Pozycje jogi: pozycja dziecka (Balasana)
Pozycja dziecka (Balasana) jest jedną z najmniej wymagających i najprzyjemniejszych asan. Wycisza, wprowadza w stan koncentracji oraz łagodnie niweluje napięcia w ciele. Z tego powodu jej praktykę szczególnie zaleca się w stresie, przy zmęczeniu, a także podczas menstruacji. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi pozycja dziecka w jodze oraz jak ją poprawnie wykonać.
Pozycja dziecka – jakie są korzyści z jej wykonywania?
Balasana pozytywnie oddziałuje zarówno na ciało, jak i ducha. Rozluźnia napięcia w plecach, brzuchu i klatce piersiowej. Odpręża nogi i zapobiega powstawaniu żylaków. Delikatnie rozciąga ścięgna, mięśnie, biodra, uda, kostki. Ponadto pozycja dziecka w jodze poprawia ukrwienie głowy. Pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji narządów wewnętrznych i łagodzi ból w odcinku lędźwiowym. Warto ją praktykować podczas bólu głowy, w momentach zmęczenia, dekoncentracji czy silnego stresu. Dodaje energii i relaksuje.
Tak pozycja dziecka ma nieoceniony wpływ również na samopoczucie psychiczne. Jej nazwa nawiązuje do położenia, jakie embrion przyjmuje w łonie matki. Z tego powodu wykonanie tej naturalnej pozycji daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i dziecięcej beztroski. Pozwala pozbyć się negatywnych myśli, oczyszcza ze złych emocji. Wspiera wyciszenie, koi nerwy, przywraca wewnętrzną równowagę, łagodząc uczucie niepokoju. Pozycja dziecka w jodze wykonana na początku praktyki harmonizuje ciało i umysł, sprzyjając skupieniu oraz wprowadza w stan uważności i wyostrzonej percepcji. Warto ją wykonywać już od pierwszych praktyk, bo uczy głębokiego, spokojnego oddechu i ułatwia jego obserwację.
Jak prawidłowo wykonać pozycję dziecka?
Balasana może być wprowadzona w dowolnym momencie sesji, np. dla odpoczynku po intensywnej sekwencji albo jako przygotowanie do bardziej zaawansowanych asan. Jeśli jednak nie masz czasu na dłuższą sesję, sama pozycja dziecka w jodze wystarczy, aby się rozluźnić i wyciszyć. Jedyne, czego potrzebujesz to mata do jogi oraz chwila wolnego czasu! Oto jak wykonać tę asanę.
- Usiądź na piętach ze złączonymi udami. Krawędź maty do jogi 4 mm (lub więcej w przypadku wrażliwych kolan) powinna znajdować się równolegle do Twoich kolan w takiej odległości, abyś mógł swobodnie się pochylić i wyciągnąć ręce przed siebie. Następnie złącz ze sobą duże palce stóp, a kolana rozsuń przynajmniej na szerokość bioder. Ważne, aby pozycja dziecka w jodze nie powodowała dyskomfortu.
- Na wydechu pochyl się w kierunku maty, wyprowadzając ruch od miednicy. Połóż tułów między udami i oprzyj czoło na macie. Kolce biodrowe kieruj do pępka, a kość ogonową oddalaj od tułowia. Wydłuż kręgosłup, zbliżając pośladki w stronę pięt, a szyję i głowę wyciągając do przodu. Zwróć uwagę, czy Twoja pozycja dziecka jest swobodna, to znaczy szyja, plecy, łokcie i szczęka są rozluźnione.
- Zostań w pozycji od 30 sekund do kilku minut. Wykonaj w tym czasie głębokie, spokojne wdechy i wydechy. Możesz też spróbować oddechu ujjayi.
- By wyjść z pozycji, powoli unieś tułów, zaczynając ruch od kości ogonowej. Zakończ w siadzie na piętach z wyprostowanym kręgosłupem.
Pozycja dziecka w jodze ma kilka wariantów. W podstawowej wersji należy wyciągnąć ręce przed siebie, aby maksymalnie wydłużyć kręgosłup. Bardziej zaawansowaną opcją jest ułożenie ramion wzdłuż tułowia. Dłonie powinny być wtedy skierowane wierzchem do sufitu, a na macie oparte czoło lub policzek. W relaksacyjnej wersji Balasany można natomiast położyć czoło na wykonanej ze splecionych dłoni poduszeczce, kocu, piance czy poduszce. A może chcesz aktywnie wykorzystać tę asanę? W takim razie wyprostuj wyciągnięte przed siebie ręce, oprzyj dłonie na opuszkach palców i zrotuj ramiona do zewnątrz. Poczujesz intensywniejsze rozciąganie klatki piersiowej i ramion.
Dodatkowo, jeśli pozycja dziecka nie może zostać przez Ciebie wykonana w pełnym zakresie, czyli z oparciem pośladków na piętach, dla większej wygody podłóż pod nie bolster. Chcesz praktykować maksymalnie bezpiecznie i komfortowo? Polecamy najlepsze na świecie maty do jogi Manduka.
Jakie są przeciwwskazania do pozycji dziecka?
Pomimo że pozycja dziecka w jodze przynosi wiele korzyści, nie każdy może ją bezpiecznie praktykować. Jako że obciążone i intensywnie rozciągane są w niej stawy kolanowe, Balasany powinny przede wszystkim unikać osoby z urazami kolan lub kostek. Asana nie służy też w przypadku nadciśnienia, biegunki oraz ciąży.
Jeśli te ograniczenia Cię nie dotyczą – postaraj się, aby pozycja dziecka zagościła w Twojej codziennej praktyce. Jest na tyle uniwersalna, że możesz ją włączyć zarówno do statycznej, jak i dynamicznej sesji. W YogaBazar znajdziesz ekologiczne maty do jogi z różnych materiałów, które wspomogą Twój rozwój, niezależnie od ulubionego rodzaju jogi. Modele z korka idealnie sprawdzą się na przykład w dynamicznych sesjach Vinyasy czy Ashtangi, a maty kauczukowe do jogi – w statycznej yin jodze czy Iyengara. Pozycja dziecka w jodze może być wygodnie i bezpiecznie wykonana na każdej z nich, nie musisz się więc ograniczać!
Jeśli spodobał Ci się ten wpis, opisujący pozycje jogi, to z radością zapraszamy Cię do przeczytania naszego innego wpisu na temat "Surya Namaskar" - czyli sekwencji "Powitanie Słońca".
Surya Namaskar - Powitanie słońca
Na naszym blogu znajdziesz pełne omówienie tej pięknej i energetyzującej praktyki, która jest jedną z najważniejszych sekwencji w jogicznym repertuarze
Pozdrawiamy!