WAKACYJNA WYPRZEDAŻ - nawet 70% taniej! KUP TERAZ | 15% rabatu na nieprzecenione produkty z kodem LATO
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Joga dla dzieci: Jakie asany sprawdzą się dla najmłodszych?

2023-04-18

joga dla dzieci

Joga dla dzieci – kilka ważnych porad

Zanim dowiesz się, jakie ćwiczenia jogi dla dzieci są najlepsze, sprawdź, o czym warto pamiętać, aby pociecha czerpała z ćwiczeń radość. Praktyka dla najmłodszych jest zupełnie czymś innymi niż dla osób dorosłych. Warto przed przystąpieniem do ćwiczeń zainteresować dziecko tematem i odpowiednio je przygotować, aby ćwiczenia były dla pociechy przygodą, a nie przykrym obowiązkiem. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz, żeby przygoda dziecka z jogą nie trwała krótką chwilę, a nieco dłużej.

O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o wzbudzeniu w dziecku zainteresowania i o dobrej zabawie. Warto postawić na akcesoria, które pomogą rozbudzić w dziecku chęć do ćwiczeń. Świetnie sprawdzają się na przykład puzzle i gry do jogi. Różnorodne obrazki zachęcą każdego ciekawego świata malucha, a także zaangażują w fascynującą przygodę, jaką jest yoga dla dzieci. W zależności od wybranego zestawu obrazki przedstawiają coś innego i pomagają przybrać odpowiednie pozycje. Tak na przykład w zestawie Jograki jest lis w pozycji intensywnego rozciągania, kret w pozycji girlandy, jeż w pozycji deski bocznej i wiele innych. Karty są ułatwieniem i sprawiają, że joga dla dzieci jest świetną zabawą, podczas której nie ma miejsca na nudę, czy też zniechęcenie. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł Po pierwsze: nie nudzić, czyli pare słów o jodze dla dzieci.

O czym jeszcze koniecznie trzeba pamiętać? Oczywiście o odpowiednim podejściu. Jeszcze przed pierwszym treningiem warto z dzieckiem porozmawiać. W przystępny sposób wytłumacz, jakie zalety ma joga dla dzieci. Warto wspomnieć o tym, że jest to dobry sposób na relaks i rozładowanie napięcia, a także zadbanie o dobrą formę i lepsze samopoczucie. Nie zapomnij również opowiedzieć dziecku, jak wielką radość można czerpać z treningów i efektów. Jeśli pociecha pozna korzyści płynące z regularnych treningów, na pewno dużo chętniej spróbuje praktyki.

Jeśli joga z dzieckiem, to także odpowiedni ubiór i akcesoria. To właśnie dzięki nim można zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Kilka słów o tym, co trzeba dodać do wirtualnego koszyka, znajdziesz w kolejnych akapitach.

Joga dla dzieci i ich dorosłych – jak się przygotować?

Joga dla dzieci i ich dorosłych? Śmiało można powiedzieć, że liczy się odpowiednie przygotowanie. Chodzi tutaj nie tylko o rozmowę i pozytywne nastawienie, ale także o ubiór i akcesoria. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, najlepiej postawić na zestaw sportowy. Ubrania powinny przylegać do ciała i jednocześnie zapewniać swobodę ruchów. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni materiał. Najlepiej sprawdzi się zestaw wykonany z materiału pozwalającego oddychać skórze i sprawnie odprowadzającego wilgoć. Ważne jest również to, aby ubranie sportowe można było łatwo i szybko wyczyścić.

Joga dla dzieci i ich dorosłych powinna odbywać się z użyciem odpowiednich akcesoriów. Niezbędna jest oczywiście dobrej jakości mata do jogi dla początkujących. Trzeba wybrać taką, która spełni wszystkie najważniejsze oczekiwania. Ważne są indywidualne cechy takie jak wzrost użytkownika, rodzaj jogi i miejsce, w którym odbywają się ćwiczenia. Trzeba wziąć pod uwagę także materiał maty i grubość produktu. Jeśli nie wiesz, jaka mata do jogi sprawdzi się najlepiej, napisz do nas lub zadzwoń, a chętnie pomożemy. Działamy na rynku od 2014 roku, a więc niezależnie od potrzeb i oczekiwań pomożemy Ci wybrać odpowiednią matę do jogi.

Tak naprawdę na początek wystarczy odpowiedni ubiór i mata. Joga dzieci odbywająca się w odpowiednich warunkach przyniesie wiele radości, ćwiczenia wpłyną pozytywnie na samopoczucie i formę rodzica i jego pociechy. Warto zaangażować jak najwięcej członków rodziny w regularne treningi. Joga dla 2 dzieci, a nawet większej liczby pociech to sposób na wartościowe spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Wspólna praktyka zbliży Was do siebie, dzięki niej zadbacie o rodzinne więzi. To także prosty i skuteczny sposób na to, aby wspierać w pociechach prawidłowe nawyki. Nie trzeba być bowiem pedagogiem, aby wiedzieć, że przykładne zachowanie dorosłych ma wpływ na to, jak ich pociechy postrzegają świat. Joga dla 2 dzieci? Osoby dorosłe dające dobry przykład mogą mieć pewność, że maluchy będą zainteresowane sportem dużo bardziej, niż gdyby rodzice nie stawiali na wspólną aktywność.

Joga dla dzieci w domu? Wiesz już, że ważne jest odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, aby stawiać na akcesoria dobrej jakości. Dzięki temu zyskasz pewność, że posłużą dobrze przez wiele lat. Gdzie znaleźć produkty wykonane solidnie i z wytrzymałych materiałów? Oferta internetowa to strzał w dziesiątkę, jeśli nie lubisz chodzić po sklepach. Odwiedź nasz sklep z akcesoriami do jogi, aby szybko znaleźć wszystko to, co najpotrzebniejsze. Produkty są podzielone na kategorie, a każdy z nich jest dokładnie opisany. Dzięki temu zakupy są prawdziwą przyjemnością. Warto skorzystać z oferty internetowej szczególnie wówczas, jeśli w okolicy nie ma miejsca stacjonarnego wyposażonego w akcesoria do jogi dobrej jakości.

Asany dla dzieci – propozycje

Joga dla jednej osoby? Dla dzieci w większym gronie? Asan jest tak wiele, że niezależnie od preferencji i możliwości nietrudno ułożyć odpowiedni plan treningu. Wybierz odpowiednie miejsce do ćwiczeń, aby każdy mógł czuć się swobodnie, a praktyka przebiegała w bezpiecznych warunkach. Pamiętaj, że joga dla dzieci w domu to świetne rozwiązanie, ale trening może odbywać się także na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli w domu nie macie zbyt wiele miejsca.

Jakie asany dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Na początku warto zacząć od łatwiejszych pozycji i w miarę postępów przechodzić do tych bardziej skomplikowanych. Oto kilka propozycji, które w przypadku dzieci sprawdzą się bardzo dobrze:

  • Pozycja góry – z jej wykonaniem poradzą sobie nawet początkujący jogini i joginki. Ta pozycja pomaga się rozluźnić i utrzymywać prawidłową postawę ciała na co dzień.
  • Pozycja potężnego – nazywana także „krzesłem”. Tutaj całe ciało pracuje mocno, a więc tę pozycję warto wprowadzić po kilku wstępnych treningach.
  • Pozycja wielbłąda – rozciąga przód ciała. Pomaga pokonać stres i otwiera czakrę serca.
  • Pozycja girlandy – warto wprowadzić ją w Waszą praktykę szczególnie wówczas, jeśli rodzice prowadzą siedzący tryb życia. Pozycja girlandy rozciąga dolną część pleców, a także poprawia postawę.
  • Pozycja schwytanego kąta – bardzo dobra dla organów wewnętrznych znajdujących się w dolnych partiach brzucha. Pozycja ta jest szczególnie dobra dla osób zajmujących się medytacją i sprawdza się także doskonale podczas ćwiczeń oddechowych.

Zaproponowane tutaj asany dla dzieci to tylko kilka z wielu możliwości. Więcej propozycji znajdziesz w specjalnych zestawach zawierających obrazki dla dzieci. Wspomniane już puzzle i gry do jogi sprawdzą się doskonale, jeśli chcesz, aby praktyka była świetną zabawą.

Rozluźnienie, lepsza forma, wzmocnienie więzi rodzinnych to tylko niektóre korzyści, jakie niesie ze sobą joga dla dzieci. Ćwiczenia mogą pomóc maluchowi także w lepszym poznaniu siebie i możliwości swojego ciała. Regularna praktyka sprawi także, iż dziecko będzie cierpliwsze zarówno w stosunku do siebie, jak i do innych ludzi. Warto też wspomnieć, że ćwiczenia pomogą maluchowi się uspokoić, co jest bardzo ważne. Każdy rodzic potwierdzi bowiem, że chwila wytchnienia ma znaczenie, gdy dziecko jest ciągle rozbiegane.

Aby joga była przyjemnością, powiedz dziecku, żeby przerwało wykonywanie pozycji, jeśli czuje, że coś jest nie tak. Jednocześnie pamiętaj, że joga dla dzieci jest bezpieczna, ponieważ chroni je wrodzona inteligencja ochronna. Nie zapominaj także o chwili na relaks na koniec wspólnej praktyki.

Polecane

pixel