Joga na ból głowy – co warto o niej wiedzieć?
Joga na ból głowy to spokojna praktyka zarówno dla osób cierpiących na częste migreny, jak i dla tych, którzy ból głowy odczuwają zdecydowanie rzadziej. Joga ta jest relaksacyjna i ma służyć rozluźnieniu ciała oraz uspokojeniu umysłu. Ćwiczenia te możesz stosować profilaktycznie lub w momencie, w którym pojawi się ból głowy. Dowiedz się więcej na temat oddziaływania jogi na ból głowy czytając dalej.
Jak działa joga na ból głowy?
Bóle głowy to jedne z najczęściej towarzyszących nam dolegliwości w codziennym życiu. Według większości badaczy główną przyczyną występowania bólu głowy jest stres. Joga jest metodą, która pomaga radzić sobie ze stresem dzięki technikom Pratyahara (czyli kierowania zmysłów do wewnątrz ciała), Dhyana (czyli medytacji) oraz Dharana (czyli koncentracji na swoim ciele i oddechu). Według badań przeprowadzonych w All India Institute of Medical Sciences w New Delhi, joga zmniejsza aktywność współczulnego układu nerwowego. Tego typu działanie powoduje, że wzrasta aktywność przywspółczulna, a ta prowadzi do stanu odpoczynku i spokoju organizmu. Ponadto joga zwiększa poziom tlenku azotu, a ten wytwarzany jest w celu rozluźnienia mięśni, zwiększenia przepływu krwi i obniżenia jej ciśnienia. Oprócz tego praktykowanie jogi zmniejsza napięcie mięśni głowy, karku i szyi, a to również pomaga osobom zmagającym się z bólami głowy lub migrenami.
Joga na migrenę, czyli asany do codziennej praktyki
Odpowiednio dobrane pozycje uspokajają i odprężają. Pranayama pomaga pogłębić i wyregulować oddech, a medytacja odnaleźć wewnętrzny spokój, co pozwala nam szybciej pokonać ból.
Poniżej znajdziesz kilka asan, które pomogą Ci zwalczyć bóle głowy oraz bóle migrenowe.
Stojący skłon do przodu (Uttanasana) - sprawia, że pobudzamy krążenie krwi, dotleniamy głowę oraz rozluźniamy szyję, barki i ramiona. Pozycja ta pomaga się wyciszyć i uspokoić.
Skłon do przodu na siedząco (Paschimottanasana) - ułatwia nam się uziemić oraz wyciszyć. Dzięki wykonywaniu tej asany, zapewniamy sobie poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Stanie na głowie (Sirsasana) - pomaga dotlenić mózg, pobudzić krążenie krwi, wprawia ciało w balans oraz pozwala dosłownie spojrzeń na świat z innej perspektywy.
Pozycja nóg uniesionych na ścianie (Viparita Karani) – pozycja ta relaksuje nasze ciało, pomaga się dotlenić oraz wpływa regenerująco i wyciszająco na nasz umysł i ciało.
Pozycja Motyla (Baddha Konasana) – pozwala na rozluźnienie całego ciała oraz uwalnia od wszelkich napięć.
Jeśli chcemy wzmocnić działanie wyżej wymienionych asan, możemy dodatkowo praktykować medytację w Virasanie i Sukhasanie.Medytacja redukuje stres, napięcia w ciele oraz pozwala na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i wzmocnienie działania wcześniej wykonanej jogi. Dodatkowo warto pomyśleć o doborze akcesoriów do medytacji, aby jeszcze lepiej wykorzystać czas poświęcony na praktykę.
Joga stosowana przy ataku migreny – przykładowa sekwencja
Oto przykładowa sekwencja pozycji jogi, którą można wykorzystać przy ataku bólu głowy:
1. Sukhasana, czyli skłon do przodu w siadzie skrzyżnym.
2. Virasana, czyli skłon do przodu w Pozycji Bohatera.
3. Vajrasana, czyli skłon do przodu w Pozycji Pół Bohatera.
4. Janu Sirsasana, czyli skłon do kolan z podpartą głową.
5. Viparita Karani, czyli pozycja nóg uniesionych na ścianie z opaską na oczach.
6. Savasana, czyli Pozycja Nieboszczyka z kocem pod klatką piersiową i opaską na oczach.
Warto pozostać w każdej z tych pozycji od 3 do 5 minut. Pamiętaj także, że każdą asanę w jodze możesz modyfikować w zależności od swoich możliwości oraz samopoczucia danego dnia.
Przyczyny bólu głowy, a odpowiednie pozycje jogi
Podczas wspomagania się jogą w walce z bólem głowy oraz migre nami warto pomyśleć nad przyczynami, które wywołują te dolegliwości u nas. Jest to dobry czas na refleksję. Co wydarzyło się na chwilę przed wystąpieniem bólu? Jakie wydarzenia miały miejsce i czy mogły mieć one wpływ na pojawienie się migreny? Czy przyczyna znajduje się tylko w sferze fizycznej, a może i psychicznej? Dzięki odpowiedziom na te pytania łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie pozycje jogi i szybciej pozbyć się bólu.
Jeśli objawy pojawiają się na skutek stresu, warto rozluźnić ciało, a w szczególności spiętą przeponę. W tej sytuacji pomogą skłony do przodu, dzięki którym odzyskamy spokój. Warto także zwrócić większą uwagę na kontrolę oddechu, aby przywrócić jego odpowiedni rytm.
Czasem dolegliwości bólowe występują, gdy pojawia się senność. Tu pomóc mogą wygięcia w tył, ponieważ pobudzają i otrzeźwiają organizm. Dodatkowo te asany pozwalają nam lepiej oddychać, a co za tym idzie, dotlenić nasz mózg i pobudzić go do prawidłowego działania.
Zdarza się, że bólom głowy i migrenom towarzyszą także nudności, podczas których powinniśmy zmodyfikować pozycje tak, aby nasz żołądek był niżej niż głowa. Najlepszymi asanami przy nudnościach będą zatem siady.
Gdy główną przyczyną bólu głowy są napięcia warto wspomóc się akcesoriami do jogi, takimi jak: gumowe piłki, bandaże i obciążenia. Dla lepszego efektu można także zasłonić sobie oczy i uszy, aby pozbyć się światłowstrętu i dźwiękowstrętu, który towarzyszy migrenom. Takie techniki pomagają przy napięciu zlokalizowanym w czaszce. Jeśli napięcie pojawia się między łopatkami, wykonaj Pozycję Nieboszczyka podkładając w miejscach kumulacji napięcia gumowe piłki pod plecy.
Pamiętaj, aby stale poszukiwać „swoich” asan i modyfikować je tak, aby pomóc sobie uśmierzyć ból, a być może pozbyć się go już na zawsze.
Szukasz akcesoriów do jogi? Problem z głowy z YogaBazar!
Chcesz zacząć wspomagać swoją walkę z bólem głowy i migreną poprzez praktykowanie jogi, ale nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiednie do tego akcesoria? Już nie musisz się o to martwić! Zajrzyj do naszego sklepu YogaBazar, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne Ci produkty, by cieszyć się korzyściami wynikającymi z uprawiania jogi. Do rozpoczęcia praktyki jest Ci potrzebna zaledwie mata do jogi. Dodatkowo warto pomyśleć o krześle do jogi, gumowych piłkach i kostkach do jogi. Ułatwią Ci one prawidłowe wykonywanie wybranych asan oraz zwalczyć dolegliwości związane z bólem głowy i migreną.
A jeśli zainteresował Cię temat jogi, koniecznie odwiedź naszego bloga, gdzie znajdziesz m.in. takie wpisy jak: Joga na stres - czy pomaga? lub Joga a medytacja - jakie korzyści daje łączenie tych praktyk?