WAKACYJNA WYPRZEDAŻ - nawet 70% taniej! KUP TERAZ | 15% rabatu na nieprzecenione produkty z kodem LATO
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak być zero waste w podróży?

2021-03-18

 

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, jak pozostać zero waste w podróży? Mamy dla Ciebie garść porad, dzięki którym przeżyjesz urlop w zgodzie z naturą i ekologicznymi wartościami. 

Wyjazd wyrywa z codziennej rutyny. Nie musi jednak oznaczać porzucenia nawyków. Na wakacjach, mimo że często brakuje dostępu do sprawdzonych sklepów i wszystkich niezbędnych akcesoriów zero waste, wciąż można dbać o środowisko. 

 

Bo bycie no waste w podróży, to nie tylko ograniczanie śmieci. To też zmniejszanie śladu węglowego, oszczędzanie wody i energii czy jedzenie lokalnych potraw. Warto o tym pamiętać już na etapie planowania wyjazdu i przez cały czas trwania pobytu. Podpowiadamy, jak wdrażać zasady zero waste na wakacjach, w służbowej podróży czy na weekendowym wypadzie za miasto. 

 

Zarezerwuj zero waste hotel

Wybierając nocleg, zwróć uwagę na to, czy wybrane miejsce pozwoli Ci realizować przyjazny środowisku styl życia. Świetnym rozwiązaniem jest wynajem apartamentu. Zapewnia swobodne, domowe warunki, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zapanować nad ekologicznymi nawykami. 

 

W hotelu nie wszystko zależy bowiem do Ciebie. Nie skontrolujesz sposobu prania, sprzątania, segregacji śmieci czy przygotowywania posiłków. Dlatego jeżeli preferujesz nocleg w takim miejscu, wybierz hotel prowadzony w duchu zero waste. W tego typu obiektach stosuje się m.in. energooszczędne rozwiązania, dba o recykling i podaje posiłki od lokalnych dostawców. Jeśli dodatkowo wdrożysz własne zasady, maksymalnie zmniejszysz negatywny wpływ na środowisko. 

 

Co możesz zrobić, aby być zero waste w hotelu? Przede wszystkim oszczędzaj prąd i wodę. Nie korzystaj z jednorazowych kosmetyków. Proś też o sprzątanie, wymianę ręczników i pościeli tylko wtedy, gdy to konieczne. A jeśli w hotelowej restauracji śniadanie podaje się w formie bufetu, staraj się nałożyć na talerz tylko taką porcję, jaką rzeczywiście zjesz. Unikaj też żywności zapakowanej w małe, niemożliwe lub trudne do przetworzenia pojemniczki (np. mini dżemy czy masła). 

 

Wybieraj ekologiczne środki transportu

Bycie zero waste w podróży polega również na przemieszczaniu się przyjaznymi środowisku środkami transportu. Obecnie do największych trucicieli naszej planety należą samoloty i statki. O ile to możliwe, warto więc z nich zrezygnować na rzecz pociągu, autobusu, w ostateczności - samochodu. Pozwolą Ci odbyć podróż z mniejszym śladem węglowym. 

 

Do poruszania się na miejscu świetnym wyborem będzie natomiast rower, elektryczna hulajnoga, komunikacja miejska, albo… własne nogi. Na dalsze wypady sprawdzi się z kolei samochód elektryczny lub hybrydowy.  

 

Unikaj odpadów

Nie sposób przy tym zapomnieć o istocie zero waste, czyli ograniczaniu śmieci. Wyjazd może kusić odstępstwem od tej zasady. Na wakacjach odpady często wydają się bardziej niezbędne niż na co dzień, a jednocześnie mniej kłopotliwe. Podczas Twojej nieobecności sprzątaczka usunie je przecież z hotelowego pokoju. Reszta wyląduje zaś w ogólnodostępnych, miejskich śmietnikach. Dla planety pozostają one jednak takim samym problemem. 

 

Co możesz więc zrobić, aby ograniczyć śmieci? Zamiast drukowanych biletów na pociąg, autobus czy komunikację miejską, korzystaj z ich wersji elektronicznych. Nie zabieraj też z punktów informacji turystycznej czy instytucji kultury papierowych map, ulotek, folderów. Zawarte w nich informacje bez trudu znajdziesz przecież w Internecie. 

 

Jeśli natomiast poza zdjęciami i miłymi wspomnieniami zależy Ci na przywiezieniu z wakacji niewielkiej pamiątki, unikaj gadżetów wykonanych w Chinach z niskiej jakości tworzyw sztucznych. Nie dość, że szkodzą środowisku, to w dodatku ich produkcja wiąże się z wyzyskiem i pogwałcaniem praw pracowników. Znacznie bardziej ekologicznym i etycznym wyborem okaże się regionalne rękodzieło albo chociaż drewniany magnes na lodówkę. 

 

Zabierz zero waste akcesoria na prowiant i napoje

Na podróż warto się również zaopatrzyć w niezbędne akcesoria zero waste, które pozwolą uniknąć odpadów generowanych przy okazji posiłków. Najbardziej przydają się termosy z metalu oraz metalowe lub miedziane butelki wielorazowego użytku na zimne napoje. Są lekkie, wygodne w transporcie i ekologiczne. Świetnie zastępują więc swoje plastikowe odpowiedniki. 

 

Jeśli nie wyobrażasz sobie wakacji bez energetyzującej kawy na wynos, przyda Ci się również kubek, najlepiej wykonany z nietłukącego się materiału. Poproś w kawiarni o nalanie do niego napoju. To ważne, bo nawet papierowe (na pierwszy rzut oka) kubeczki na kawę tylko imitują papier. W rzeczywistości są pokryte plastikową powłoką, która uniemożliwia ich recykling.   

 

Staraj się też unikać gotowych kanapek i przekąsek pakowanych w folię. Zamiast tego, w miarę możliwości, przygotowuj prowiant samodzielnie albo wybieraj lokalne restauracje. Szerokim łukiem omijaj natomiast fast foody. Jeden zamówiony tam posiłek to źródło ogromnej ilości odpadów od opakowań i kubków przez tacki i plastikowe sztućce po serwetki. Od połowy roku plastikowe naczynia, słomki i sztućce muszą co prawda zniknąć ze sprzedaży. Często zastępują je jednak akcesoria z biotworzyw, które tylko pozornie służą środowisku. Ze względu na technologiczne ograniczenia w ich przetwarzaniu, powinno się je wyrzucać do odpadów zmieszanych.   

Do przygotowania, transportu i spożycia prowiantu mogą Ci się również przydać inne wielorazowe akcesoria, takie jak:

 

  • sztućce - ich komplet możesz zabrać z domu. Choć ich transport bywa niezbyt wygodne, stanowią lepszy wybór niż zakup jednorazowych akcesoriów. Inną opcją są bambusowe zestawy sztućców w wygodnym etui. Lekkie i higieniczne przydadzą się na pikniku, w podróży pociągiem czy podczas przystanku w drodze. 

 

  • biodegradowalne naczynie - ciekawym akcesorium jest na przykład miska z łupiny kokosa, idealna na przekąski dla całej rodziny. Niewiele waży i na pewno się nie stłucze. Nie należy co prawda do niezbędnych akcesoriów, ale jeśli nie musisz ograniczać bagażu - warto ją ze sobą zabrać. 

 

  • pojemniki na żywność (np. ze szkła, metalu czy bambusa) - znakomicie zastępują plastikowe woreczki na kanapki. 

 

  • ekologiczne słomki - przydadzą się latem do picia zimnych napojów. Mogą być wykonane ze słomy, papieru, bambusa lub metalu. 

 

  • wielorazowe ręczniki i chusteczki - to świetna alternatywa dla jednorazowych ręczników kuchennych. Te wykonane z bawełny możesz wykorzystać do wytarcia rąk czy owinięcia kanapek, a wieczorem wyprać i użyć ponownie kolejnego dnia.  

 

  • woreczki z bawełny, lnu albo juty - nawet jeśli uważasz je za zbędne, to podczas wyjazdu na pewno znajdziesz dla nich zastosowanie. Przydają się na przykład do zapakowania zdrowych przekąsek: orzechów, bakalii, musli. Poza tym można do nich schować brudną bieliznę czy skarpetki. 

Przygotuj podróżną kosmetyczkę zero waste

Przed wyjazdem warto przemyśleć również zawartość kosmetyczki. Zwłaszcza jeśli nie masz pewności, czy w hotelu lub apartamencie będą dostępne kosmetyki w duchu zero waste. Na wakacjach znakomicie sprawdzają się kosmetyki w kostce. Są wydajniejsze, a jednocześnie zajmują mniej miejsca w bagażu. Dla przykładu, roślinne mydła naturalne nadają się nie tylko do mycia rąk, ale też twarzy, włosów i całego ciała. A mydło marsylskie możesz nawet wykorzystać do wyprania zabrudzonych ubrań czy odświeżenia bielizny. Tak w niewielkiej kostce mieści się więc kilka kosmetyków do codziennej higieny. 


Jeśli używasz jednak dodatkowych kosmetyków, np. toniku albo mleczka do demakijażu, pamiętaj o zabraniu odpowiedniego zapasu wielorazowych płatków kosmetycznych. Poza nimi w wakacyjnej kosmetyczce warto mieć ze sobą bambusowy pojemniczek na szczoteczkę do zębów. Jest ekologiczny i pomaga utrzymać szczoteczkę w higienicznym stanie.  

 

Podróż w zgodzie z zero waste nie musi być wyzwaniem ani utrapieniem. Wręcz przeciwnie - dostarcza mnóstwa satysfakcji z przeżycia wolnego czasu z korzyścią nie tylko dla siebie, ale i środowiska. To znakomita okazja, aby kontynuować realizację zasad no waste albo dopiero zacząć je wdrażać. A jeśli interesuje Cię, jak prowadzić życie zero waste na co dzień, przeczytaj pozostałe artykuły z cyklu: Jak być zero waste na zakupach i Jak być zero waste w domu. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel