-10% taniej na wszystko za zam. +299 zł i -15% na markę Sayoga z kodem MAJOWKA lub -17% i 22% taniej z kodem BUYSMART za zam. +1299 zł!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wpływ jogi na układ krążenia. Joga a choroby serca.

2023-07-05

Joga poprawia stan układu krążenia

Joga, starożytna praktyka fizyczna, umysłowa i duchowa, od wieków cieszy się popularnością na całym świecie ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne.
Jednym z aspektów, na które wpływa regularna praktyka jogi, jest układ krążenia.

 

Czy joga poprawia krążenie?

Wiele małych badań wykazało pozytywny wpływ jogi na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego: pomaga obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Prawdopodobnie joga przywraca wrażliwość baroreceptorów, co pomaga organizmowi w wykrywaniu nieprawidłowości w ciśnieniu krwi i utrzymaniu równowagi.

Inne badanie wykazało, że praktykowanie jogi poprawiło profil lipidowy zarówno u zdrowych pacjentów, jak i u pacjentów ze znaną chorobą wieńcową.

Obniżyła także nadmierne poziomy cukru we krwi u osób z cukrzycą nieinsulinową i zmniejszyła ich potrzebę stosowania leków.
Obecnie joga jest włączana do wielu programów rehabilitacji kardiologicznej ze względu na jej korzyści dla układu sercowo-naczyniowego i łagodzenie stresu.


Joga a arytmia serca

Migotanie przedsionków to jedna z najczęstszych form zaburzeń rytmu serca, które zakłócają prawidłowy przepływ krwi i mogą prowadzić do powstawania małych skrzeplin, zwiększając ryzyko udaru mózgu.Osoby powyżej 65 roku życia są szczególnie narażone na to nieprawidłowe działanie serca.

W okresie od 2012 do 2017 roku przeprowadzono badania na grupie 540 pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków. Na początku, przez 12 tygodni, obserwowano ich bez jakiejkolwiek terapii. Następnie, przez kolejne 16 tygodni, pacjenci uczestniczyli co dwa dni w 30-minutowych sesjach jogi, które obejmowały różne asany oraz ćwiczenia oddechowe. Dodatkowo trenerzy zachęcali uczestników do samodzielnego praktykowania jogi w domu.

Analiza wyników wykazała, że joga przyniosła wielorakie korzyści dla pacjentów-zarówno pod względem wskaźników klinicznych, takich jak częstość występowania zaburzeń rytmu serca, jak i pod względem samopoczucia i codziennej aktywności

 

Zdrowa dziewczyna wykonuje asany na macie sayoga
Regularne ćwiczenia jogi zapobiegają chorobom serca!

 

Joga a miażdżyca

Miażdżyca to choroba układu sercowo-naczyniowego, charakteryzująca się odkładaniem się blaszek tłuszczowych na ścianach tętnic.

Może to prowadzić do zwężenia lub zablokowania przepływu krwi, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i innych powikłań.


Badania wykazały, że joga jako interwencja w stylu życia ma pozytywny wpływ na pacjentów z chorobą wieńcową i miażdżycą. Po roku obserwacji, osoby uczestniczące w programie jogi wykazywały istotne zmniejszenie liczby epizodów dusznicy bolesnej, poprawę wydolności wysiłkowej i redukcję masy ciała. Ponadto, poziomy całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i triglicerydów również znacząco się zmniejszyły w porównaniu do grupy kontrolnej.

Co więcej, procedury rewaskularyzacyjne (takie jak angioplastyka wieńcowa lub pomostowanie) były rzadziej wymagane u pacjentów praktykujących jogę.
Badanie pokazało także, że w grupie jogowej miażdżyca wykazywała większą regresję (20% w porównaniu do 2%) i mniejszą progresję (5% w porównaniu do 37%) w porównaniu do grupy kontrolnej.


Joga a choroba wieńcowa

 

Pewne asany i sekwencje jogi są szczególnie zalecane dla osób z miażdżycą. Na przykład, pozycje wygięcia do tyłu, takie jak Setu Bandha Sarvangasana (Mostek), mogą pomóc w rozciąganiu klatki piersiowej, poprawie elastyczności kręgosłupa i stymulowaniu krążenia. Asany, które angażują mięśnie brzucha i obracają tułów, takie jak Ardha Matsyendrasana (Pół poza Rybki), mogą również wpływać korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem praktyki jogi konsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na miażdżycę lub inne poważne schorzenia serca.
Współpraca z doświadczonym nauczycielem jogi może pomóc w dostosowaniu sekwencji i asan do twoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń, zapewniając bezpieczne i efektywne praktykowanie.

 

Czy joga może być niewskazana na choroby serca?

 

Oczywiście nic nie może zastąpić tradycyjnych form leczenia jak i wizyt u lekarza.
Zawsze skonsultuj z lekarzem swoje praktyki jogi jeśli zmagasz się z poważnymi problemami serca!

W przypadku osób z chorobami serca istnieją pewne asany i techniki oddechowe, które mogą być modyfikowane lub unikane.
Na przykład, intensywne asany z wymagającymi pozycjami odwróconymi mogą wpływać na ciśnienie krwi i rytm serca.
Dlatego też ważne jest, aby praktykować jogę pod opieką doświadczonego instruktora, który może dostosować ćwiczenia do Twoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń.

 

Joga i spokój umyslu

Zobacz nasz poradnik dla początkujących joginów!

 

Podsumowanie:

Ćwiczenia oddechowe i medytacja mogą przyczynić się do obniżenia poziomu stresu, poprawy elastyczności tętnic, regulacji ciśnienia krwi oraz redukcji poziomu cholesterolu.
Joga to starożytna praktyka o ogromnych korzyściach zdrowotnych. Regularne praktykowanie jogi może poprawić układ krążenia, obniżyć ciśnienie krwi, poprawić profil lipidowy i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Jest to również skuteczna metoda łagodzenia stresu, poprawy elastyczności ciała oraz redukcji bólu i napięcia mięśniowego.
Jednak przed rozpoczęciem praktyki jogi w przypadku poważnych schorzeń serca zawsze należy skonsultować się z lekarzem.



Dlaczego warto praktykować jogę?

Joga oferuje wiele korzyści, dlatego warto ją praktykować regularnie. Oto kilka głównych powodów:

Techniki oddechowe: Joga skupia się na świadomym, głębokim oddychaniu, co ma pozytywny wpływ na kondycję serca i obniżenie ciśnienia krwi. Poprzez stosowanie odpowiednich technik oddechowych możemy regulować rytm serca, redukować stres i zapewnić lepsze natlenienie organizmu. Jeśli chcesz poznać najważniejsze zagadnienia związane z technikami oddechowymi w jogi, możesz sięgnąć po książkę "Techniki oddechowe w jodze".

Zwiększenie elastyczności: Jogę często kojarzy się z poprawą elastyczności ciała. Regularna praktyka asan (pozycji) jogi pomaga rozciągać mięśnie, ścięgna i stawy, co prowadzi do zwiększenia elastyczności ciała oraz zakresu ruchu.

Poprawa równowagi i koordynacji: Wykonywanie różnych pozycji jogi wymaga utrzymania równowagi i precyzji ruchu. Regularna praktyka jogi może poprawić naszą zdolność do utrzymania równowagi i koordynacji, zarówno podczas praktyki, jak i w codziennym życiu.

Redukcja bólu i napięcia mięśniowego: Wiele asan jogi skupia się na rozluźnianiu napiętych mięśni i redukcji bólu. Poprzez wydłużanie i wzmacnianie mięśni, praktykujący jogę mogą doświadczać ulgi od przewlekłego bólu i napięcia mięśniowego.

Oprócz oczywistych korzyści dla ciała, praktyka jogi ma również pozytywny wpływ na samopoczucie. Zgodnie z zasadą "zdrowy umysł, zdrowe ciało", joga może znacząco poprawić nasze samopoczucie ogólne. Jej regularne praktykowanie może przynieść korzyści także dla naszej psychiki, a nawet pomóc w łagodzeniu objawów depresji. Zobacz nasz artykuł na ten temat: Joga a depresja – jakie korzyści dla psychiki daje regularna praktyka jogi?

 

Linki do badań:

Yoga – Benefits Beyond the Mat - Harvard Health

Evidence Base of Yoga Studies on Cardiovascular Health: A Bibliometric Analysis - PMC

Beneficial effects of yoga lifestyle on reversibility of ischaemic heart disease: caring heart
project of International Board of Yoga

Retardation of coronary atherosclerosis with yoga lifestyle intervention

Polecane

pixel