BLACK MONTH - zniżki aż do 50% - KUP TERAZ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik początkującego jogina

Poradnik początkującego jogina czyli pytania i odpowiedzi dotyczące akcesoriów do jogi



1.Jakie zastosowanie mają poszczególne akcesoria do jogi? Czy są mi potrzebne?

Być może zadajesz sobie pytanie, czy akcesoria do jogi naprawdę są Ci niezbędne w praktyce? Czy kawałek podłogi i motywacja nie wystarczą? Oba wspomniane elementy są oczywiście niezwykle ważne, lecz do praktyki jogi niewystarczające. Zwłaszcza jeśli chcesz podejść do wykonywania asan odpowiedzialnie, ćwiczyć w sposób prawidłowy i osiągać pożądane efekty, jednocześnie nie narażając się na kontuzje. 

Istnieje bardzo wiele akcesoriów do jogi. Jednak na potrzeby tego poradnika opisujemy tylko kilka podstawowych.

a. Maty – najważniejsze narzędzie w niezbędniku jogina i klucz do udanej praktyki. Zapewnia stabilne podłoże do wykonywania asan. Mając odpowiednio dopasowaną matę: 

  • nie będziesz się ślizgać podczas wykonywania asan stojących. Antypoślizgowa mata do jogi chroni bowiem przed przesuwaniem się dłoni i stóp; 
  • ochronisz swoje stawy przed nadmiernym obciążeniem. Mata do jogi ma działanie amortyzujące. To znaczy, że odciąża punkty podparcia w asanach, zapobiegając ich nadmiernej eksploatacji; 
  • stworzysz dla siebie własną przestrzeń do ćwiczeń – jest to szczególnie ważne w przypadku praktyki grupowej, ale również w domu. Rozkładanie maty do jogi przypomina rytuał, który wprowadza w stan wyciszenia i koncentracji na tu i teraz. Tak wykorzystywana na co dzień w różnych celach domowa przestrzeń, dzięki macie zmienia się w Twoje prywatne studio jogi. 

b. Klocki i pianki – z tymi pomocami dostosujesz określone pozycje do swoich możliwości oraz wymagań konkretnej asany bądź jej wariantu. 

Pianki, w zależności od wielkości, pełnią różne funkcje. Tych w małym rozmiarze (25 × 20 × 3,2 cm) możesz użyć jako podkładki unoszącej biodra w pozycjach siedzących, skrętach (np. Marichyasanie III) czy skłonach do przodu. Stabilizują pozycję i pomagają ją utrzymać przez dłuższy czas w poczuciu komfortu i swobody. Sprawdzają się również jako dodatkowa amortyzacja dla kolan w pozycjach klęczących. Poza tym możesz je wykorzystać do pomocy w utrzymaniu właściwej odległości kolan, stóp lub ramion od siebie w pozycjach odwróconych (umieść wtedy piankę między wybranymi częściami ciała). 

Natomiast większe modele (60 × 40 × 5 cm) służą za podparcie dla ramion i barków w pozycjach odwróconych, np. Sarvangasanie (świecy) czy Halasanie (pługa). Odciążają odcinek szyjny kręgosłupa, zapewniając większe bezpieczeństwo w tych asanach. 

Klocki przydadzą Ci się przede wszystkim w pozycjach stojących (np. trójkąta). Pełnią funkcję „przedłużenia rąk” wtedy, gdy konieczne jest oparcie się na macie, ale ograniczenia w ciele na to nie pozwalają. Więcej na temat rodzajów i wykorzystania klocków przeczytasz w punktach: 17,18 i 19. 

c. Wałki i bolstery – pomogą Ci dobrze ułożyć ciało głównie w pozycjach leżących i siedzących. Służą również, podobnie jak klocki i pianki, do indywidualizacji wielu asan, np. Supta Virasany. W tej pozycji możesz podłożyć jeden wałek lub więcej pod kręgosłup, dzięki czemu osiągniesz odpowiednią dla Twojego ciała intensywność ćwiczenia. Więcej na temat tych akcesoriów dowiesz się z punktów: 20, 21, 22 i 23. 

d. Paski – nie powinno ich zabraknąć w niezbędniku jogina. Jest to bowiem jedno z podstawowych narzędzi, przydatnych przede wszystkim na początkowym etapie zaawansowania. Ma formę specjalnie przystosowanej taśmy (zazwyczaj bawełnianej), która pomaga w wielu asanach, szczególnie rozciągających, np. Supta padangusthasana I, czyli rozciąganiu nóg w leżeniu na plecach. Więcej na temat pasków przeczytasz w punktach: 27 i 28. 

e. Krzesła – w jodze używa się specjalnie dostosowane krzesła – z ramą, ale bez oparć. Dają wiele możliwości tworzenia nowych wariantów asan i bezpiecznej pracy nad daną pozycją. Krzesło przyda Ci się przede wszystkim przy praktyce pozycji wyprostnych, np. Viparata Dandasany, odwróconych (pomaga w nauce świecy) oraz wygięć do tyłu. Jego stosowanie zaleca się również kobietom w ciąży. Od II trymestru ciąży środek ciężkości przesuwa się do przodu, dlatego przy asanach stojących należy używać krzesła, które pomoże w zachowaniu równowagi. 

f. Koce i ręczniki - służą przede wszystkim do amortyzacji stawów podczas wykonywania asan. W trakcie ćwiczeń jogi często opierasz ciężar ciała na kolanach, łokciach i innych wrażliwych strukturach ciała. Dla ich ochrony warto podłożyć zwinięty koc lub ręcznik pod punkty podparcia. Ręczniki służą dodatkowo absorpcji potu, a specjalne modele mogą nawet zastąpić matę w niektórych warunkach, np. na trawie. Natomiast koce przydają się również do okrycia ciała w pozycjach relaksacyjnych. O tym, jaki koc wybrać, aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości, przeczytasz w punkcie 25.

2. Jaką wybrać matę do jogi?

Wybór maty do jogi przyprawia Cię o zawrót głowy? To zrozumiałe, na rynku istnieje bowiem bardzo wiele rodzajów mat, które różnią się między sobą takimi parametrami jak: długość, szerokość, grubość, materiał, właściwości antypoślizgowe, wytrzymałość, design i oczywiście cena. By ułatwić Ci wybór idealnego modelu, zebraliśmy najważniejsze cechy mat do jogi:

  • długość – najpopularniejszą długością jest 180 cm. Na rynku znajdziesz jednak zarówno modele krótsze o długości od 172 cm, jak i znacznie dłuższe do 216 cm. By dokonać odpowiedniego wyboru, weź pod uwagę swój wzrost. Zasada jest bowiem taka, że długość maty powinna być co najmniej równa naszej wysokości. Dla pełnego komfortu radzimy jednak, o ile to możliwe, wybór modelu dłuższego o kilka - kilkanaście centymetrów.
  • szerokość – standardową szerokością jest 60 cm, co wystarcza dla większości osób. Jeśli jednak masz szerokie biodra lub ramiona albo praktykujesz jogę dynamiczną, wybierz szerszą matę. W sprzedaży są dostępne modele o szerokości 66 i 80 cm.
  • grubość – to bardzo ważny parametr. Grubości maty wahają się od 2 mm do 6 mm. Grube maty (5-6 mm) są zazwyczaj bardziej stabilne i lepiej amortyzują wszelkie obciążenia, dlatego znakomicie sprawdzają się przy zaawansowanej praktyce oraz jodze dynamicznej. Jednocześnie są o wiele cięższe, przez co trudno się je transportuje. Do zwykłej praktyki najlepiej nadają się maty o grubości 3-4 mm. Jeżeli chcesz natomiast praktykować w plenerze lub na wakacjach, zabierz ze sobą matę o grubości 2-3 mm.
  • materiał – maty do jogi są wykonywane z wielu różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą polichlorek winylu (PVC) oraz naturalny kauczuk. W ostatnim czasie na popularności zyskują również maty do jogi korkowe czy poliuretanowe, a także te z mikrofibry. Wybór odpowiedniego materiału jest kwestią subiektywną. Warto sprawdzić, który odpowiada nam najbardziej poprzez dotyk. Najistotniejsza przy wyborze materiału jest jednak pewność, że zapewnia on zdrową i bezpieczną praktykę, a jego produkcja nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Kupując w naszym sklepie, masz tę gwarancję.
  • właściwości antypoślizgowe - to najważniejsza funkcja mat. Maty, które nie eliminują poślizgu, a tym samym nie zapewniają stabilnego wykonywania asan, nie powinny być w ogóle brane pod uwagę. Dlatego w Yoga Bazar znajdziesz tylko sprawdzone w praktyce maty. Im lepsze właściwości antypoślizgowe, tym lepsza mata. 
  • wytrzymałość – to cecha, która decyduje o tym, jak długo mata będzie Ci służyła, zachowując swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd. Niektóre maty trzeba wymieniać już po kilku miesiącach użytkowania. Na rynku są jednak i takie modele, które mają dożywotnią gwarancję, np. z serii PRO firmy Manduka. Jeżeli praktykujesz jogę intensywnie, koniecznie weź pod uwagę ten parametr.
  • wygląd – to bardzo indywidualna sprawa. W Yoga Bazar są dostępne maty w wielu kolorach i wzorach. Wybierz te, które pozytywnie nastroją Cię do praktyki.
  • cena – ten czynnik ma zwykle decydujący wpływ na wybór maty. Zakup najtańszego modelu nie zawsze musi jednak oznaczać oszczędności. Przy tanich matach istnieje bowiem konieczność ich częstej wymiany. Dlatego w perspektywie kilku lat bardziej opłaca się kupić drogą matę, która będzie służyła przez lata, a nie przez kilka miesięcy.

3. Jaka jest najlepsza mata do jogi dla początkujących?

Zaczynasz przygodę z jogą i szukasz maty dla siebie? Dokonując wyboru, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, spróbuj ocenić, na ile będziesz w stanie zaangażować się w praktykę. Jeśli nie masz pewności, czy joga zostanie z Tobą na dłużej, zainwestuj na początek w niedrogą matę z PVC. Takie modele, jak Kailash, Special, Asana, Rishikesh czy Leela zapewniają odpowiednią antypoślizgowość do bezpiecznej praktyki i są dostępne w atrakcyjnej cenie (od 70 do 150 zł). Jeśli natomiast czujesz, że joga zdobyła Twoje serce na długie lata, od razu postaw pierwsze kroki na profesjonalnej macie do jogi, np. Sayoga Comfort Mat lub Manduka Begin.

Kolejną ważną kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę, jest grubość maty. U osób początkujących sprawdzają się grubsze maty, bo dobrze amortyzują nieprzyzwyczajone do nowych obciążeń stawy. Jednocześnie to sprawia, że są ciężkie, co utrudnia przemieszczanie się z nimi na zajęcia jogi. Kompromisowym rozwiązaniem okaże się gruba mata (6 mm) z lekkiej pianki TPE (waży zaledwie 1 kg) lub cieńsza o grubości 3-4 mm wykonana z PVC (ten materiał dzięki gęstej strukturze bardzo dobrze amortyzuje. Jeżeli jednak masz wrażliwe stawy, zawsze możesz użyć dodatkowej amortyzacji np. w postaci pianki lub koca). Oba te materiały mają jeszcze jedną zaletę - zapewniają warunki do praktyki większości rodzajów jogi. To ważne, kiedy dopiero szukasz dopiero ulubionego stylu, a nie chcesz inwestować w kilka mat.

Na początek praktyki warto również rozważyć zakup maty do jogi z printem Alignment, który ułatwia dokładne i symetryczne ustawienie dłoni i stóp w asanach. Okaże się pomocny szczególnie, gdy zechcesz ćwiczyć samodzielnie, bez kontroli nauczyciela, np. w domu lub plenerze.

4. Jaka mata do jogi dynamicznej sprawdzi się najlepiej?

Mata do jogi dynamicznej powinna być przede wszystkim odporna na intensywne użytkowanie. Pod względem trwałości nie ma sobie równych PVC. Materiał ten dzięki gęstej, zbitej strukturze jest niemal niezniszczalny i z powodzeniem posłuży kilka lat. Zapewnia też bardzo dobrą antypoślizgowość, ale jednocześnie pozostawia lekki poślizg na płynne wykonanie przejść między asanami. Takie warunki zapewniają również: poliuretan, mikrofibra i naturalny korek. Są jednak mniej wytrzymałe niż PVC. Zdecydowanie należy natomiast unikać mat z wierzchnią warstwą z kauczuku, którego chropowata struktura nie daje możliwości wykonania swobodnej vinyasy. Wyjątek stanowi jedynie zaprojektowany specjalnie z myślą o intensywnej praktyce dynamicznej kauczukowy model Jade Elite S.

Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest grubość mat. W jodze dynamicznej sprawdzają się maty o grubości 5-6 mm, ponieważ bardzo dobrze amortyzują wstrząsy. Warto też wybrać model nieco szerszy od standardowego o wymiarach 66 lub 80 cm.  Znakomite maty do jogi znajdziesz m.in. w kolekcji Manduka PRO.

5. Jaka mata dla osób z nadmierną potliwością?

Nadmierna potliwość nie musi stanowić przeszkody w praktyce jogi. Na rynku istnieją bowiem materiały wręcz wymagające podwyższonej wilgotności do zapewnienia braku poślizgu. Należą do nich: naturalny korek i mikrofibra, które stanowią wierzchnią warstwę mat do jogi, takich jak: Sayoga Cork Mat czy Yoga Design Lab Combo. Niektórzy producenci stosują dodatkowo innowacyjną technologię Sweat Activated Grip zapobiegającą poślizgowi przy wzmożonej potliwości.

Jeśli Twoja mata do jogi nie zapewnia Ci odpowiedniej przyczepności, a nie chcesz kupować nowego modelu możesz skorzystać z ręcznika do jogi z mikrofibry lub bawełny, który nakłada się na powierzchnię maty. Dodatkowo dla osób nadmiernie pocących się zaprojektowano rękawiczki i skarpetki z antypoślizgową powierzchnią.

6. Jaka jest najlepsza podróżna mata do jogi?

W przypadku mat podróżnych kluczową rolę odgrywa ich waga, na którą wpływają: grubość oraz materiał. Z tego powodu na podróż najlepiej sprawdzają się maty o grubości 2-3 mm i wadze ok. 1-2 kg. Poza tym warto zwrócić uwagę na łatwość transportu. Szczególnie wygodne rozwiązanie przynosi kolekcja Manduka eKO Superlight Travel. Kauczukowe maty z tej serii mają zaledwie 1,5 mm grubości i ważą niecały kilogram. Do tego można je złożyć jak koc i zapakować do walizki lub torby podróżnej.

7. Czy korkowa mata do jogi się kruszy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od jakości maty. Tania mata do jogi z korka niskiej jakości szybciej ulegnie zniszczeniu. Dlatego rozważając zakup korkowej maty do jogi, warto wziąć pod uwagę model wykonany z korka wysokiej jakości o bardzo dobrej gęstości ziarna (z takich cech jest znany korek z Portugalii). Wykazuje większą odporność na ścieranie się i kruszenie. Wykonana z niego mata do jogi (np. Sayoga Cork) z powodzeniem posłuży długi czas. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że korek nie będzie tak trwały jak np. PVC i w sposób naturalny, w miarę eksploatacji, się zużyje.   

8. Z jakiego materiału jest ekologiczna mata do jogi?

Producenci mat do jogi i innych akcesoriów są świadomi tego, jak ważna jest ochrona planety. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej pomocy ekologicznych. Szukasz maty do jogi, która nie zaszkodzi środowisku? Sięgnij po model wykonany z któregoś z tych materiałów: 

  • naturalny kauczuk - materiał produkowany z żywicy kauczukowca. Nie zawiera toksyn. Łatwo ulega też biodegradacji. Wyróżnia się dużą wagą, wytrzymałością i chropowatą strukturą. Z tego powodu idealnie sprawdza się podczas praktyk jogi statycznej w domu.
  • korek - materiał w 100% naturalny, pochodzący z kory drzewa korkowego. Przy jego wytworzeniu nie zostaje zniszczone żadne drzewo. Po zużyciu korek ulega zaś całkowitej biodegradacji. Ponadto korek jest hipoalergiczny i antystatyczny. Zapewnia znakomitą antypoślizgowość w wilgotnych warunkach, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w praktyce dynamicznej.
  • juta - jest naturalna i ulega w 100% biodegradacji. Pochodzi z uprawianej w Azji rośliny z rodzaju juta. Płócienny splot nadaje jej dużą wytrzymałość i właściwości oddychające. Ponadto juta zapewnia także dobrą antypoślizgowość. Maty rzadko są jednak wykonane w całości z juty, częściej w połączeniu z innym materiałem. Z myślą o środowisku wybierz model z dolną warstwą z kauczuku.
  • bawełna organiczna - sama bawełna, ze względu na konieczność stosowania dużych ilości wody i pestycydów przy uprawie, szkodzi środowisku. Ta w wersji organicznej pochodzi jednak z kontrolowanych i zrównoważonych upraw. W akcesoriach do jogi występuje bez domieszek włókien chemicznych, czasem z dodatkiem kolorowych barwników.

Bawełna doskonale chłonie pot oraz wilgoć, dzięki czemu nie powoduje ślizgania się podczas intensywnych ćwiczeń. Nie stanowi jednak maty ani nawet jej wierzchniej warstwy. Jest dostępna jedynie w formie ręcznika, który możesz nałożyć na matę, aby zwiększyć jej antypoślizgowość.  

Przyjazne dla środowiska mogą być również tworzywa sztuczne. Należą do nich pianka TPE i mikrofibra. Oba nadają się do recyklingu. Co więcej, niektóre marki wykorzystują mikrofibrę ponownie przetworzoną. Materiały te wykorzystuje się jako wierzchnią warstwę maty, dlatego warto je wybrać w połączeniu z kauczukiem.

9. Czym zastąpić matę do jogi?

Nie ma akcesorium, które dorównuje funkcjonalnością macie do jogi. Żaden zamiennik nie zapewni Ci wystarczającej antypoślizgowości, bezpieczeństwa i ochrony przed kontuzjami. Jedynie w niektórych warunkach (np. podczas ćwiczeń w plenerze) możesz wykorzystać zamiast maty specjalny ręcznik z mikrofibry z antypoślizgowymi wypustkami. W codziennej praktyce zdecydowanie odradzamy jednak zastępowanie profesjonalnej maty do jogi innymi pomocami.

10. Jaką matę do jogi wybrać, jeśli ślizgają mi się ręce i stopy?

Ślizgające się dłonie i stopy są powszechnym problemem joginów. Najczęściej wynika on z nieodpowiednio dopasowanej maty. Jaki zatem wybrać model, aby się nie ślizgać?

Z najlepszych właściwości antypoślizgowych słyną: kauczuk naturalny i poliuretan. Pierwszy materiał – ze względu na szorstką, chropowatą strukturę – zapewnia znakomitą przyczepność w praktykach statycznych, bez dynamicznych przejść. W energicznych vinyasach może natomiast powodować otarcia i zaburzać płynność ruchu. Mata do jogi kauczukowa posłuży Ci więc, jeśli praktykujesz np. metodą Iyengara.

Gładki i miły w dotyku PU (poliuretan) gwarantuje natomiast brak poślizgu podczas ćwiczeń o zróżnicowanej intensywności. Na macie wykonanej z tego materiału z powodzeniem możesz praktykować zarówno łagodną Hatha jogę, jak i Ashtangę czy Vinyasę.

Zestawienie najlepszych mat antypoślizgowych znajdziesz w artykule: Jaką matę wybrać, żeby się nie ślizgać? TOP3 antypoślizgowych mat do jogi!

11. Kupiłam/em matę Manduka z serii PRO i ślizgam się podczas ćwiczeń. Czy to normalne? Co mogę z tym zrobić?

Maty Manduka są znane ze swoich świetnych właściwości antypoślizgowych. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku serii PRO, konieczne jest starcie się cienkiej warstwy powierzchni maty. Dlatego pełnię swoich możliwości maty PRO pokazują dopiero po kilku tygodniach ćwiczeń.

Przy niektórych pozycjach, takich jak pies z głową w dół, nawet po kilku tygodniach nadal może się pojawiać minimalny poślizg. Staraj się tym jednak nie zrażać, bo i ten efekt zniknie po pewnym czasie. Zanim to jednak nastąpi ostrożnie i z uwagą podejdź do techniki wykonywania ćwiczenia. W przypadku psa z głową w dół kluczowymi elementami jest dociśnięcie aktywnych dłoni, praca barków oraz przeniesienie środka ciężkości delikatnie w stronę stóp.

Pamiętaj, że najważniejszą cechą maty PRO jest to, że im dłużej na niej ćwiczysz, tym jej właściwości antypoślizgowe stają się lepsze. A delikatny poślizg, który pozostaje, bywa wskazany w różnych pozycjach. Na przykład podczas wykonywania pługu pozwala na regulację ustawienia głowy i szyi. Natomiast w trakcie praktyki jogi dynamicznej umożliwia płynność ruchu przy zmianie pozycji.

Istnieją też domowe sposoby na przyspieszenie tego procesu: matę należy rozłożyć i obficie posypać solą. Następnie zostawić na kilka/kilkanaście godzin i później mokrą szmatką lub gąbką zetrzeć sól z powierzchni. Kluczowe jest aby przy usuwaniu soli było lekkie tarcie.

12. Czy maty Manduka z serii eKO mają specyficzny zapach tak jak inne kauczukowe maty?

Jedną z właściwości naturalnego kauczuku jest jego charakterystyczny zapach. Maty z serii eKO zostały jednak tak zaprojektowane, aby zapach ten z czasem zanikał. Możesz się spodziewać, że po 2-3 tygodniach użytkowania całkowicie się ulotni. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, trzymaj matę stale rozwiniętą. Dodatkowo możesz ją przemyć roztworem organicznego octu jabłkowego i wody (stosunek 50/50) lub użyć środka czyszczącego Manduka Mat Restore (na bazie octu). Pamiętaj przy tym, że zapach mat eKO to naturalny zapach kauczuku, a nie efekt użycia szkodliwych chemikaliów w procesie produkcji maty.

13. Co to jest seria Almost Perfect? Jakie wady w praktyce mogą występować?

Almost Perfect to wyjątkowa seria mat do jogi jednego z najlepszych producentów na świecie – Manduki. Składają się na nią maty, które odbiegają parametrami od oficjalnie wprowadzonych do sprzedaży pomocy. Jednocześnie w 100% zachowują swoją funkcjonalność. Gdyby Manduka nie zdecydowała się sprzedawać ich w niższej cenie, stałyby się zaśmiecającym planetę odpadem od razu po opuszczeniu linii produkcyjnej.

Wybierając model z kolekcji Manduka Almost Perfect, przyczyniasz się więc do ochrony środowiska, oszczędzasz pieniądze i nadal cieszysz się zaletami najlepszej maty na świecie. Musisz się jednak liczyć z tym, że zamówiona przez ciebie mata do jogi Manduka może mieć:

  • nietypowy rozmiar (będzie dłuższa, krótsza, węższa lub szersza niż zakładano w projekcie),
  • nieco zmieniony kolor,
  • niedoskonałości na powierzchni,
  • inną wagę niż zakładano.

Ma jednak zaletę, jakiej nie znajdziesz w matach z innych serii: każdy jej egzemplarz jest niepowtarzalny. Inwestując w nią, cieszysz się więc praktyką na macie do jogi innej niż wszystkie...dosłownie :)

14. Jak czyścić matę do jogi?

Podczas każdych zajęć intensywnie używasz swojej maty. Nic więc dziwnego, że ulega ona zabrudzeniu kurzem, brudem i potem. Nieczyszczone maty mogą tracić swoje właściwości antypoślizgowe oraz szybciej się zużywać. Uniemożliwiają również zachowanie odpowiedniej higieny – mogą wywołać nawet reakcję uczuleniową. Dlatego dla własnego komfortu powinniśmy dbać o wykonywanie asan na czystej, zadbanej macie.

Do czyszczenia mat polecamy specjalne środki firmy Manduka: MatRenew i MatRestore. Zapewniają one nie tylko czystość maty, ale także jej odpowiednią konserwację, a w dodatku pozostawiają przyjemny zapach.

Oczywiście istnieją także inne możliwości. Czasem wystarczy, że przetrzesz matę namoczoną ścierką. Niektóre maty (Rishikesh, Kailash, Spezial, Extra) możesz wypłukać pod prysznicem, a nawet uprać w pralce (przy minimalnej ilości detergentu, bez odwirowywania i suszenia w suszarce bębnowej). Zdecydowana większość mat powinna być jednak czyszczona ręcznie. Koniecznie trzeba unikać namaczania. Maty kauczukowe są wyjątkowo wrażliwe i należy je pielęgnować wyłącznie roztworem wody i octu (50/50). Maty z PVC można czyścić ciepłą wodą z małą ilością detergentu. Maty z TPE i PU należy czyścić ciepłą wodą.

Przed rozpoczęciem korzystania z nowej maty zalecamy jej dokładne wyczyszczenie. Pomoże to usunąć osady poprzemysłowe, pozbyć się intensywnego zapachu, jaki wydzielają często nowe maty oraz nadać macie prawidłowe właściwości antypoślizgowe.

15. Jak zdezynfekować swoją matę do jogi?

Pot i kurz pozostałe na powierzchni maty po ćwiczeniach sprzyjają namnażaniu się bakterii. Dlatego dezynfekcja maty do jogi jest niezbędna do zdrowej, higienicznej praktyki.

Wszystkie maty do jogi, bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane, skutecznie zdezynfekujesz, przecierając je wilgotną szmatką zamoczoną w roztworze wody z octem w proporcji 50/50. Ocet wykazuje bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dla wzmocnienia jego działania możesz dodać do mieszanki kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego – również pomaga usuwać drobnoustroje. Na bazie octu zostały również wyprodukowane specjalne środki do czyszczenia mat kauczukowych Manduka.

 

16. Jak wybrać pokrowiec do maty?

Jeśli często przemieszczasz się z matą na zajęcia lub w plener, pokrowiec jest dla Ciebie niezbędnym akcesorium. Przydaje się również w domu do przechowania maty i zabezpieczenia jej przed zniszczeniem. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na:

  • rozmiar pokrowca – większość dostępnych w naszym sklepie modeli pasuje do mat w standardowym rozmiarze 180 × 60 × 4 cm, choć poza nimi znajdziesz też ochraniacze do szerszej maty o szerokości 66 lub 80 cm.
  • materiał – pokrowce na matę są najczęściej wykonane z bawełny lub poliestru. Pierwszy materiał jest naturalny, wytrzymały i odporny na rozciąganie. Jeśli jednak zabierzesz go w deszczową lub śnieżną pogodę – zamoknie. W tym przypadku lepiej sprawdzi się wodoszczelny poliester. Rzadziej spotykanym materiałem jest polipropylen. Jego zaletą jest przyjazność środowisku. Ma jednak dość delikatną strukturę, dlatego nie nadaje się do ciężkich mat i intensywnego użytkowania.
  • wykonanie - jeśli chcesz, aby pokrowiec na matę służył Ci wyłącznie do przenoszenia lub przechowywania maty, wystarczający okaże się klasyczny model w kształcie tuby z zapięciem na zamek lub ze ściągaczem na sznurku. Jeśli natomiast wolisz w nim schować butelkę wody, dodatkowe akcesoria, portfel, telefon, dokumenty, klucze i inne drobiazgi, wybierz pokrowiec na matę z kieszonkami.

17. Jakie są rodzaje klocków i czym się od siebie różnią?

W jodze używa się różnego rodzaju klocków, dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej ofercie. W Yoga Bazar znajdziesz pomoce wykonane z różnych materiałów: pianki, naturalnego korka oraz drewna (sosnowego, bukowego i dębowego).

  • klocki piankowe – są najlżejsze. Dzięki temu wygodnie się je transportuje, a także manewruje nimi podczas ćwiczeń. Posłużą Ci za punkty podparcia w asanach.
  • klocki korkowe – są cięższe od piankowych, ale lżejsze od drewnianych. Bardzo lubiane przez ćwiczących.
  • klocki drewniane – najczęściej wykorzystywane klocki do ćwiczeń jogi. Są produkowane z różnego rodzaju drewna. Te z sosny są mniej masywne od swoich odpowiedników z buku i dębu, przy czym dębowe są najcięższe. Klocki dębowe mają najciemniejszą powierzchnię.

18. Jakie klocki do jogi wybrać?

Klocki do jogi wykonuje się z: drewna (dębu, buku, sosny), korka lub pianki. Ich materiał decyduje o wadze i stabilności akcesorium, co bezpośrednio przekłada się na komfort ćwiczeń.

Do indywidualnej praktyki w domu najlepiej sprawdzają się klocki drewniane. Są bowiem najcięższe i dzięki temu dają najlepszą stabilizację. Dla początkujących i zaawansowanych odpowiednim wyborem są klocki bukowe i sosnowe. Spełnią swoje zadanie również jako element wyposażenia w szkołach jogi. Doświadczone osoby mogą również sięgnąć po modele z drewna dębowego. Nie polecamy go jednak na początek przygody z jogą, bo ostre krawędzie często sprawiają dyskomfort debiutującym joginom. 

Korkowy klocek jest rozwiązaniem pośrednim między pianką a drewnem, odpowiednim na każdy etap zaawansowania. Dzięki niewielkiej wadze znakomicie sprawdza się zarówno podczas indywidualnej praktyki w domu, jak i w plenerze. Lekkość klocka sprawia również, że łatwiej się nim operuje w czasie dynamicznych ćwiczeń. Akcesorium wyróżnia się większą miękkością niż drewno, a jego zaokrąglone krawędzie dają pewny, przyjemny chwyt. Im dłonie są bardziej spocone, tym jest on pewniejszy, korek zyskuje bowiem przyczepność w kontakcie z wilgocią. Takie akcesorium z pewnością przypadnie do gustu osobom, które dbają o środowisko. Materiał jest bowiem w 100% naturalny i biodegradowalny.

Klocek z pianki powstał natomiast z myślą o joginach, którzy często praktykują z tym akcesorium poza domem. Jest najlżejszy, dzięki czemu zapewnia wygodny transport. Jednak jego niewielka waga sprawia również, że nie daje tak dobrej stabilizacji jak klocki z korka czy drewna, dlatego wymaga większej ostrożności w pozycjach.

19. Klocek do jogi – jak używać?

Zadaniem klocka do jogi jest przede wszystkim „przedłużenie” rąk w asanach wymagających mobilności i elastyczności, która wykracza poza aktualne możliwości ciała. Zamiast forsować swoje ciało i „na siłę” wchodzić w pozycję kosztem jej poprawności i dokładności, możesz oprzeć dłoń na klocku, np. w skłonach na stojąco lub w pozycji trójkąta czy kąta bocznego. Dzięki temu, że klocek do jogi ma formę prostopadłościanu, łatwo dostosujesz jego wysokość do swoich potrzeb. Wystarczy, że położysz go na węższym lub szerszym boku. Poza tym możesz wykorzystać klocek jako podparcie dla pośladków, np. w pozycji Malasany.

20. Czym się różni wałek od bolstera? Do czego służą te akcesoria?

Wałek do jogi ma cylindryczny kształt. Jego standardowy rozmiar wynosi 70 × 20 cm, ale jest też dostępny w wersji mini o wymiarach 35 × 14 cm. Pierwszy z nich znakomicie sprawdza się m.in. przy relaksacji, w skrętach i pozycjach odwróconych. Z jego pomocą można wykonać takie asany jak: Supta Virasana, Supta Badhakonasana czy Salamba Sarvangasana. Miniwałek służy natomiast za podparcie szyi i kolan podczas ćwiczeń. Przydaje się również w trakcie długiej podróży.

Innym rodzajem wałka do jogi jest bolster. To akcesorium o podłużnej, płaskiej formie przeznaczone szczególnie dla osób o masywniejszej budowie ciała i mniejszej elastyczności. Znakomicie sprawdza się jako podparcie dla pleców w leżących pozycjach relaksacyjnych. Można go również wykorzystać jako podkładkę pod pośladki w siadzie lub Malasanie. 

21. Jaka jest różnica między wypełnieniem z łuski gryczanej i orkiszu?

W wałkach do jogi najczęściej spotkasz się z wypełnieniem z łuski gryczanej lub orkiszu. Pierwsza charakteryzuje się najlepszą przepuszczalnością powietrza. Jest też sprężysta i zapewnia akcesorium odpowiednią twardość. Podczas korzystania z pomocy wyraźnie szeleści. Orkisz również jest wypełnieniem oddychającym. Zapewnia jednak nieco większą miękkość i delikatność niż gryka. Jest też od niej mniej szeleszczący i lżejszy.

22. Jaki bolster do jogi wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Kluczowym elementem, jaki warto wziąć pod uwagę przy wyborze bolstera do jogi jest przede wszystkim rodzaj wypełnienia. Ono decyduje o przeznaczeniu akcesorium i przekłada się na komfort użytkowania. Do najpopularniejszych wkładów należą: łuska gryczana, orkisz oraz włókna (syntetyczne lub naturalne np. kapok). W Yoga Bazar znajdziesz wyłącznie bolstery z wkładem naturalnym. Taki rodzaj zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza i zapobiega poceniu się.

Łuska gryczana nadaje bolsterowi twardość, elastyczność i odporność na odkształcenia. Wypełnione nią akcesorium znakomicie sprawdza się więc jako podparcie w pozycjach siedzących, leżących i odwróconych. Dopasowuje się do ciała, zapewnia mu stabilność i daje subtelny efekt masażu. Ze względu na dość duży ciężar bolster do jogi z łuską gryczaną nadaje się do ćwiczeń w domu i do wyposażenia studia jogi.

 W nieco innym celu możesz natomiast wykorzystać bolster z włóknem kapokowym. Jest ono lekkie, dlatego wypełniony nim bolster łatwo się transportuje, np. na zajęcia jogi, w plener albo na wakacje. Charakteryzuje się także dużą miękkością. Sprawia ona, że bolster do jogi nie daje tak stabilnego podparcia w siadzie, jak gryka czy orkisz. Znacznie lepiej spełnia za to swoje zadanie w pozycjach relaksacyjnych w skłonie do przodu jako podparcie dla rąk. Można go także wykorzystać w podparciu pionowym przy ścianie

Rozwiązaniem pośrednim między oboma rodzajami wypełnień jest orkisz. Bliżej mu charakterem do gryki, jest jednak od niej nieco lżejszy, bardziej miękki i mniej szeleszczący. Szczególnie dobrze sprawdza się w pozycjach relaksacyjnych, yin jodze i jodze restoratywnej. Orkisz zmniejsza bowiem napięcia w ciele, przez co sprzyja odprężeniu. 

Przy wyborze bolstera warto również zwrócić uwagę, czy istnieje opcja regulowania ilości wypełnienia. Dzięki temu można dostosowywać wysokość akcesorium do potrzeb ciała i wymagań określonej asany. Wszystkie bolstery z naszej oferty dają taką możliwość. Są pokryte dwuwarstwowym pokrowcem z wierzchnią warstwą nadającą się do prania. Pomaga to zachować bolster w higienicznym stanie. 

23. Do czego służą maty zabuton i poduszki zafu?

Prawidłowa siedząca pozycja medytacyjna (lub pozycja do siedzących ćwiczeń oddechowych) wymaga odpowiednio ułożonego kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego, pasa barkowego oraz właściwego ustawienia miednicy, od której de facto wszystko się zaczyna. Dodatkowo w trakcie medytacji powinniśmy rozluźnić nasze ciało, zamiast walczyć o jego prawidłowe ustawienie. Poduszka zafu przyjdzie Ci z pomocą, jeśli Twoje ciało nie jest jeszcze na tyle silne, aby samodzielnie i bez wysiłku przyjąć prawidłową pozycję. Akcesorium unosi punkt oparcia miednicy w stosunku do stóp. Dzięki temu łatwiej utrzymasz stabilną postawę z prostym, pozbawionym napięć kręgosłupem.

Mata zabuton ochroni natomiast Twoje kości stóp i podudzia przed wgniataniem ich w twarde podłoże. Pozwoli też stworzyć własne, prywatne miejsce do medytacji, które będzie dla Ciebie komfortowe i wprowadzi Cię w stan wyciszenia. Jeśli masz otwarte biodra i silny kręgosłup mata zabuton powinna całkowicie Ci wystarczyć

24. Czym się różnią koce do jogi? Jaki wybrać i czym się sugerować przy zakupie?

Koc do jogi wykorzystuje się w celu dodatkowej amortyzacji dla kości i stawów, ale też dla ochrony przed wychłodzeniem. Na rynku jest duży wybór tych akcesoriów w różnych rozmiarach (najczęściej ok. 140-160 × 190-210 cm) wykonanych z różnych materiałów.

Przy zakupie koca do jogi warto kierować się jakością wykonania, sztywnością, grubością i wagą. Koc do jogi wykorzystywany głównie jako dodatkowa pomoc w asanach powinien się łatwo składać, ważyć co najmniej 1,5 kg i charakteryzować się mocnym, wytrzymałym splotem. Natomiast w akcesorium służącym przede wszystkim jako okrycie w relaksacji na znaczeniu zyskują miękkość i przyjemna faktura oraz bardzo dobra termoizolacja. W Yoga Bazar oferujemy koce do jogi uszyte z:

  • wełny (z domieszką włókien wełnopodobnych lub syntetycznych) – solidny splot zapewnia odpowiednią sztywność i grubość, dzięki czemu ciało nie zapada się w asanach. Optymalna waga decyduje natomiast o dobrej przyczepności akcesorium. Koc podłożony np. pod pośladki, kolana czy barki doskonale amortyzuje w asanach. A dzięki zawartości ciepłej wełny również skutecznie izoluje przed chłodem. To znakomity wybór do domowej praktyki lub jako element wyposażenia w szkole jogi.    
  • bawełny (z dodatkiem akrylu i poliestru) – koc o wadze 1,5 kg i mocnym splocie daje stabilne podparcie dla stawów w asanach. Jednocześnie jest ciepły, miły w dotyku i bardziej miękki niż wełna. Dzięki temu możesz go wykorzystać w celu okrycia się np. w czasie Savasany lub położyć się na nim dla lepszej izolacji od podłoża. Sprawdzi się w domu i studio jogi.
  • polaru – materiał polarowy wykazuje największą miękkość i najprzyjemniejszą fakturę. Jest też bardzo lekki, bez wysiłku zabierzesz go więc na wakacje, w plener lub zajęcia jogi. Ciepły, miły w dotyku znakomicie sprawdzi się do okrycia ciała lub jako dodatkowa izolacja na matę. Możesz go również użyć dla ochrony stawów w asanach, nie zapewni Ci jednak tak dużej twardości, jak np. koc z wełny.

25. Czym się różnią koła do jogi dostępne w ofercie? Które wybrać i dlaczego?

W Yoga Bazar znajdziesz koła do jogi, które różnią się od siebie materiałem, wagą i rozmiarem. Dla wszystkich podstawą jest stelaż z wytrzymałego plastiku ABS. Pierścień, w zależności od modelu, pokrywają warstwy różnych materiałów.

W przypadku koła Sayoga jest to miękka pianka TPE i przyjemny w dotyku korek, a np. w modelu Samsara Ethno od Bodhi Yoga – sam korek. Takie akcesorium zapewnia miękkość i chroni przed otarciami podczas leżenia. Znakomicie sprawdza się więc w otwieraniu klatki piersiowej i praktyce wygięć. Dodatkowo korek w kontakcie z wilgocią wzmacnia swoją antypoślizgowość. Koło zapewni Ci więc doskonałą stabilizację, zwłaszcza w dynamicznych, intensywniejszych praktykach, w których bardziej się pocimy. Naturalna powierzchnia jest łatwa w pielęgnacji i bardziej higieniczna. To odpowiedni wybór dla osób o wrażliwej skórze, skłonnej do reakcji alergicznych w kontakcie z tworzywami sztucznymi.

Natomiast w kołach do jogi Samsara w roli wierzchniej warstwy znajdujemy antypoślizgową piankę. W modelu PREMIUM dodatkowo pokrywają ją wypustki, które zapewniają jeszcze lepszą przyczepność do podłoża. Dają też pewniejsze podparcie w pozycjach równoważących na kole.

O dobrej stabilności koła decyduje również optymalna szerokość 13 cm.

26. Pasek do jogi – jak używać?

Pasek do jogi należy do podstawowych akcesoriów w praktyce, szczególnie na jej początkowym etapie. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w asanach rozciągających, np. skłonie do przodu. W zależności od pozycji możesz:

  • chwycić pasek obiema dłońmi, gdy niemożliwe jest połączenie ich ze sobą (np. w pozycji krowiej mordki);
  • założyć jeden koniec paska na stopę, a drugi złapać (np. w siadzie, wykonując skłon do przodu).

Pasek do jogi przydaje się również do utrzymania stałego rozstawienia łokci, nadgarstków lub ud w wybranych asanach (np. zabezpiecza przed rozchodzeniem się łokci w pozycji świecy). Wreszcie możesz użyć tego akcesorium do stabilizacji bioder w rozciąganiu nóg w pozycjach stojących (np. trójkąta). Wtedy zakłada się go na biodra, a osoba pomagająca trzyma za końce paska i asekuruje przy wykonywaniu asany.

27. Czym zastąpić pasek do jogi?

Nie chcesz inwestować w pasek do jogi? Nauczyciele polecają czasem, aby zastosować zamiast niego ręcznik lub szalik. Tego typu alternatywy nie zapewniają jednak właściwego komfortu i bezpieczeństwa. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z nosidła 2w1, które służy do transportu i zabezpieczenia maty. Równie dobrze sprawdza się jednak w roli paska do jogi.

28. Czy wysokość krzesła do jogi ma znaczenie?

W Yoga Bazar oferujemy krzesła, których wysokość od podłoża do siedziska wynosi 45 cm. Polecamy je osobom o wzroście do 180 cm. Nie znaczy to jednak, że jeśli jesteś wyższy/wyższa, to okażą się dla Ciebie nieodpowiednie. Możesz bowiem dostosować wysokość akcesorium, stawiając je na STABILNYM, sprawdzonym podwyższeniu.

Jeśli jednak ćwiczysz pod okiem doświadczonego nauczyciela, to on powinien dostosować ustawienie krzesła do ułożenia Twojego ciała, aby właściwie Ci posłużyło.

29. Jak dobrać rozmiar maty do akupresury?

W Yoga Bazar znajdziesz maty do akupresury w różnych rozmiarach: małe (o wymiarach ok. 68-74 × 40-44 cm) oraz duże (ok. 130 × 50 cm). Zastanawiasz się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie odpowiedni? Wielkość akcesorium zależy od tego, które partie ciała chcesz masować. Do masażu głowy, szyi i pleców będzie odpowiednia krótka mata. Do masażu nóg – mata w rozmiarze XXL. Natomiast do rozluźnienia napięć w obrębie głowy i szyi wystarczy poduszka do akupresury. Praktycznym wyborem jest zakup zestawu z poduszką i matą (w odpowiednim rozmiarze).

30. Co jest potrzebne do ćwiczeń jogi w domu?

Samodzielna praktyka w domu jest ważnym elementem rozwoju każdego jogina. Chcesz zacząć ćwiczenia w domowym zaciszu i nie wiesz, jak się do nich przygotować? Oto, czego nie może Ci zabraknąć:

  • mata do jogi – najlepiej z printem Alignment, który wskaże Ci poprawne ułożenie ciała w pozycjach;
  • odpowiednio duża przestrzeń, która zapewni Ci swobodę ruchów – zadbaj, aby nie ograniczały Cię meble i inne elementy wystroju;
  • wygodny strój – o tym, jak się ubrać, przeczytasz w kolejnym punkcie.

Opcjonalnie przydadzą Ci się:

  • lustro do kontrolowania ułożenia ciała w asanach;
  • pomoce do jogi (klocki, bolster, pasek);
  • olejek eteryczny lub kadzidło do stworzenia wyjątkowej oprawy podczas praktyki.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Jak się przygotować do treningów jogi w domu.

31. Na której stronie maty ćwiczyć?

Masz nową matę i brakuje Ci pewności, która jej strona jest przeznaczona do ćwiczeń? Ta wątpliwość pojawia się często, zwłaszcza w przypadku mat o jednolitej strukturze.

Przed rozwinięciem maty zwróć uwagę na jej zewnętrzną stronę. Każda mata do jogi jest bowiem zwijana wierzchnią stroną na zewnątrz, aby płasko się rozkładała na podłożu. To właśnie na tej stronie należy praktykować. Dodatkową wskazówką jest również logo producenta nadrukowane na powierzchni do ćwiczeń.

Wytyczne te nie dotyczą mat dwustronnych, zaprojektowanych tak, aby można było ćwiczyć zarówno na ich wierzchniej, jak i spodniej stronie. Przykładem są modele Manduka Begin czy Phoenix.

Nadal masz wątpliwości? Zadzwoń do nas – z chęcią udzielimy Ci profesjonalnej informacji :)

32. Jakie kadzidło wybrać?

Wybierając kadzidło, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego sposób działania i efekt, jaki chcesz dzięki niemu osiągnąć. Dla przykładu kadzidło:  

  • z drzewa sandałowego wprowadzi Cię w romantyczny nastrój;
  • lawendowe, ylang ylang czy eukaliptusowe ukoi Twoje nerwy, przynosząc spokój w stanach rozdrażnienia;
  • jaśminowe złagodzi objawy depresji;
  • natomiast to z dodatkiem cytryny pobudzi i doda energii.

Jeśli chcesz dodatkowo osiągnąć ciekawy efekt wizualny podczas kadzidlanego rytuału, postaw na kadzidełka typu backflow, które wypuszczają dym ku dołowi. Jeśli natomiast masz uczulenie na dym, wybierz kadzidła bezdymne. Poza nimi dostępne są również tradycyjne kadzidła stożkowe, patyczkowe, w proszku lub w kostce. 

33. Jakie są właściwości Palo Santo?

Palo Santo tradycyjnie stosuje się, aby oczyszczać aurę w pomieszczeniach i wprowadzać do nich dobrą energię. Właściwości tego wyjątkowego kadzidła są jednak znacznie szersze. Jego intrygujący, słodko-cytrusowy zapach pomaga odzyskać emocjonalną równowagę. Sprzyja uspokojeniu myśli, skupieniu i wyciszeniu. Z tego powodu warto po nie sięgać w stanach zdenerwowania, podczas relaksacji czy medytacji. Palo Santo możesz również wykorzystać do odstraszania komarów i innych insektów.

34. Jak palić Palo Santo?

Palo Santo w tradycyjnej formie drewienka podpala się na końcu jednego kawałka. Następnie dmuchnięciem lub szybkim ruchem ręki należy zgasić ogień (najwięcej pachnącego dymu powstaje z tlącego się żaru). Zapalone Palo Santo odłóż na kadzielniczkę lub ceramiczną podstawkę. Nie musisz wypalić drewienka do samego końca. W dowolnym momencie łatwo je zgasisz i zapalisz ponownie.

W Yoga Bazar znajdziesz również Palo Santo w formie wałka. Możesz go podpalić bezpośrednio lub wcześniej sproszkować.

pixel