WYPRZEDAŻ POŚWIĄTECZNA ze zniżkami do -50% SPRAWDŹ | Łącz promocje z kodem POSWIETACH z rabatem -10% na cały asortyment
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

6 najczęstszych błędów podczas wyboru maty do jogi

2019-10-01
Na początku ćwiczysz na macie pożyczonej ze studia. Nie jest najgorsza, nie jest najlepsza, ale jest na miejscu. Po jakimś czasie zaczynasz myśleć - chyba czas sprawić sobie coś swojego. Wchodzisz do Internetu, znajdujesz, zamawiasz i jest! Upragniona, własna mata do jogi :) Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno będziesz ćwiczyć codziennie, rozpakowujesz matę, robisz asanę i... coś jest nie tak. Ale jak to!?  Przecież kupiłeś/kupiłaś profesjonalną matę do jogi, wszystko od razu powinno "pyknąć", a asany powinny robić się praktycznie same! A czasem nawet jak na początku jest świetnie to po jakimś czasie pewne właściwości maty zaczynają Cię po prostu denerwować.

Niestety okazuje się, że wybór odpowiedniej maty to czasem nie lada sztuka
;) Niejednokrotnie klienci wybierają maty, z których nie są zadowoleni. Poniżej przedstawiamy 6 najczęstszych błędów popełnianych podczas wyboru maty do jogi i radzimy jak ich unikać.

1. Nie dostosowujesz maty do rodzaju jogi, który ćwiczysz

Tak, rodzaj jogi ma ogromne znaczenie! Jeśli ćwiczysz Ashtangę lub inną dynamiczną odmianę jogi, musisz postawić na trwały materiał i nie-aż-tak-doskonałą antypoślizgowość, która pozwoli Ci na płynne przejścia, prześlizgi, przeskoki itp. Jeśli praktykujesz Iyengara, trwałość nie jest kluczowa, znacznie bardziej będzie Ci zależało na antypoślizgowości. Z kolei jeśli ćwiczysz bikram, chcesz mieć matę-ręcznik, która wchłonie wilgoć i pozwoli Ci na stabilne i bezpieczne pozostanie w asanie. Pamiętaj, że każda mata ma mocne i słabe strony! Więcej na temat doboru maty do stylu jogi znajdziesz w naszym poradniku.

2. Wybierasz materiał, który będzie Cię irytował

Maty są wykonane z różnych materiałów - PVC, kauczuku, pianki TPE, juty, bawełny, mikrofibry, poliuretanu itp. Materiały te mają różne właściwości. Jedne z nich są lekkie ale miękkie (np. TPE), inne są gęste i dające duże poczucie stabilności (np. PVC). Musisz wiedzieć, czego oczekujesz, czego chcesz uniknąć, a co lubisz. Niektórzy nie akceptują miękkich mat, natomiast inni chcą ćwiczyć tylko na takich. Druga sprawa to aspekt ekologiczny. Tu można temat zaatakować z dwóch stron. Albo postawić na materiał naturalny taki jak bawełna czy naturalny kauczuk i zdawać sobie sprawę z tego, że nie będą to materiały bardzo trwałe. Co za tym idzie takie maty trzeba będzie co kilka lat wymieniać. Drugą opcją jest wybór materiałów sztucznych, ale o większej trwałości - co za tym idzie możesz nie kupować kolejnej maty przez bardzo długie lata (to przykład PVC). Warto też zwrócić uwagę na to jak można zużytą matę poddać recyklingowi. Trzeci aspekt to uczulenia. Tu przede wszystkim mówimy o kauczuku - każda mata z tego materiału będzie miała śladowe ilości lateksu. Jeśli masz uczulenie na lateks - nie wybieraj mat kauczukowych. Więcej o właściwościach poszczególnych materiałów znajdziesz w poradniku.

3. Nie zwracasz uwagi na wagę maty

Waga maty jest często gdzieś na szarym końcu elementów branych pod uwagę przy wyborze maty. Jeśli matę wozisz w samochodzie - słusznie. Jeśli jednak często jeździsz z nią na rowerze, albo chodzisz do studia jogi na piechotę - każdy kilogram się liczy. Są maty, które są po prostu bardzo ciężkie. Do takich mat należą maty kauczukowe - kauczuk po prostu swoje waży. I mata z tego materiału o grubości 5-6mm może ważyć do 3kg. Noszenie jej przez dłuższą chwile na plecach nie jest przyjemne.

4. Nie zdajesz sobie sprawy z procesu dotarcia się niektórych rodzajów mat z użytkownikiem.

To nie stricte błąd podczas zakupów, a raczej brak świadomości podczas wyboru maty i frustracja po pierwszej praktyce. Są takie maty, które po prostu muszą się dotrzeć. Mowa tu przede wszystkim o wszystkich matach wykonanych z PVC. Cienki film powstały podczas produkcji jest śliski i denerwuje na początku obcowania z matą. Uwierz - to przechodzi. Czasem zajmie to trochę więcej czasu, czasem mata dotrze się bardzo szybko. Jest to proces i należy dać macie czas. Albo po prostu kupić matę z innego materiału ;)

5. Nie zdajesz sobie sprawy z zapachu kauczuku ;)

Jeśli wybierasz matę kauczukową - nastaw się, że po jej otwarciu poczujesz zapach... kauczuku! Czyli gumy ;) Nie jest on trwały, z czasem wietrzeje. Pomaga w tym trzymanie maty rozłożonej przez pierwsze dni użytkowania.

6. Nie wiesz, jak odpowiednio zadbać o matę i poprawnie ją wyczyścić

To błąd z kategorii tych, które wychodzą dopiero po czasie. Jak to, moja super mata nagle stała się śliska!? Często to niestety efekt niewłaściwej pielęgnacji maty. Nie każdą matę można prać, nie każdą można myć w wannie. Nie wszystkie maty czyści się tym samym. Bardzo łatwo jest "zepsuć" matę kauczukową wystawiając ją na długo na słońce i myjąc ją mydłem zamiast odpowiednimi środkami do mycia mat, bądź nasączając wodą. Również bez problemu można zniszczyć maty z PVC, które posiadają zamkniętą strukturę komórkową, poprzez pranie ich w pralce i namaczanie w wodzie. Warto wiedzieć jak czyścić i pielęgnować matę, którą chcesz kupić! Na szczęście mamy dla Ciebie poradnik jak to robić ;)

Jak widzisz, wybór maty do jogi, która będzie idealna dla Ciebie, nie jest taki prosty ;) Przed rozpoczęciem poszukiwań zachęcamy do przeczytania naszych poradników. Przekazujemy tam dużą ilość wiedzy na temat akcesoriów do jogi :) Zapytaj się także Twojego nauczyciela jogi o poradę. On może wiedzieć najlepiej jaki rodzaj maty będzie dla Ciebie najlepszy. Często nauczyciele jogi mają przetestowane różne akcesoria i świadomie mogą nakierować Cię na najodpowiedniejszą dla Ciebie opcję.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixel