-15% na cały asortyment z kodem: SWIETA | Kup dowolną matę i zgarnij gratis za 1 zł KUPUJĘ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kundalini joga

2024-07-26

Nie od dziś wiadomo, że joga wspiera nasze ciało i umysł. Dobrze dobrana odmiana jogi pozwala na poprawę nie tylko zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Świetnym tego przykładem jest Kundalini Joga, która łączy w sobie mantry, pranajamę, podstawową jogę oraz medytację. Taka kompleksowa praktyka może pomóc w walce z depresją, która jest jedną z najpopularniejszych chorób współczesnego świata. Dowiedz się czym jest Kundalini Joga, jaka jest jej historia, jakie korzyści i zmiany niesie za sobą, jak przygotować się do tej praktyki i wiele więcej z tego artykułu.

 

 

Co to jest Joga Kundalini?

Kundalini Joga to jedna z najpopularniejszych odmian jogi. Opiera się ona na oddziaływaniu na ciało i umysł. Kundalini zwana jest energią życiową, która znajduje się u podstawy kręgosłupa. Jej praktyka obejmuje nie tylko asany, ale też mantry, mudry, pranajamę, czy medytację. Jej celem jest odblokowanie i zsynchronizowanie czakr. Takie działanie i połączenie wszystkim elementów ma za zadanie harmonizację umysłu, ducha i ciała oraz oczyszczenie naszej energii i systemu nerwowego.

Kundalini Joga, czyli joga świadomości, różni się od innych przede wszystkim tym, że nie skupia się tylko na wzmocnieniu sprawności fizycznej i elastyczności ciała. Ta praktyka zwraca szczególną uwagę na duchowy rozwój i wewnętrzną transformację. 

 

 

Joga Kundalini - krótka historia i geneza

Kundalini Joga pochodzi z Indii. Spopularyzowana została jednak w Stanach Zjednoczonych oraz Zachodniej Europie przez Yogi Bhajana. Ten hinduski jogin i nauczyciel opracował własną praktykę jogi, która została pozbawiona restrykcyjnych praktyk. To on postanowił dostosować treningi jogi do stylu życia i kultury ludzi z Zachodniej Europy. Jego celem było stworzenie możliwości do poznania wschodniego mistycyzmu, ale bez trzymania restrykcyjnej diety, czy bardzo radykalnego sposobu codziennego funkcjonowania. 

W późniejszych latach Yogi Bhajana zaczął szkolić swoich następców w Kanadzie oraz założył tam organizację Healthy, Happy, Holly Organisation (3HO). Następnie zyskał sławę wśród hipisów w Stanach Zjednoczonych, gdzie do dziś jest uznawany za autorytet i mistrza. 

 

 

Praktyki Jogi Kundalini - korzyści

Korzyści wynikających z uprawiania jogi świadomości jest wiele. Można je podzielić na:

Fizyczne:

  • wzmocnienie mięśni,
  • zwiększenie elastyczności,
  • wsparcie układu krążenia,
  • wzmocnienie pracy układu oddechowego,
  • wyregulowanie poziomu ciśnienia krwi,
  • wsparcie układu pokarmowego,
  • wzmocnienie odporności.

Psychiczne:

  • zmniejszenie poziomu stresu,
  • zmniejszenie napięcia,
  • poprawa koncentracji,
  • zwiększenie poziomu samoakceptacji,
  • poprawa stanu psychicznego,
  • zwiększenie pewności siebie.

Duchowe:

  • pobudzenie energii Kundalini,
  • wzrost rozwoju duchowego,
  • lepsze zrozumienie siebie,
  • zwiększenie świadomości,
  • możliwość osiągnięcia mistycznych doświadczeń,
  • możliwość wejścia w stan medytacyjny,
  • poczucie połączenia z wyższym źródłem mocy.

Pisząc o zaletach Kundalini Jogi, warto także wspomnieć o jej pomocy w walce z depresją. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

 

 

Jak Joga Kundalini wspomaga leczenie depresji?

O pozytywnym wpływie praktykowania jogi na samopoczucie mówi się nie od dziś, jednak dopiero niedawno naukowcy skupili się na szukaniu zależności między jogą a depresją. Według ich badań regularna praktyka jogi może zmniejszać stany depresyjne, nawet u osób cierpiących na przewlekłą depresję, która jest oporna na leczenie. Badania naukowców z Australii pokazały, że praktyka asan może przynosić lepsze efekty niż tradycyjna terapia. Na ten moment nie można uznać jej za wyłączny lek na depresję, ale świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie terapii.

Joga, oprócz wyzwalania hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny, podnosi także stężenie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA)2. U osób z depresją często obserwuje się jego niedobór, a to przekłada się na problemy ze snem i stany lękowe. Praktyka jogi może złagodzić te objawy.

Korelacji joga a depresja postanowiła przyjrzeć się Nina Vollbehr z Centre for Integrative Psychiatry w Holandii. W ramach przeprowadzonego przez nią badania 12 pacjentów, którzy doświadczali depresji średnio od 11 lat, uczestniczyło w 9 trwających 2,5 godziny sesjach jogi. Od razu po programie zgłosili oni złagodzenie objawów depresji, lęku i stresu, a ten stan utrzymywał się przez następne 4 miesiące. Obsesyjne myśli i zmartwienia natomiast stały się rzadsze i mniej intensywne w ciągu 12 tygodni po badaniu.

Naukowcy zwrócili takżę uwagę, że nie każa joga działa tak samo. Wzięli oni bowiem pod lupę korzyści płynące z praktyki najpopularniejszych stylów. W efekcie okazało się, że:

  1. Hatha Joga pomogła uczestnikom badania w skupieniu się na chwili obecnej oraz akceptacji siebie i swojego doświadczenia, a to przełożyło się na lepsze samopoczucie psychiczne;
  2. Joga Kundalini oparta na sekwencji 8 asan (Savasana, Sarvangasana, Matsyasana, Paschimottanasana, Halasana, Bhujangasana, Salabhasana, Padmasana), pranajamie oraz skupieniu umysłu na poszczególnych czakrach, zmniejszyła u badanych drażliwość, poprawiła sen, trawienie, interakcje społeczne i ogólne samopoczucie;
  3. Bikram Joga spowodowała rzadsze nawroty negatywnych myśli;
  4. Ashtanga Joga złagodziła objawy depresji i lęku, zwiększyła asertywność, pomogła wyrażać własne potrzeby oraz poprawiła zdolność do nawiązywania kontaktów;
  5. Metoda Lyengara w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi, zmniejszyła objawy nawet poważnego zaburzenia depresyjnego (MDD)

Według systemu Kundalini, depresja pochodzi z nierównowagi czakr. Jeśli spojrzeć więc na chorobę z tej perspektywy, ta najbardziej duchowa odmiana jogi, wydaje się jednym z najskuteczniejszych środków w walce z zaburzeniami depresyjnymi. Jej nadrzędnym zadaniem jest bowiem pobudzenie swobodnego przepływu prany, czyli energii życiowej w ciele, zrównoważenie układu nerwowego i hormonalnego. A trzeba zauważyć, że u podstaw depresji często leżą właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej.

 

 

Podstawowe elementy praktyki Jogi Kundalini

Kundalini Joga składa się z połączenia kilku elementów. Oto one:

  • Asany - wykorzystanie asan w tej praktyce ma na celu uelastycznienie ciała, wzmocnienie mięśni i poprawę sprawności fizycznej. Odpowiednio dobrane pozycje wspierają także przepływ energii oraz odblokowanie czakr.
  • Pranajama - te techniki oddechowe stosowane są w celu kontroli i regulacji oddechu. W Jodze Kundalini pranajama jest kluczowa dla pobudzenia energii Kundalini i jej przepływu przez czakry.
  • Medytacja - jest kluczowa dla osiągnięcia wewnętrznej równowagi i duchowego przebudzenia. Pomaga wyciszyć umysł, zwiększa koncentrację i wspiera proces przebudzenia Kundalini.
  • Mantry - dźwięki lub frazy powtarzane, aby osiągnąć medytacyjny stanu umysłu. Mantry pomagają w koncentracji, oczyszczaniu umysłu i pobudzeniu energii.
  • Mudry - gesty wykonywane rękami, które pomagają kierować energię i wspierają koncentrację podczas medytacji. Mudry są używane do wzmocnienia praktyki i pobudzenia energii Kundalini.
  • Kriya - zestawy określonych ćwiczeń ruchowych i oddechowych, mające na celu pobudzenie i skierowanie energii Kundalini wzdłuż czakr. Każda kriya ma określony cel, np. oczyszczenie, wzmocnienie lub relaksacja.

 

 

Przykładowe asany w Jodze Kundalini

Wśród najpopularniejszych pozycji podczas praktyki Kundalini Jogi można znaleźć następujące asany:

  • pozycja trójkąta (Utthita Trikonasana) - daje poczucie równowagi umysłowej

  • pozycja wojownika II (Virabhadrasana II) - stabilizuje umysł

  • pozycja rozpostartego kąta (Utthita Parsvakonasana) - wzmacnia siłę woli

  • pozycja półksiężyca (Ardha Chandrasana) - dodaje wiary we własne możliwości

  • pozycja piramidy (Parsvottanasana) - łagodzi stres i niepokój

  • pozycja świecy (Salamba Sarvangasana) - koi nerwy, poprawia jakość snu

  • pozycja pługa (Halasana) - dodaje energii, poprawia sen, niweluje niepokój

  • stanie na głowie (Salamba Sirsasana) - pomaga walczyć z bezsennością

  • pozycja mędrca (Marichyasana) - dodaje energii

  • pozycja wielbłąda (Ustrasana) - otwiera klatkę piersiową, podnosi witalność, budzi optymizm

  • pozycja nieboszczyka (Savasana) - regeneruje system nerwowy

  • pozycja dziecka (Balasana) - głęboko relaksuje

 

 

Jak zacząć praktykę Jogi Kundalini?

Swoją przygodę z Jogą Kundalini powinno się zacząć od wyboru odpowiedniej szkoły lub warsztatów z tej odmiany praktyki. Warto zwrócić szczególną uwagę na nauczyciela jogi. Dobry i doświadczony nauczyciel zapozna Cię z podstawowymi asanami i technikami, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.

Przed pierwszymi zajęciami Jogi Kundalini dobrze jest zapoznać się z jej genezą, celami i ogólną filozofią. Dzięki temu lepiej zrozumiesz zajęcia oraz będziesz wiedzieć, czego się spodziewać. Skup się również na odpowiednio wybranym miejscu do praktyki. Powinno ono być czyste, spokojne i bez czynników rozpraszających z zewnątrz i przeszkadzających w jodze. Pamiętaj także, że co najmniej 2 godziny przed rozpoczęciem zajęć, nie powinno się  jeść. Na praktykę nie wolno też przychodzić pod wpływem jakiejkolwiek ilości alkoholu, czy środków odurzających. Jeśli masz problemy zdrowotne lub ograniczenia ruchowe, porozmawiaj ze swoim lekarzem o swoich zamiarach i upewnij się, że tego typu aktywność fizyczna jest dla Ciebie bezpieczna.

Jeśli chcesz maksymalnie wzbogacić swoją praktykę, możesz także zadbać o dobrą kondycję fizyczną jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, odpowiednio zbilansowaną dietę, czy dobre nastawienie. Najlepiej także uprawiać Jogę Kundalini regularnie. 

Nie zapomnij także o zabraniu ze sobą stroju. Najlepiej przylegających do ciała ubrań, ponieważ zmniejsza to ryzyko zaplątania się ich podczas wykonywania asan. Zabierz ze sobą również odpowiednie akcesoria do jogi, są to m.in.: mata do jogi, kostki lub klocki do jogi, czy poduszka Zafu do medytacji podczas praktyki. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie internetowym YogaBazar. 

 

 

Praktyka Jogi Kundalini w domu i w grupie

Jogę świadomości możesz praktykować zarówno w zaciszu domowym, jak i na zajęciach grupowych. Wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji, jednak zalecamy na początku przygody z Jogą Kundalini ćwiczyć z doświadczonym nauczycielem, który wprowadzi Cię do tego świata.

Plusy i minusy praktykowania Jogi Kundalini w domu:
1. Plusy:

  • możliwość ćwiczenia o dowolnej porze dnia i dostosowanie do indywidualnego harmonogramu,
  • praktyka w domowym zaciszu, może sprzyjać głębszej koncentracji i relaksacji,
  • brak opłat za zajęcia grupowe czy dojazdy do studia jogi,
  • możliwość dostosowania sesji do własnych potrzeb i poziomu zaawansowania.

2. Minusy:

  • brak bezpośredniej korekty od nauczyciela może prowadzić do błędów w technice i potencjalnych kontuzji,
  • brak grupowej energii i wsparcia, które mogą pomóc w regularnej praktyce,
  • brak sprzętu i przestrzeni.

Jak skutecznie praktykować Kundalini Jogę w domu:

  • Stworzenie dedykowanego miejsca do ćwiczeń. Najlepiej wydzielone, spokojne miejsce, z matą do jogi i innymi potrzebnymi akcesoriami.
  • Ustalenie stałych godzin praktyki, aby wprowadzić rutynę.
  • Wykorzystywanie dostępnych w internecie filmów instruktażowych, aplikacji i kursów online.
  • Świadome podejście do praktyki, skupienie się na technice i oddychaniu.
  • Prowadzenie notatek z każdej sesji, monitorowanie postępów i samopoczucia.

Zalety uczestnictwa w zajęciach grupowych:

  • możliwość nawiązania kontaktów z innymi, dzielenie się doświadczeniami i motywowanie się nawzajem,
  • bezpośredni dostęp do doświadczonego nauczyciela, który może poprawiać technikę i dostosowywać ćwiczenia do indywidualnych potrzeb,
  • dynamika grupy może zwiększać motywację i zaangażowanie,
  • regularne zajęcia pomagają w utrzymaniu dyscypliny i kontynuacji praktyki.

Jak znaleźć dobre zajęcia Jogi Kundalini:

  • Szukanie rekomendacji od znajomych lub sprawdzanie opinii online.
  • Upewnienie się, że nauczyciel jest certyfikowany i ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć jogi kundalini.
  • Wybór studia jogi z dogodną lokalizacją i godzinami zajęć, które pasują do Twojego harmonogramu.
  • Uczestnictwo w próbnych zajęciach, aby sprawdzić, czy styl nauczania nauczyciela i atmosfera grupy odpowiadają Twoim oczekiwaniom.

 

 

Efekty i psychologia Jogi Kundalini

Joga Kundalini skupia się przede wszystkim na jej wpływie na ciało i umysł. Jej celem jest pobudzenie przepływu energii Kundalini. Osoby, które regularnie praktykują tego typu jogę zauważają u siebie redukcję stresu oraz znaczną poprawę samopoczucia. Oprócz tego ta praktyka wzmacnia koncentrację oraz rozwija samoświadomość

Joga Kundalini odgrywa także ważna rolę w walce z traumami i blokadami. Dzięki połączeniu odpowiednio dobranych asan z medytacją, pranajamą, czy mantrą, odblokowują emocje, a to może prowadzić do uzdrowienia duszy. W ten sposób praktyka Kundalini wspiera walkę z depresją, czy stanami lękowymi. 

Praktyka tego typu jogi wspiera także rozwój duchowy. Otwiera na zrozumienie siebie, swojego miejsca i duchowej jedności z bóstwami i istotami.Joga Kundalini jest jedną z lepszych metod osiągnięcia harmonii i spokoju w życiu. 

 

 

Przebudzenie energii Kundalini

Energia Kundalini to uśpiona siła życiowa, która znajduje się u podstawy kręgosłupa. Za przebudzenie tej energii uznaje się moment, gdy zaczyna ona przepływać przez całe ciało. Dzięki obudzeniu energii Kundalini dochodzi do głębokich zmian fizycznych i duchowych. Ten proces uważany jest za jeden z najważniejszych elementów Jogi Kundalini. 

Wzdłuż kręgosłupa znajdują się kanały energetyczne przez które przepływa energia Kundalini. Podczas tego procesu oczyszcza je oraz odblokowuje czakry. Takie działanie pozwala na osiągnięcie harmonii i jedności ze światem.

Warto zaznaczyć, że nieumiejętne przeprowadzenie przebudzenia energii Kundalini może być niebezpieczne i prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, czy problemów fizycznych. Bardzo ważne jest, aby tego typu praktyki przeprowadzać pod opieką doświadczonego nauczyciela jogi.

 

 

Joga Kundalini a tradycje i współczesność

Jak już wyżej wspominaliśmy w genezie Jogi Kundalini, sięga ona starożytnych Indii. Przez wiele lat była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Popularna i bardziej dostępna dla innych stała się ona dopiero w 1968 roku, gdy Yogi Bhajan zaczął uczyć jej w Stanach Zjednoczonych. To właśnie on był odpowiedzialny za stworzenie praktyki jogi tak, aby była ona dostosowana do kultury danego kraju. Takie działanie spowodowało, że joga stała się dostępna dla szerokiej publiczności i popularna na całym świecie. 

Obecnie Kundalini Joga jest praktykowana zarówno przez osoby szukające duchowego, jak i fizycznego rozwoju. Jest ona coraz łatwiejsza do zrozumienia dla innych i staje się ogólnodostępna. Również szkoły jogi zaczynają mieć do niej odmienne podejście. Podczas, gdy jedne uczą tradycyjnego podejścia do praktyki, inne wprowadzają różnego typu modyfikacje i nowe techniki. Dzięki takiemu działaniu Joga Kundalini stale się rozwija i lepiej dostosowuje do oczekiwań współczesnego społeczeństwa.  

 

 

Joga Kundalini - zalecenia i środki ostrożności

Joga Kundalini mimo wielu korzyści wynikających z praktykowania jej nie wszędzie cieszy się pozytywną opinią. Niestety czasami może nieść za sobą przykre konsekwencje. O jednej z nich wspominaliśmy już wcześniej, czyli nieumiejętne przebudzenie energii Kundalini. Przez takie działanie możemy doprowadzić do zaburzeń na tle emocjonalnym oraz problemów psychicznych. Kolejnym minusem tej praktyki jest możliwość nabawienia się kontuzji poprzez intensywne ćwiczenia. Pamiętajmy zatem, aby dobrze wybrać nauczyciela i zajęcia jogi oraz słuchać swojego ciała. 

Praktyka Kundalini nie jest rekomendowana dla kobiet w ciąży i osób z problemami psychicznymi, ponieważ może negatywnie wpłynąć na ich stan psychiczny. 

Jeśli masz problemy zdrowotne i nie masz pewności, czy możesz uprawiać tego typu jogę, porozmawiaj ze swoim lekarzem i poinformuj go o swoich zamiarach. Nigdy nie podważaj decyzji lekarza, ponieważ może się to skończyć poważnymi problemami fizycznymi lub psychicznymi. 

Joga Kundalini to jedna z najpopularniejszych odmian jogi. Łączy w sobie asany, medytację, pranajamę, czy mantry. Dzięki takiemu połączeniu niesie ona za sobą wiele korzyści, jak np. wzrost samoświadomości, wzmocnienie mięśni, zwiększenie elastyczności ciała, redukcja stresu, czy nawet pomoc w walce z depresją i stanami lękowymi. Aby zyskać te korzyści powinno się ćwiczyć praktykę Kundalini pod okiem doświadczonego nauczyciela, który umiejętnie przeprowadzi Cię przez proces przebudzenia energii Kundalini. Złe przeprowadzenie tego procesu może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i problemów psychicznych

 

Jeśli zainteresował Cię temat jogi, zapraszamy na naszego bloga, gdzie znajdziesz takie artykuły jak m.in.: Joga na stres - czy pomaga?, Co to jest mantra?, czy Joga a medytacja - jakie korzyści daje łączenie tych praktyk?.A jeśli zaczynasz właśnie swoją przygodę z praktyką jogi, zapraszamy do naszego internetowego sklepu z akcesoriami do jogi YogaBazar, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w najwyższej jakości i korzystnych cenach.

pixel