10 LAT YOGABAZAR | -15% taniej na wszystko za zam. +229 zł z kodem 10-LECIE, -25% na nieprzecenione produkty Sayoga z kodem SAY25
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Acroyoga – wszystko, co musisz wiedzieć o jodze dla par!

2022-01-14

Acroyoga to jedna z najmniej rozpowszechnionych i najmłodszych odmian jogi. W dużej mierze bazuje na asanach pochodzących z hathy. Jednak w przeciwieństwie do niej jest praktykowana w parach. Szukasz wspólnej aktywności dla siebie i partnera? A może chętnie zdobędziesz nowe jogowe doświadczenia? Joga dla par stanowi ciekawe wyzwanie niemal dla każdego.

Czym jest acroyoga?

 

Acroyoga pojawiła się na początku XXI w. jako kombinacja klasycznej jogi, akrobatyki, elementów tańca oraz terapeutycznego masażu tajskiego. Jej podstawą są asany zaczerpnięte z hatha jogi i zmodyfikowane w taki sposób, aby można było je wykonywać w powietrzu. W tym stylu jeden z partnerów (tzw. latacz) zawsze znajduje się ponad ziemią, wsparty na drugiej osobie (bazie). To sprawia, że praktyka tej odmiany prezentuje się niezwykle efektownie, ale też pozytywnie wpływa na ciało i relacje z partnerem.
 

Joga dla par ciekawie uzupełnia samodzielne ćwiczenia innych rodzajów jogi. Nie musisz być jednak zaawansowanym joginem ani akrobatą, aby spróbować nietypowych asan. Jedynym przeciwwskazaniem do praktyki może być zbyt duża masa ciała, problemy ze stawami i trudności z utrzymaniem równowagi (ta odmiana opiera się bowiem na wielu pozycjach balansowych oraz obciążających stawy). Sprawdź, co musisz wiedzieć i jak się przygotować, aby joga dla par początkujących stała się bezpiecznym i przyjemnym doświadczeniem.
 

Mata do jogi Sayoga Intense Mat Jungle

 

Podstawy acroyogi dla początkujących

 

Jeśli joga z partnerem jest Ci zupełnie obca, zapisz się na zajęcia lub warsztaty tego stylu. Możesz zabrać na nie męża, brata, mamę, przyjaciółkę lub pójść na nie z chęcią poznania nowej osoby w szkole jogi.
 

Tam opanujesz podstawowe asany i techniki pracy z ciałem, które później będziesz mógł rozwinąć w ramach samodzielnych ćwiczeń acroyogi w domu. To ważne, aby na początku praktyki jogi dla par dać sobie czas na dogłębną naukę podstaw i zbudowanie relacji z partnerem. Nie frustruj się, gdy na początku będzie Ci trudno wykonać niektóre asany. Zawsze też wychodź z pozycji, jeśli któreś z was poczuje podczas jej wykonywania ból i dyskomfort. Zbudowanie siły, zwiększenie gibkości i wypracowanie sposobu porozumienia się z partnerem wymaga czasu, który zaowocuje późniejszymi sukcesami w acroyodze.
 

Przed każdymi zajęciami zadbaj też o odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń. Jako że joga dla par jest dynamiczną praktyką może Ci się przydać metalowe butelki z wodą. Warto też mieć przy sobie akcesoria do jogi, jeśli potrzebujesz pomocy w rozciąganiu. Obowiązkowym elementem dla każdego jest natomiast elastyczny, przylegający do ciała, wykonany z nieśliskiego materiału strój (obejmujący np. legginsy na jogę, dopasowany top). Ułatwi on pewny chwyt partnera.
 

Acroyoga dla początkujących wymaga obecności co najmniej trzech osób. Jedna podczas praktyki pełni rolę bazy. Najczęściej leży na stabilnym podłożu (najlepiej, jeśli jest to antypoślizgowa mata do jogi, ale praktykować można również na trawie czy podłodze akrobatycznej). Na początku praktyki jogi dla par funkcję bazy powinna przejąć osoba o silniejszym cele i masywniejszej sylwetce. Jej zadaniem jest bowiem podtrzymywanie partnera, stabilizacja pozycji i kontrola ułożenia w asanie. Lataczem powinna być natomiast osoba lżejsza, drobniejsza – będzie wykonywać asany ponad matą, tak pracując mięśniami i równowagą, aby bezpiecznie utrzymać się w pozycji. Na pierwszych etapach ćwiczeń acroyogi niezbędna jest też obecność pomocnika (osoby asekurującej). Dba on o bezpieczeństwo praktyki i poprawia ewentualne błędy, dlatego najlepiej, jeśli jest nim nauczyciel lub doświadczony jogin. Taki podział ról zmniejszy ryzyko kontuzji i zniechęcenia. Da za to większe poczucie pewności w pozycjach.
 

Pasek Sayoga Carrying Strap Floral

 

Każda joga dla par powinna zacząć się od rozgrzewki, czyli rozciągania mięśni i poprawy mobilności stawów. Jeśli czujesz, że brakuje Ci elastyczności, wykorzystaj pomoce jogowe. Przy użyciu takich przyrządów jak pasek do jogi czy klocki do jogi rozciągniesz się bezpieczniej i głębiej, zmniejszając prawdopodobieństwo urazu podczas właściwej praktyki acroyogi.
 

W ten sposób przygotujesz się do tzw. praktyki słonecznej, czyli dynamicznej sesji łączącej klasyczną jogę z akrobatyką. Po niej nie mniej ważnym etapem jest praktyka księżycowa – łagodny, relaksujący zestaw ćwiczeń. Osoba latająca skupia się w nich na rozciągnięciu ciała w pozycji leżącej lub wiszącej. Dla pogłębienia efektu relaksacji warto wzbogacić praktykę o wzajemny masaż tajski.

Świecznik i podstawka do kadzideł 2w1 - Lotos ciemny szary

Joga dla par nie wyklucza też tego, co jest istotą każdej odmiany jogi: kontaktu ze swoim wnętrzem, pracy z oddechem, skupienia. Służy temu ostatni element acroyogi – praktyka jogi. Obejmuje ćwiczenia oddechowe, śpiewanie mantry, medytację czy praktykę wdzięczności.
 

Dla pogłębienia relaksu i koncentracji na tym etapie warto sięgnąć po zafu oraz inne akcesoria, które wspierają proces wyciszenia, np. kadzidełka zapachowe, olejki eteryczne czy świece relaksacyjne do jogi i medytacji. Pomocnym narzędziem podczas relaksacji jest również mata do akupresury – rozluźnia mięśnie po dynamicznych ćwiczeniach i odpręża.

Świeca zapachowa Chill-out - Chill

Zalety jogi dla par, które warto znać

Lista korzyści, które daje nietradycyjna odmiana jogi, jest długa. Przede wszystkim joga dla par wzmacnia ciało, poprawia elastyczność i równowagę.
 

Tym, co w niej wyjątkowe i czego nie doświadczysz w praktyce innych odmian, jest jednak budowanie relacji. Jeśli praktykujesz na zajęciach z nowo poznaną osobą, acroyoga pomoże Ci przełamać nieśmiałość, otworzy na bliskość i dotyk. Natomiast ćwiczenia z bliskim (partnerem, siostrą czy przyjacielem) jeszcze bardziej wzmocnią łączące was więzi i zaufanie.
 

Próbując swoich sił w jodze dla par, szybko przekonasz się, że jest ona doskonałą lekcją komunikacji. Uczy partnerstwa oraz współpracy. Daje więcej radości z sukcesów i wspólnego dzielenia wrażeń, ale też wymaga cierpliwości i akceptacji dla ograniczeń swoich oraz partnera. W ten sposób acroyoga rozszerza granice uważności – nie skupiamy się w niej tylko na sygnałach płynących z własnego ciała, ale też uwrażliwiamy się na to, co odczuwa partner. To z kolei rodzi poczucie odpowiedzialności za drugą osobę.
 

Koło Sayoga - Yoga Wheel Hamsa

 

Ale joga we dwoje jest również doskonałą zabawą. Nie ma w niej miejsca dla ego, nadmiernej ambicji, frustracji i podejścia zadaniowego. Pojawia się za to przestrzeń do odpuszczania i czystej, dziecięcej radości z ruchu oraz wspólnej praktyki.
 

Zainteresowała Cię joga dla par? Z Yoga Bazar skompletujesz wygodny strój do ćwiczeń i znajdziesz niezbędne akcesoria do praktyki. Z takim przygotowaniem wskakuj na matę i przekonaj się, czy acroyoga jest dla Ciebie. Ciekawa przygoda gwarantowana!

Zapraszamy również do odkrycia piękna miłości w naszym wpisie na blogu:

Kochajmy się!

Pozdrawiam!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixel