-10% na cały asortyment z kodem AUTUMN10 za zam. +299 zł lub -17% taniej z kodem GOLDEN17 za zam. +999 zł | -20% na Sayoga z kodem ZEN20
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Joga w okresie menopauzy – praktyki pomagające łagodzić objawy menopauzy

2023-04-18

Joga w okresie menopauzy

Menopauza – objawy psychiczne i fizyczne

Menopauza to naturalny stan, który pojawia się u kobiet zwykle między 40. a 50. rokiem życia. Może właśnie zmagasz się z jej dotkliwymi objawami. Miewasz napady gorąca. Twój brzuch się powiększa, a skóra staje sucha i traci sprężystość. W tym czasie mogą też wystąpić choroby serca, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, osteoporoza.

Te zmiany często idą pod rękę z gorszym samopoczuciem psychicznym. Z powodu menopauzy możesz częściej niż zwykle czuć się nadmiernie nerwowa i zmęczona, mieć obniżony nastrój i problemy z koncentracją oraz gorzej spać. Wszystkiemu winna jest nierównowaga hormonalna. Bo produkcja progesteronu spada, a estrogen pozostaje na podobnym poziomie. W dodatku mniejszy poziom hormonów płciowych zwiększa produkcję tych, które są wydzielane przez przysadkę mózgową: FSH i LH.

Czy wiesz, że joga hormonalna potrafi złagodzić w okresie menopauzy objawy psychiczne i fizyczne?

Pozycje odwrócone przywracają harmonię w systemie hormonalnym. A jeśli będziesz je wykonywać z intensywnie napiętymi udami wzmocnią mięśnie dna miednicy, które gorzej funkcjonują właśnie w czasie klimakterium.

Wygięcia do tyłu dodają witalności i poprawiają humor.

Z kolei łagodne skłony do przodu i pozycje relaksujące uspokajają układ nerwowy: łagodzą stres, niepokój, objawy depresji. Po ich wykonaniu zauważysz większy spokój i lekkość w ciele. A to ułatwi ci zapanowanie nad niezdrowymi zachciankami żywieniowymi, które często są odpowiedzialne za brzuch menopauzalny. Choć skłony do przodu w siadzie to również sposób na to, jak schudnąć w menopauzie, gdy powiększenie obwodu brzucha jest spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie.

Na tym jednak nie koniec! Badania wykazały, że joga może łagodzić objawy chorób pomenopauzalnych oraz chronić przez skutkami ubocznymi, jakimi grozi menopauza. Tycie na brzuchu, nietolerancja glukozy, nadciśnienie, stres to czynniki ryzyka w przypadku chorób układu sercowo-krążeniowego. Tymczasem regularna praktyka asan pozwala skutecznie chronić serce i układ krążenia1 . A dzięki temu, że wzmacnia układ kostny, poprawia wyniki w osteoporozie pomenopauzalnej2.

Joga hormonalna na menopauzę – jakie asany wykonywać?

Te korzyści zawdzięczamy Dinah Rodrigues. Brazylijska joginka na podstawie obserwacji kobiet w okresie klimakterium stworzyła zestaw pomocnych asan i ćwiczeń oddechowych inspirowanych jogą kundalini, Shivanandy oraz tybetańskimi metodami pracy z energią. Skupiają się one na pobudzeniu przysadki, tarczycy, nadnerczy i jajników. A efekty przynoszą wtedy, gdy są wykonywane poprawnie, mocno i dynamicznie.

Każda praktyka zaczyna się rozgrzewką i kończy relaksacją. Jej podstawę stanowią zaś odpowiednio dobrane pozycje w połączeniu z bhandami oraz pobudzającym oddechem ujjayi lub oczyszczającym o nazwie bhastrika.

Z tego powodu warto wziąć udział choć w kilku zajęciach pod okiem nauczyciela. A po opanowaniu zasad jogi hormonalnej – kontynuować samodzielną, regularną praktykę w domu. Ma ona taką zaletę, że możesz dopasować asany do konkretnych objawów. I modyfikować je tak, aby nie powodowały niechcianych napięć w ciele. Ich zadaniem ma być bowiem przede wszystkim wyciszenie i przywrócenie wewnętrznej równowagi.

Poniżej znajdziesz ćwiczenia na brzuch w menopauzie oraz asany na uderzenia gorąca, przez które bardzo często manifestuje się menopauza, objawy psychiczne i fizyczne.

Skłony do przodu na stojąco z podparciem głowy: intensywne rozciąganie w głębokim skłonie do przodu (Uttanasana), skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami (Prasarita Padottanasana), pozycja intensywnie rozciągająca boki (Parsvottanasana) – schładzają w przypadku częstych uderzeń gorąca.

Skłony do przodu w siadzie: głowa do kolana (Janu sirsasana), pozycja siedzącego kąta (Upavishta Konasana) – wzmacniają narządy rozrodcze, uspokajają, zmniejszają obwód brzucha, kiedy u podstaw zależności menopauza a tycie leży zatrzymanie wody czy nerwowe podjadanie.

Pasywne wygięcia w tył: wygięcie na krześle (Viparita Dandasana), pozycja budowania mostu (Setubandha Sarvangasana) – otwierają klatkę piersiową, dodają optymizmu.

Pozycje odwrócone: pozycja nóg uniesionych na ścianie (Viparita Karani), świeca (Sarvangasana), pozycja pługa (Halasana) na krześle, pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana), stanie na głowie (Sirsasana) – poza tym, że harmonizują układ hormonalny, poprawiają koncentrację.

Pozycje relaksujące: pozycja nieboszczyka (Siavasana), pozycja śpiącej bogini (Supta Baddha Konasana) z bolsterem pod plecami, pozycja dziecka (Balasana), pozycja leżącego wojownika (Supta Virasana) – przynoszą spokój w hormonalnej burzy.

Menopauza na luzie z YogaBazar!

Chcesz praktykować jogę hormonalną, ale nie masz odpowiedniej maty? Czujesz, że bez pomocy ani rusz? W YogaBazar znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz, aby praktykować bezpiecznie i w zgodzie ze sobą. Bazujemy wyłącznie na sprawdzonych, zaufanych producentach oraz niezawodnych materiałach.

Do praktyki jest ci przede wszystkim potrzebna mata do jogi dynamicznej. Umożliwi płynne zmiany pozycji i zamieni się w stabilny grunt, gdy spocą ci się dłonie i stopy. Sayoga, Manduka i Phoenix to najlepsze modele do intensywnych sesji w naszej ofercie. Jeśli jednak nie chcesz inwestować zbyt wiele na start, zwróć uwagę na model Rishikesh Premium 4,5mm.

Poza tym w skłonach na stojąco z podparciem możesz wykorzystać kostki i klocki do jogi. W asanach relaksacyjnych komfort zapewni ci wałek do jogi. Świecę bezpiecznie wykonasz na piance do Sarvangasany. Natomiast wygięcia do tyłu ułatwi ci krzesło do jogi albo koło do jogi.

pixel