Joga w plenerze – jak się przygotować?
Wiosna i lato to świetny czas, aby przenieść praktykę z domu do ogrodu, parku albo na plażę. Joga w plenerze pozwoli Ci się dotlenić, głęboko wyciszyć i nabrać energii. Chcesz wycisnąć z niej maksimum korzyści? Pamiętaj, że joga na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniego przygotowania. Zadbaj o nie już teraz, aby – gdy tylko pojawi się słońce, a temperatura wzrośnie – od razu wskoczyć na matę pod chmurką. Podpowiadamy, jaką matę wybrać, w co się ubrać i gdzie najlepiej praktykować.
Jaką matę wybrać do praktyki na świeżym powietrzu?
Mata, na której ćwiczysz w domu lub na zajęciach, niekoniecznie musi zdać egzamin podczas sesji pod gołym niebem. W tym przypadku poza niezbędną antypoślizgowością, na znaczeniu zyskują również: łatwość pielęgnacji, wytrzymałość, waga i wielkość.
W ćwiczeniach plenerowych komfort zapewniają duże maty do jogi. Szersze i dłuższe (np. Rishikesh Premium 4.5 mm x 80 cm x 200 cm) dają dużo miejsca do wykonania energicznych przejść i statycznych pozycji, ograniczając kontakt ciała z podłożem wokół: piaskiem czy trawą. Zapewniają też więcej prywatnej przestrzeni, jeśli praktykujesz w grupie.
Joga w plenerze nieuchronnie wiąże się również z zabrudzeniem akcesorium, kontaktem z promieniami słonecznymi i wilgocią. W opisie niektórych modeli znajdziesz zastrzeżenie, że nie mogą być one wystawiane na słońce. Dotyczy to przede wszystkim mat wykonanych z naturalnych materiałów: korka i kauczuku. Ulegają biodegradacji, a joga na dworze tylko przyspiesza ten proces. Jeśli mimo to uważasz, że nie obędziesz się bez takiej pomocy, sięgnij po model wysokiej jakości – takie są np. kauczukowa mata do jogi Manduka eKO Lite 4 mm oraz jej cieńsza wersja – Superlite. Prestiżowa marka słynie z wykorzystania najtrwalszego na rynku kauczuku o gęstej strukturze. Sygnowana przez nią mata posłuży więc dłużej niż jej przeciętne odpowiedniczki.
Żaden materiał pod względem wytrzymałości nie dorówna jednak PVC, dlatego to właśnie wykonane z niego akcesoria polecamy szczególnie do sesji plenerowych. W tym przypadku świetnie sprawdzą się proste maty do jogi dla początkujących, np. Leela czy Rishikesh Premium. Nie dość, że są odporne na zmienne zjawiska atmosferyczne, to jeszcze bardzo łatwo utrzymuje się je w czystości. Wystarczy przetrzeć je gąbką namoczoną w naturalnym detergencie, a w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń – wyprać w pralce w 30 st. C (chyba że prodent zaznacza inaczej).
Dodatkową zaletą maty z PVC jest niewielka waga. Nawet przy większej niż standardowa grubości i długości waży zwykle ok. 1-2 kg. Bez wysiłku zabierzesz ją więc ze sobą w teren.
Jeśli zależy Ci, aby pomoc nie tylko Cię nie obciążała, ale też zajęła jak najmniej miejsca w jogowym ekwipunku – sprawdź podróżne maty do jogi. Dzięki temu, że mają ultracienką strukturę i dużą elastyczność, można złożyć je w kostkę lub zwinąć w wąski rulon i schować do walizki czy większego plecaka. To znakomity wybór, jeśli joga na świeżym powietrzu ma być częścią wyjazdu na majówkę, wakacje albo letniego wypadu za miasto.
Bardziej regularna joga w plenerze szybko może Cię jednak przekonać do grubszego podłoża. O ile do praktyki na piasku, wystarczy cienki model travel, o tyle do dynamicznych sesji na trawie albo betonowej podłodze tarasu przydadzą się akcesoria o gęstej strukturze i większej niż standardowa grubości. Chłód bijący spod maty nawet w ciepły, słoneczny dzień da się odczuć bez dobrej izolacji termicznej. Nieregularne albo twarde podłoże może natomiast dać się we znaki kolanom i nadgarstkom. A to oznacza, że będziesz potrzebować skutecznej amortyzacji. Optymalną ochronę – szczególnie jeśli jesteś zmarzluchem i masz wrażliwe stawy – zapewni Ci grubość ok. 4,5-5 mm, jaką ma choćby niedroga mata do jogi Asana 4,5 mm od Bodhi Yoga.
W co się ubrać na zajęcia z jogi w plenerze?
Na twój komfort cieplny wpłynie też odpowiednio skompletowany strój. Joga na dworze wymaga podobnego ubioru, jak w przypadku ćwiczeń w domu czy studio jogi. Podstawą są spodnie i koszulka, które powinny być elastyczne i dopasowane do ciała tak, by nie krępowały ruchów. Dzięki temu zapewnią swobodę nawet w bardziej wymagających asanach i nie będą się zsuwać w czasie pozycji odwróconych. Dobrze, jeśli są wykonane z oddychających materiałów. Takie tkaniny jak bawełna, len czy jersey przepuszczą powietrze w upalne dni, chroniąc przed odparzeniami. By jednak joga w plenerze nie skończyła się przeziębieniem ani przegrzaniem organizmu, zawsze staraj się dostosować strój do warunków pogodowych.
W chłodniejsze dni nie obejdzie się bez długich spodni i bluzy (najlepiej termoaktywnej, wykonanej z cienkiego i jednocześnie ciepłego materiału przylegającego do ciała). Jeśli łatwo marzną Ci dłonie i stopy, mogą Ci się dodatkowo przydać specjalne antypoślizgowe skarpetki i rękawiczki do jogi.
Podczas upału możesz natomiast postawić na krótkie spodenki lub luźne, legginsy ⅞ oraz bezrękawnik. Pomimo wysokiej temperatury miej jednak bluzę (lub ciepły koc) zawsze przy sobie – przyda się, gdy intensywna joga na świeżym powietrzu zakończy się dłuższą relaksacją, a rozgrzane ciało powoli zacznie tracić ciepło.
Jakie miejsce będzie najlepsze do ćwiczenia jogi na dworze?
Mata do jogi wybrana, a strój skompletowany? W takim razie pozostaje już tylko wybór odpowiedniej przestrzeni do ćwiczeń. Wyciszeniu i relaksacji sprzyjają miejsca położone z dala od miejskiego zgiełku, zapewniające bliskość natury. Joga w plenerze może więc zostać zaplanowana w parku, na leśnej polanie, nad rzeką albo na plaży.
Matę rozłóż w zaciszu, gdzie nie będziesz narażony na intensywne słońce, a zamiast gwaru tłumów usłyszysz jedynie odgłosy ptaków, szumiących drzew albo fal. Lokując się na trawniku, wybierz miejsce o dość równej powierzchni, postaraj się oczyścić je z gałęzi i kamyków, które w czasie praktyki mogłyby nieprzyjemnie uwierać. Jeśli natomiast masz opory przed praktykowaniem w miejscu publicznym, zacznij swoją plenerową przygodę od balkonu, tarasu albo przydomowego ogródka.
Warto się na to zdecydować, bo joga w plenerze skutecznie łagodzi stres, ćwiczy koncentrację i równowagę. Skompletuj z nami jogowy niezbędnik i czerp maksimum korzyści z praktyki na świeżym powietrzu.