Kto nie powinien ćwiczyć jogi? Przeciwwskazania do jogi
Przeciwwskazania do jogi
Niewątpliwie regularne uprawianie jogi ma wiele zalet. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to aktywność dla każdego. Oto przeciwwskazania do jogi:
- Osteoporoza – zestaw ćwiczeń wykonywanych przy osteoporozie wywiera nacisk na stawy i kości, a więc osoby zmagające się z osteoporozą nie powinny praktykować jogi.
- Zaburzenia równowagi,
- Silne bóle kręgosłupa o nieznanych przyczynach.
Wiele osób zastanawia się, czy joga jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Kobiety mogą ją praktykować w tym stanie, ważne jest jednak indywidualne podejście. Na pewno trzeba unikać ćwiczenia w domowym zaciszu. Panie w ciąży powinny udać się do wykwalifikowanego instruktora, który wskaże, jakie pozycje są bezpieczne i będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem każdego treningu. W tym przypadku jego przebieg nie będzie dynamiczny, a więc przyda się na pewno mata do jogi łagodnej. Taka mata zapewni bezpieczne i bardziej komfortowe warunki podczas ćwiczeń.
Niektórzy sądzą, że negatywne skutki jogi mogą objawić się w czasie menstruacji. Warto pamiętać, że prawda jest inna. Ćwiczenia mogą pomóc uśmierzyć ból i poprawić samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać pozycji odwróconych i wzmacniających brzuch. Świetnie sprawdzą się za to takie jak supta-virasana, supta-badha-konasana, matsyasana, virasana, badha-konasana. Te pozycje pomogą Ci się rozluźnić i zmniejszyć bóle menstruacyjne. Pamiętaj jednak, aby wsłuchać się w potrzeby Twojego ciała. Jeśli czujesz się naprawdę źle, a bóle są silne, zrezygnuj z aktywności w czasie trwania okresu. W tym przypadku warto postawić raczej na odpoczynek i zrobienie czegoś, co sprawia przyjemność.
Borykasz się z jakimiś dolegliwościami i nie wiesz, czy joga szkodzi w Twoim przypadku? Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i warto badać się regularnie, aby w razie konieczności móc szybko podjąć odpowiednie leczenie.
Joga – dla kogo?
Lepsze samopoczucie, spokój i harmonia, lepsza forma – te i wiele innych korzyści daje joga. Dla kogo jest ta aktywność? Może praktykować ją niemal każdy i to niezależnie od wieku. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, możesz trenować jogę regularnie.
Jest wiele sytuacji, w których doskonale sprawdzi się właśnie joga. Przeciwwskazania nie występują? Jeśli wszystko jest dobrze, możesz przystąpić do praktyki. Warto polecić ją szczególnie osobom, które na co dzień mają dużo stresów i obowiązków. Joga pomoże się zrelaksować, osiągnąć harmonię i zapomnieć o problemach przynajmniej na chwilę. To także bardzo dobra opcja dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Regularne ćwiczenia pomogą zadbać o lepszą formę, zwiększyć elastyczność i poprawić koordynację ruchową. Dla kogo joga jest odpowiednia? Nie można zapomnieć o osobach borykających się z problemami trawiennymi. Często męczy Cię zgaga? A może bóle brzucha i wzdęcia? Jeśli tak, koniecznie spróbuj jogi, a szybko zauważysz pozytywne efekty regularnej praktyki. Niektóre pozycje bowiem skutecznie pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Joga sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz:
- Poprawić kondycję,
- Poprawić postawę ciała,
- Zadbać o lepsze dotlenienie organizmu,
- Poprawić jędrność skóry,
- Opóźnić procesy starzenia,
- Zredukować napięcia,
- Chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i problemach.
Warto również wspomnieć, że praktyka może pomagać zwalczać różne choroby. Popularna jest na przykład joga na zatoki. Techniki pozwalają nie tylko uporać się z problemem, ale także zapobiegają nawrotom choroby. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie sprawdź nasz artykuł: Joga na zatoki – co trzeba o niej wiedzieć?. Na naszym blogu znajdziesz także wiele innych ciekawych i wartościowych artykułów o jodze, medytacji i relaksacji.
Czy joga jest niebezpieczna?
Negatywne skutki jogi, które mogą występować to przede wszystkim bóle mięśniowo-szkieletowe, czy też różnego rodzaju urazy. To właśnie sprawia, że ludzie boją się zacząć swoją przygodę z praktyką. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się odpowiednie podejście. Jeśli nie cierpisz na choroby, które są przeciwwskazaniem do praktyki i czujesz się dobrze, joga może sprawdzić się doskonale. Pamiętaj, że możesz udać się do lekarza i wykonać wszystkie podstawowe badania, aby upewnić się, że Twój organizm jest gotowy na wysiłek.
Interesuje Cię joga? Przeciwwskazania nie występują? W takiej sytuacji praktyka nie jest niebezpieczna. Musisz jednak pamiętać, aby dostosować trening do swoich umiejętności i stopnia zaawansowania. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jogą, warto udać się na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Dzięki temu dowiesz się, jak praktykować, czego unikać i co trzeba poprawić. Pamiętaj, także, aby skupić się na rozgrzewce i rozciąganiu po ćwiczeniach. Dzięki temu zakwasy po jodze nie będą Twoim problemem.
Kolejną ważną kwestią, o której nie należy zapominać dla swojego komfortu i bezpieczeństwa podczas ćwiczeń, jest odpowiednie przygotowanie. Trzeba zaopatrzyć się nie tylko w wygodny strój do ćwiczeń, ale także kupić matę. Warto zwrócić uwagę również na koła do jogi. Ćwiczenia z kołem wpływają korzystnie na elastyczność i wytrzymałość. Niewątpliwie jest to również sposób na urozmaicenie treningu.
Zależy Ci na dobrej jakości? Chcesz czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas praktyki? Jeśli tak, koniecznie odwiedź nasz sklep z akcesoriami do jogi. Oferta jest bardzo różnorodna, a więc szybko znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz podczas jogi. Dostępne są tam również produkty do medytacji i relaksacji. Największą zaletą naszej oferty jest wysoka jakość. Znajdziesz tam produkty wykonane solidnie i z użyciem materiałów świetnej jakości.