10 LAT YOGABAZAR | -15% taniej na wszystko za zam. +229 zł z kodem 10-LECIE, -25% na nieprzecenione produkty Sayoga z kodem SAY25
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik: Jaką matę do jogi wybrać

2022-06-01
AKTUALIZACJA 2023: Aktualizacja poradnika "Jaką matę do jogi wybrać" na rok 2023. Czas pędzi nieubłaganie i nawet trendy w matach do jogi się zmieniają. Dlatego ten wpis jest na bieżąco aktualizowany!
W jodze wszystko kręci się wokół maty. Jest to pierwsza rzecz, której potrzebujesz, żeby rozpocząć praktykę. Można ją oczywiście pożyczyć w szkole jogi, jednak raczej każdy z nas woli mieć swoją własną – chociażby ze względów higienicznych. No to jaką wybrać?

Zasiadasz do komputera, w wyszukiwarce wpisujesz kluczowe hasło „maty do jogi” i… zaczynają się schody. Rodzajów mat jest na rynku bardzo wiele. Różne materiały, grubości, kolory, faktury – łatwo jest się pogubić i zniechęcić. W tym poradniku znajdziesz wiele informacji, które pomogą ci podjąć decyzję o wyborze tej najlepsza właśnie dla ciebie! Poradnik jest podzielony na kilka części. Najpierw skupimy się na opisaniu poszczególnych materiałów, później omówimy kwestię amortyzacji, rozmiaru, wagi i doboru maty do poziomu zaawansowania oraz stylu ćwiczeń.

Spis treści – kliknij w tytuł aby przeskoczyć do danej sekcji

Przegląd materiałów, z których wykonane są maty

Pierwszy wybór, z którym musimy się zmierzyć to wybór materiału, z którego zrobiona jest mata do jogi. Na rynku mamy różne opcje. Najczęściej spotkasz się z takimi materiałami jak:

PVC

Zdecydowana większość mat na rynku to maty do jogi z PVC. PVC, czyli polichlorek winylu, brzmi groźnie, jednak nie musisz się go obawiać. Odpowiedzialni producenci wytwarzają maty bez dodatku toksycznych substancji. Maty w naszej ofercie posiadają certyfikaty bezpieczeństwa OekoTex. Produkty te są testowane pod kątem obecności substancji takich jak plastyfikatory czy sztuczne barwniki. Tego typu specyfików w nich nie ma, a maty są całkowicie bezpieczne.

Maty z PVC mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Główną z nich jest ich trwałość. Są to maty praktycznie nie do zdarcia. Nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu maty z PVC przez bardzo długi czas nie dają po sobie znaku zużycia. Z tego względu maty te są bardzo często wybierane przez szkoły jogi.

Kolejną z zalet mat z PVC jest prostota ich pielęgnacji. Pranie w pralce nie jest im straszne, czyścić je można bardzo intuicyjnie, niekoniecznie używając specjalnych środków do czyszczenia.

PVC ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią cena. Dobrej jakości maty z tego materiału można kupić już w okolicach 100-150zł (np. maty Asana, Kailash lub Rishikesh). Są dostępne w wielu różnych kolorach, rozmiarach i grubościach. 

W okolicach 200zł dostępne są profesjonalne maty PVC takie jak Sayoga Studio – mata przeznaczona do częstego użytku w studio jogi. Krótko mówiąc - jest w czym przebierać. 

PVC jednak nie jest materiałem bez wad. Najistotniejsza z nich to fakt, że mata z PVC musi się wyrobić. Podczas produkcji tych mat, powstaje na nich cienki film/warstwa, która jest po prostu śliska. Potrafi być to irytujące podczas pierwszej praktyki (zwłaszcza np. przy psie z głową w dole), jednak jeśli damy jej trochę czasu mata w końcu się „dotrze” i osiągnie swoje optymalne właściwości antypoślizgowe. Istnieją też domowe sposoby na przyspieszenie tego procesu: matę należy rozłożyć i obficie posypać solą. Następnie zostawić na kilka/kilkanaście godzin i później mokrą szmatką lub gąbką zetrzeć sól z powierzchni. Kluczowe jest aby przy usuwaniu soli było lekkie tarcie.

Antypoślizgowość mat z PVC można określić na dobrą lub bardzo dobrą – wszystko zależy oczywiście od modelu. Nie jest to jednak materiał, który pod tym względem jest w stanie dorównać kauczukowi – nie jest tak szorstki. Pozwala jednak na bardzo przyjemną praktykę różnych rodzajów jogi. Dzięki wytrzymałości i odpowiednim właściwościom antypoślizgowym (właśnie dzięki temu, że nie jest tak szorstki jak kauczuk) idealnie nadaje się np. do Ashtangi. Mata PVC pozwoli na różne dynamiczne przejścia np. z psa z głową w dół do virasany bez blokowania ruchu stóp przez jej powierzchnię. 

Mata z PVC sprawuje się najlepiej podczas praktyki ze suchymi dłońmi i stopami.

Polecane przez nas modele mat PVC:

Kauczuk

Drugim materiałem który króluje na rynku jest kauczuk. Jest to naturalny materiał. Już sam ten fakt jest dla wielu zaletą. Jednak to, czym kauczuk kusi adeptów jogi najbardziej jest jego antypoślizgowość. Maty kauczukowe do jogi pod tym kątem są numerem jeden na rynku. Kauczuk jest szorstki i lekko chropowaty, dzięki czemu jest w stanie zatrzymać w miejscu ręce w psie z głową w dole. Kauczuk sprawuje się najlepiej podczas praktyki z suchymi dłońmi i stopami. Niestety, nie ma rzeczy idealnych i kauczuk ma również pewne wady.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o jego specyficznym zapachu. Dla jednych jest on neutralny, jednak niektórym osobom przeszkadza. Zapach ten z czasem zanika i po paru tygodniach można go poczuć, kiedy faktycznie zbliżymy się nosem do maty. Dobra rada: jeśli chcesz szybciej pozbyć się zapachu kauczuku – nie zwijaj maty, zostaw ją w domu przez jakiś czas rozwiniętą. To przyspieszy proces ulatniania się zapachu.

Maty kauczukowe nie są także tak trwałe jak maty z PVC. Będą dużo szybciej się zużywały. Pojawią się drobne przetarcia w miejscach gdzie stawiamy stopy i ręce. Nie przeszkadza to w praktyce, ale dobrze zdawać sobie sprawę, że taki proces jest w ich przypadku naturalny. Im intensywniej będziemy użytkować matę, tym szybciej się zużyje. Powinna starczyć na kilka lat (minimum 2-3). Wszystko zależy oczywiście od intensywności naszej praktyki.

Kauczuk to materiał ciężki. Cienkie i średnie maty o grubości 3-4mm ważą ok. 2kg+. Grubsze maty kauczukowe spokojnie przekraczają granicę 3 kg. Warto zdawać sobie z tego sprawę, szczególnie jeśli często się z matą przemieszczamy.

Na koniec zostaje kwestia pielęgnacji. Naturalny kauczuk wymaga od użytkownika zdecydowanie więcej uwagi niż mata z PVC. Matę czyści się tylko roztworem wody i octu (50:50). Mat kauczukowych nie wolno myć detergentami ani ich namaczać. Może to skutkować tym, że mata stanie się śliska. Kauczuku nie wolno też wystawiać na działanie promieni słonecznych. Jego kolor może wtedy wyblaknąć. No i jak tu ćwiczyć latem jogę na trawie? ;) 

Ze względu na wszystkie te cechy mat kauczukowych nie polecamy do dynamicznych stylów jogi. Po pierwsze: zużyją się zbyt szybko. Po drugie: ich szorstka powierzchnia może wręcz przeszkadzać przy płynnych przejściach między pozycjami, gdzie potrzebujemy pewnej śliskości. Wyjątkiem od reguły jest model Jade Elite S – mata kauczukowa specjalnie wzmocniona do praktyki Ashtangi.

Pamiętajmy jednak o dwóch głównych zaletach: naturalny materiał i genialna antypoślizgowość, które sprawiają, że maty kauczukowe warte są uwagi. Ceny mat kauczukowych wahają się od ok. 230 do 400 i więcej złotych.

Polecane przez nas modele mat kauczukowych:

PU czyli poliuretan

Maty z PU zazwyczaj nigdy nie są w całości wykonane z tego materiału. PU wykorzystuje się jedynie do produkcji wierzchniej części maty. Środek i spód najczęściej wykonane są z PVC lub z kauczuku. Poliuretan jest bardzo przyjemny w dotyku. Często maty z powierzchnią z PU są gładkie. Brak chropowatości nie oznacza jednak małej antypoślizgowości. Wręcz przeciwnie. PU daje świetny grip. Na macie możemy czuć się pewnie, ręce nie będą się ślizgać - zarówno podczas spokojnej praktyki, jak i podczas intensywnych sesji, podczas których się pocimy.
Można powiedzieć, że pod tym kątem maty z PU są uniwersalne – sprawują się świetnie zarówno przy suchych jak i spoconych dłoniach i stopach.
Dodatkowo maty z PU często są ozdobione pięknymi wzorami czego świetnym przykładem są maty Sayoga z serii Performance czy popularne w USA maty Liforme.

Wadą poliuretanu jest to, że jest to materiał dość delikatny, czyli podatny np. na zarysowania. O matę z PU warto zadbać i nosić w pokrowcu, tak aby nie uszkodzić jej powierzchni. Maty do jogi z poliuretanu stosunkowo łatwo się brudzi, dlatego warto unikać stosowania np. kremu do rąk przed praktyką. Warto spojrzeć jakiej jakości jest poliuretan na macie i jakie ma certyfikaty gwarantujące odporność na zabrudzenia czy blakniecie kolorów. Takie certyfikaty mają maty Sayoga

Również przy pielęgnacji maty warto być ostrożnym i nie używać środków na bazie alkoholu. Takie substancje ją zniszczą.

Polecane przez nas modele mat z PU: 

Na rynku nie ma bardzo dużego wyboru mat z PU. Najlepsze modele to: 

TPE czyli pianka termoplastyczna

Materiał bardzo wdzięczny zarówno pod kątem walorów użytkowych, jak i recyklingu. Maty do jogi z TPE są bardzo lekkie. Nawet gruba mata do jogi 6-milimetrowa waży niewiele ponad kilogram. Docenią to osoby, które często przemieszczają się z matą i/lub mają problemy z kręgosłupem.
Odpowiednio ukształtowana powierzchnia maty TPE daje bardzo dobrą antypoślizgowość - najlepiej przy suchych dłoniach i stopach
Do tego dochodzi rozsądna cena. Maty z TPE można dostać już za 170-200 zł. Połączenie bardzo dobrej antypoślizgowości, dobrej ceny, niskiej wagi i dużej amortyzacji (maty z TPE mają najczęściej od 4 do 6 mm) zachęca wiele osób do wyboru maty właśnie tego typu.

Warto wspomnieć, że TPE jest materiałem dość miękkim (w przeciwieństwie do PVC, który jest gęsty, zbity). Dla niektórych osób jest to wada, ponieważ wolą twardsze materiały. Dla innych może to być zaleta, ponieważ taką matę można z powodzeniem wykorzystać także np. w pilatesie bez obaw, że wystające stawy, czy kostki będą boleśnie wbijały się w podłogę. Najbardziej popularną matą z TPE w naszej ofercie jest mata Lotus PRO oraz Sayoga Comfort

Polecane przez nas modele mat z TPE: 

Mikrofibra

To nietypowy jak na matę do jogi materiał, którego popularność ostatnimi laty zdecydowanie rośnie. Maty do jogi z mikrofibry bardzo często od spodu mają naturalny kauczuk, dzięki czemu nie przesuwają się po podłodze podczas praktyki. Wierzch maty wykonany z mikrofibry to zastępstwo ręcznika do jogi, który wykonywany jest z tego samego materiału. Zarówno ręcznik do jogi, jak i mata z mikrofibry, mają swoje specjalne zadanie – chłonięcie wilgoci i potu.

Podczas intensywnej praktyki i/lub wysokiej temperatury w pomieszczeniu, mocno się pocimy. Najlepszym przykładem jest np. Bikram lub Hot Yoga. W takich sytuacjach zwykłe maty, nawet te kauczukowe, nie są w stanie podołać śliskiej warstwie potu, która tworzy się na powierzchni. Mikrofibra chłonie pot i im bardziej jest wilgotna, tym większą antypoślizgowość daje ćwiczącemu.

 

Niestety ten mechanizm działa też w drugą stronę – im mata jest bardziej sucha, tym staje się bardziej śliska. Często zaleca się, aby na początku praktyki lekko zwilżyć ręce lub skropić wodą matę w miejscu stawiania stóp i dłoni, aby aktywować właściwości antypoślizgowe maty. W związku z tymi ograniczeniami mikrofibry, materiał ten nie jest polecany do statycznych stylów jogi np. do klasycznej jogi wg Iyengara.

Duża zaletą mat z mikrofibry dla wielu osób jest ich design. Na mikrofibrze możliwy jest nadruk dowolnych grafik, dzięki czemu w sklepach można znaleźć maty o bardzo oryginalnym wyglądzie.

Pielęgnacja mat z mikrofibry jest prosta – wystarczy je przetrzeć na mokro ściereczką lub gąbką. Można użyć lekkiego detergentu. W przypadku większych zabrudzeń matę można uprać w pralce lub ręcznie, w zależności od modelu i producenta. Ceny mat z mikrofibry zaczynają się powyżej 350zł 

Polecamy maty Sayoga Intense, które charakteryzują się wyjątkowo wysoką trwałością i ciekawie opracowanym designem.

Naturalny korek

Korek zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Nic dziwnego – ma bowiem wiele zalet. Po pierwsze, jest materiałem w 100% naturalnym, pochodzącym z kory drzewa korkowego – odnawialnego źródła. Korek wykazuje właściwości antybakteryjne oraz antystatyczne. To oznacza, że nie zatrzymuje bakterii ani kurzu, może być zatem bezpiecznie stosowany przez alergików. Po praktyce wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką, aby pozbyć się zabrudzeń z powierzchni maty.

Antypoślizgowość mat korkowych rośnie wraz ze zwiększaniem się ilości wilgoci na macie (podobnie jak w matach z mikrofibry). Dlatego maty korkowe do jogi idealnie nadają się do dynamicznych praktyk Ashtangi, Vinyasy czy Power Yogi.

Warto pamiętać, że korek nie jest aż tak trwałym materiałem, jak tworzywa sztuczne. W miarę użytkowania ma tendencję do ścierania się i kruszenia. Żywotność mat korkowych może jednak przedłużyć materiał dobrej jakości. Przykładem maty o takich właściwościach jest Sayoga Cork.

Juta

Maty z juty najczęściej występują w połączeniu z jakimś innym materiałem, który stanowi spoiwo dla włókien Jest nim np. kauczuk lub tworzywo PER. Jest to ciekawe rozwiązanie o dobrej antypoślizgowości podczas praktyki z suchymi dłoniami i stopami.
Trzeba jednak pamiętać, że juta jest specyficzna w dotyku i nie będzie tak przyjemna, jak maty z TPE czy z kauczuku. Jeśli chodzi o pielęgnację, maty z juty należy czyścić mokrą gąbką lub ściereczką. Nie należy namaczać maty, aby włókna juty nie nasiąknęły zbytnio wodą. W naszej ofercie znajdziesz polecany przez nas model Jute PRO.

Amortyzacja, czyli jaką grubość maty wybrać

Na rynku znajdziesz maty od 1 mm do 8 mm grubości. Zasada jest prosta – im większa grubość tym lepsza amortyzacja stawów i kości (przede wszystkim chodzi o zadbanie o nadgarstki i stawy kolanowe). Domyślnie możemy założyć, że każdy chce jak najlepiej chronić te części ciała, jednak wybór maty do jogi 6 mm nie zawsze jest możliwy lub jest zwyczajnie niepraktyczny. Omówimy więc po kolei różne stopnie grubości i ich właściwości.

 • 1-2 mm grubości. Bardzo cienkie maty, najczęściej uznawane za maty podróżne. Sprawdzają się bardzo dobrze, ponieważ dają poczucie stabilności oraz antypoślizgowość jak standardowe maty, a jednak ważą mniej i zajmują znacznie mniej miejsca. Nie polecamy stosowania tych mat na co dzień (aczkolwiek wiemy, że są tacy zwolennicy). Zdecydowanie warto podkładać koc lub ręcznik pod kolana podczas wykonywania pozycji klęczących. 
 • 3-4 mm grubości. Standardowa grubość. Zdecydowana większość mat na rynku oscyluje w tych granicach. Zapewniają sensowną amortyzację, jednak dalej radzimy podkładać dodatkową warstwę pod kolana (można też zwinąć matę aby była grubsza w tym miejscu). 3 mm dla osób, które wolą lekko twardszą powierzchnię i maty do jogi 4 mm dla osób preferujących trochę miększe warunki. 
 • 5-8 mm. Grube maty, zapewniające najlepszą amortyzację. Przy tej grubości można pokusić się o odłożenie koca (aczkolwiek koc pod kolanami zawsze da nam największe bezpieczeństwo). Czuć solidną izolację od podłoża. Dobra grubość do intensywnych i dynamicznych stylów jogi. 


Poza grubością, na amortyzację wpływa oczywiście też sama struktura materiału. Maty z PVC są najbardziej gęste i zbite. Bardzo dobrze izolują i dają bardzo dobrą amortyzację. Kauczuk jest bardziej „uginający się” (ale nie można powiedzieć, że jest miękki) i jego amortyzacja jest trochę gorsza niż maty z PVC. TPE to materiał stosunkowo miękki. Pianka TPE nie da takiego poczucia stabilności jak PVC. Jej miękkość przyda się natomiast podczas innych ćwiczeń, jak np. fitness czy pilates. Nie omawiamy tu materiałów takich jak PU czy mikrofibra, ponieważ są to materiały użyte do wierzchniej warstwy maty – core każdej z nich jest najczęściej właśnie z PVC, TPE lub kauczuku.

Wzrost a rozmiar maty

Klasyczna mata ma wymiary ok 180 x 60 cm. Na rynku można spotkać jednak różne wariacje np. 183/185, 200, 216 cm długości, 61, 66 a nawet 80 cm szerokości. Jeśli chodzi o długość maty, mówi się, że powinna być przynajmniej o 10 cm dłuższa niż nasz wzrost. My uważamy, że mata powinna być wystarczająco długa, żeby zmieścić się na niej podczas savasany. Dlatego czasem będziemy mieli 5 cm zapasu i też będzie w porządku. Ogólnie jest to kwestia bardzo indywidualna i najlepiej zastosować metodę „każdemu według potrzeb”.

Nie da się ukryć, że większa „przestrzeń robocza” potrafi być bardzo przydatna na sali, gdzie nasze miejsce określane jest właśnie granicami naszej maty. Dlatego warto rozważyć opcje o większej szerokości - mamy tu na myśli 66 cm (80-tki są dość nieporęczne, polecamy je raczej jako maty stacjonarne). Od razu zaznaczamy, że wybierając szeroką matę mocno ograniczamy sobie wybór pokrowca. Zdecydowana większość pokrowców jest skrojona na maty o standardowej szerokości 60-61 cm

Waga maty – na co zwrócić uwagę

Czasem zdarza się, że zakręceni na punkcie innych właściwości maty zapominamy o jej wadze. Warto pamiętać, że jeśli matę nosisz często ze sobą i np. wozisz ją ze sobą na rowerze, górną granicą komfortu jest ok 2-2.5 kg. Warto wtedy wybierać z mat z TPE, cieńszych i średnich mat PVC i cieńszych mat kauczukowych.

Kauczuk jest bardzo ciężkim materiałem i mata o grubości 5 mm waży już ponad 3 kg. Jeśli wybierzemy dłuższy rozmiar jest to już 4 kg. Maty z PVC o grubości 6 mm również są ciężkie. Tego typu maty lepiej wybierać jako domowe lub gdy na zajęcia dojeżdżamy samochodem i waga nie robi nam żadnej różnicy.

Najlżejsze maty ważą od 0.8 kg – są to modele z TPE i cienkie maty z PVC. Idealne do podróży, a także dla osób z problemami z kręgosłupem.

Wybór maty pod kątem poziomu zaawansowania

Dla osób początkujących kluczowe są dwa czynniki cena i antypoślizgowość. Cena, ponieważ często osoby te nie są pewne czy złapią bakcyla i nie chcą wydawać dużych kwot już na samym początku przygody z jogą. Jako maty do jogi dla osób początkujących sprawdzą się klasyczne maty z PVC – Kailash i Rishikesh, które charakteryzują się dobrą antypoślizgowością i wysoką trwałością.

Klasę wyżej, leczrównież w konkurencyjnej cenie znaleźć można Sayogę Studio. W podobnych kwotach warto zwrócić uwagę na modele z TPE – Sayoga Comfort oraz Lotus PRO. Są to maty, które możemy nazwać „złotym środkiem”. Mają wszystkie cenione atuty – antypoślizgowość, niska wagę, amortyzację.Jeśli osobie początkującej najbardziej zależy na antypoślizgowości, ponieważ nie chce walczyć na macie z ślizgającymi się rękami (doskonale wiemy jak trudne potrafią być początki na jodze), wybór jest prosty – maty kauczukowe. Zapewniają najlepszy grip i szczególnie na początku praktyki mogą bardzo pomóc podczas ćwiczeń. Niestety trzeba się wtedy liczyć z wyższą ceną. Maty kauczukowe zaczynają się od około 180 zł. Bardzo częstym wyborem klientów jest Manduka eKO Lite 4 mm.

Osoby zaawansowane często są skłonne więcej zainwestować w matę do jogi, ponieważ wiedzą, że będzie im ona służyć przez długie lata. Im polecamy maty takie jak np. Manduka z serii PRO z dożywotnią gwarancją. Jest to mata z PVC, bardzo trwała i z bardzo dobrą amortyzacją. Trochę mniejsza antypoślizgowość niż w przypadku kauczuku nie jest tu problemem, ponieważ doświadczenie w ćwiczeniach pozwala na większą kontrolę ciała i „pomoc” od maty przy utrzymywaniu stabilności nie jest potrzebna. Dożywotnia gwarancja daje poczucie bezpieczeństwa, że jeśli mata pokaże oznaki zużycia po intensywnym użytkowaniu, bez problemu zostanie wymieniona na nową przez producenta. Świetnym wyborem będą także najwyższej jakości maty kauczukowe od Jade. Modele takie jak Jade Harmony, Elite S lub Fusion.

W kategorii mat dla osób zaawansowanych nie możemy zapominać o matach z PU dających najbardziej uniwersalną antypoślizgowość na rynku – zarówno w przypadku praktyki z suchymi jak i mokrymi dłońmi i stopami. Najlepszym reprezentantem tej kategorii mat jest Sayoga Performance.

 

Wybór maty pod kątem stylu jogi

Stylów jogi jest wiele, więc zgrupujemy je w trzy podstawowe kategorie:

 • Joga statyczna – bez płynnych przejść, przeskoków itp. Np. klasyczna odmiana jogi wg metody Iyengara. Najważniejsza cecha maty do jogi łagodnej: antypoślizgowość. Do takiego rodzaju jogi polecamy przede wszystkim maty z kauczuku i TPE. Sprawdzą się też uniwersalne maty z PVC, aczkolwiek tu antypoślizgowość może być niższa. 
 • Joga dynamiczna – intensywny rodzaj jogi z dynamicznymi przejściami np. Ashtanga. Najważniejsza cecha maty: trwałość. Zdecydowanie najlepszym wyborem wśród mat do dynamicznej praktyki jogi są maty z PVC, które oferują najlepszą trwałość i nie straszna jest im intensywna i częsta praktyka. Osobom, którym najbardziej zależy na antypoślizgowości – zdecydowanie najbardziej przypadną do gustu maty z PU.
 • Joga w wysokiej temperaturze – Bikram, Hot Yoga. Najważniejsza cecha maty: poradzenie sobie z dużą ilością potu i zapewnienie antypoślizgowości. Najlepsze maty do hot jogi to maty z mikrofibry. Im więcej potu i wilgoci, tym bardziej stają się antypoślizgowe. 


Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w wyborze maty. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, pisz do nas na: info@yogabazar.pl lub dzwoń na numer Infolinii.

Życzymy Ci dobrej praktyki!

Jaka mata do jogi sprawdzi się najlepiej? Oczywiście ta dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji. Poza kwestiami takimi jak materiał, amortyzacja, waga oraz rozmiar warto zwrócić uwagę także na wygląd i styl maty. Kilka przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Mata do jogi – jaką wybrać?

Potrzebna Ci mata do jogi? Najlepsza to oczywiście taka, która ma odpowiednią grubość, wymiary i jest wykonana z wytrzymałego i łatwego w czyszczeniu materiału. Wiesz już, jaka grubość maty do jogi sprawdza się w zależności od rodzaju treningu i indywidualnych potrzeb. Warto też pamiętać, że liczy się styl.

Jeśli jesteś osobą, która lubi klasykę i nie przepada za wzorami, najlepiej w Twoim przypadku sprawdzi się jednokolorowa mata do jogi bez dodatkowych zdobień. Stonowane kolory takie jak szary, czarny, granatowy to dobre rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę również na jasne barwy takie jak przygaszona biel, jasny szary, czy też jasny fiolet. Możliwości jest naprawdę wiele.

Także dla osób, które lubią symbole i zdobienia, z pewnością znajdzie się odpowiednia mata do jogi. Jaką wybrać w tym przypadku? Produkt ozdobiony fazami księżyca, motywem roślinnym, czy też azteckim wzorem to tylko niektóre z wielu dostępnych możliwości.

Maty Sayoga – różnorodna oferta

Jaka jest najlepsza mata do jogi? Na pewno warto postawić na produkt od marki, która działa na rynku od lat, a jej produkty są oceniane pozytywnie. Tak jest właśnie w przypadku marki Sayoga. W ofercie znajdziesz produkty takie jak:

 • Mata Comfort Mat Navy – dostępna w wielu różnych kolorach. Ta mata zapewnia stabilność i antypoślizgowość, a wzór alignment pomaga zadbać o prawidłowe ułożenie ciała podczas praktyki jogi.
 • Mata Cork Mandala – sprawdzi się dobrze, jeśli lubisz stonowane dodatki. Kauczuk i korek to gwarancja bezpieczeństwa podczas praktyki, a zapewnia to innowacyjna formuła sweat activated grip. Ten produkt sprawdza się doskonale w przypadku jogi dynamicznej.
 • Mata Performance Mat Black – czarna mata prezentuje się niezwykle elegancko i gustownie. Sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku osób początkujących, ale także jako mata dla nieco bardziej zaawansowanych joginów i joginek.
 • Mata Performance Gold Moon Phase – gwarancja komfortu i bezpieczeństwa podczas praktyki. Motyw faz księżyca w kremowym kolorze i przygaszona biel maty pasują do siebie doskonale.
 • Mata Sayoga Studio - uniwersalna mata do jogi, będąca dobrym wyborem do większości stylów jogi, zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących joginów. Dzięki dużej wytrzymałości sprawdzi się także w warunkach studia jogi, a także w trakcie innych ćwiczeń.

Niezależnie od tego, jaka grubość maty do jogi jest Ci potrzebna i jaki styl preferujesz, w ofercie marki Sayoga na pewno znajdziesz odpowiedni produkt.

Maty Manduka – moc możliwości

Także maty marki Manduka są popularne i cieszą się pozytywnymi opiniami. Również ta oferta jest różnorodna, znajdziesz w niej produkty takie jak:

Mata PRO Lite 4.5 mm seria Almost Perfect – czarna mata dla fanów stonowanych produktów. Dużą zaletą jest niewielka waga, dzięki czemu tę matę można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa OekoTex.

 • Podróżna mata eKO SuperLite Travel 1.5 mm – cienka mata do jogi. Wymiary tego produktu sprawdzają się najlepiej w podróży. Mata zapewnia dobrą przyczepność nawet w kontakcie z dużą ilością potu.
 • Mata Manduka Begin, Bondi Blue – niebieski kolor wpływa kojąco na zmysły i pomaga skupić się na treningu. Ta mata jest wyposażona w symetryczny pasek, który pomaga w prawidłowym ustawieniu się w pozycji.
 • Mata eKO Lite 4 mm, Aqua Stripe – górna warstwa zapobiega nasiąkaniu maty potem, środkowa to odporna na naprężenia siatka, a dolna warstwa zapewnia dobrą amortyzację podczas ćwiczeń.

Najlepsze maty do jogi? Postaw na sprawdzoną ofertę, a z pewnością nie pożałujesz. Modele są tak różnorodne, że bez trudu znajdziesz matę do jogi dla siebie.

Maty Bodhi Yoga – sprawdź ofertę

Jak wybrać matę do jogi? Kolejną marką godną polecenia jest Bodhi Yoga. W ofercie znajdziesz produkty takie jak:

 • Mata Leela 4,5 mm, antracytowa – przyciąga wzrok, jest bardzo stylowa i efektowna. Warto zwrócić uwagę na piękny wzór, który dodaje uroku macie. Ten produkt to gwarancja dobrej antypoślizgowości i stabilności podczas praktyki.
 • Mata Kailash Premium 3 mm, oliwkowa mata do jogi – wymiary sprawdzają się dobrze zarówno podczas ćwiczeń w domowym zaciszu, jak i w przypadku podróży. Oliwkowy kolor spodoba się osobom lubiącym niebanalne produkty.
 • Mata Leela 4,5 mm, żółty yantra – kolor maty motywuje do działania, dodaje pozytywnej energii. Produkt jest ozdobiony specjalnymi wzorami, dzięki którym wyrównanie na macie jest łatwiejsze, co ma szczególne znaczenie w przypadku asan stojących.
 • Mata ECOPRO Travel 1,3 mm, kolor turkusowy – elegancka i praktyczna mata, która sprawdza się szczególnie dobrze w podróży. Ten produkt nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest także bardzo lekki. Warto wiedzieć, że mata waży zaledwie 0.9 kg, co jest dużą zaletą.

Jaką matę do jogi wybrać?

Potrzebujesz naprawdę dobrej maty do jogi? Ranking z tego wpisu na pewno pomoże dokonać Ci odpowiedniego wyboru. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości lub pytania, pamiętaj, że możemy Ci pomóc. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, dzwoniąc na naszą infolinię lub wyślesz wiadomość na adres e-mail. Dane kontaktowe znajdziesz na dole strony w zakładce Kontakt. Odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące oferty naszego sklepu internetowego, co na pewno sprawi, że zakup odpowiedniej maty do jogi będzie nieco łatwiejszym zadaniem.

Poza świetnej jakości matami nasz sklep z akcesoriami do jogi oferuje także inne produkty godne uwagi. Sprawdź dostępne możliwości i zamów wszystko to, czego potrzebujesz, aby czuć się dobrze podczas praktyki.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel