-10% taniej na wszystko za zam. +149 zł z kodem NAMASTE, -15% za zam. +449 zł z kodem NAMASTE15 lub -17% z kodem BUYSMART za zam. +1299 zł!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Joga po porodzie – jak ćwiczyć bezpiecznie?

2023-04-18

Joga po porodzie

Jakie ćwiczenia po porodzie można wykonywać?

Właśnie urodziłaś dziecko i nie wyobrażasz sobie codzienności bez praktyki? Wiele kobiet ćwiczących regularnie chce jak najszybciej wrócić do aktywności. Pamiętaj jednak, że ciąża i poród zmieniają wiele w organizmie i trzeba dać sobie czas na regenerację. Joga po porodzie? Najczęściej trzeba poczekać 3 miesiące, zanim powróci się do regularnych treningów. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości lub pytania, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Gdy już minie zalecony czas przerwy od ćwiczeń po porodzie, pamiętaj, aby rozpoczynać od niezbyt forsujących treningów. Jeśli nie wiesz, jaki plan ćwiczeń sprawdzi się najlepiej, postaw na konsultację z wykwalifikowanym instruktorem. Ćwiczenia po ciąży, które mogą sprawdzić się dobrze to na przykład:

  • Parvatasana w virasanie,
  • Baddha-konasana,
  • Virasana – skłon do przodu,
  • Savasana boczna.

Unikaj wygięć do tyłu w pozycji stojącej, balansów na rękach, mocnych skrętów. Niewskazane są także asany, w których brzuch jest mocno naciskany. Ważne jest to, aby nie forsować się podczas treningów. Jeśli wykonywanie jakiegoś ćwiczenia wiąże się z dyskomfortem lub bólem, należy przerwać trening.

Wiele kobiet zastanawia się także nad tym, czy można ćwiczyć jogę w ciąży? Okazuje się, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, praktyka sprawdzi się dobrze. Odpowiednio przeprowadzony trening sprawia, że mięśnie angażowane podczas porodu stają się silniejsze i elastyczniejsze, co jest dużą zaletą. Niektóre asany pomagają również łagodzić dolegliwości często występujące w ciąży. Mowa tutaj na przykład o zgadze i nudnościach. Bardzo dobrze sprawdzają się asany takie jak Sukhasana, Malasana, czy też Baddha Konasana. Zrezygnować należy zaś z hot jogi i ćwiczeń dynamicznych. Jeśli chcesz ćwiczyć w ciąży, pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie regularny trening pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy już masz za sobą poród, zawsze warto uzupełniać swoją wiedzę o wartościowe informacje. Świetnym źródłem są oczywiście książki o medytacji i jodze. Uczą zaufania, empatii, medytacji w życiu codziennym i wielu innych rzeczy. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz wiele ciekawych pozycji.

Kiedy można ćwiczyć po cc? Jak się przygotować?

Kiedy można ćwiczyć po cesarce? Warto pamiętać, że każdy poród przebiega inaczej i każda kobieta ma inne możliwości. Najlepiej więc zapytać o to lekarza i stosować się do jego zaleceń. Kiedy można ćwiczyć po cc? Panie często muszą poczekać z aktywnością do 3 miesięcy po porodzie przez cesarskie cięcie. Po upływie tego czasu trzeba zachować czujność i ostrożność, nie można forsować się podczas praktyki. Na początku zalecane są krótkie i niezbyt intensywne treningi dostosowane do indywidualnych możliwości.

Wiesz już, kiedy można ćwiczyć po cesarce najczęściej. Warto też sprawdzić, jakie asany mogą się sprawdzić i czego lepiej unikać. Postaw na te, które pomogą Ci się zrelaksować i wyciszyć:

  • Balasana,
  • Savasana,
  • Chandra Bhedana.

Ćwiczenia po cc nie powinny być trudne i wyczerpujące, nie wybieraj również tych, które trudno było Ci wykonać przed ciążą. Pamiętaj, aby wsłuchać się w potrzeby i możliwości Twojego organizmu. Joga po cesarce nie powinna zawierać asan, które mocno angażują brzuch i tułów. Praktyki dynamiczne zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem.

Jeśli czujesz się dobrze i nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz postawić na jogę w połogu. Pamiętaj jednak, że ważne jest odpowiednie przygotowanie. Na pewno przyda Ci się solidna mata do jogi łagodnej. Zapewni Ci pełen komfort, pomoże się zrelaksować i porządnie odprężyć. Warto kupić także świece zapachowe, aby uprzyjemnić sobie jeszcze bardziej praktykę. Kilka miesięcy po porodzie pomocne mogą okazać się także akcesoria takie jak klocki i kostki do jogi, koce do jogi, woreczki relaksacyjne na oczy. Wszystko to i wiele więcej znajdziesz w ofercie sklepu internetowego yogabazar.

Joga po cesarce – zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo

Ćwiczenia po cc? A może po porodzie naturalnym? Niezależnie od tego, w jaki sposób wydałaś na świat swoje dziecko, pamiętaj, aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo podczas praktyki. Jeśli kupujesz matę do jogi lub akcesoria, stawiaj jedynie na wysoką jakość. Mowa tutaj nie tylko o jakości materiału, ale także wykonania. Produkty, które posłużą dobrze przez długi czas znajdziesz w ofercie sklepu internetowego yogabazar. Dostępne są tam maty i akcesoria od uznanych i doświadczonych producentów. Nasz sklep z akcesoriami do jogi sprawdzi się doskonale, jeśli zależy Ci na wygodnych zakupach i szerokiej gamie produktów dobrej jakości.

Joga po cc i po porodzie naturalnym powinna być dla kobiety przyjemnością. Pamiętaj więc, aby skonsultować się z lekarzem i upewnić się, kiedy możesz zacząć ćwiczenia. Nie zapominaj także o wsłuchiwaniu się w swój organizm. Jeśli po upływie kilku miesięcy wciąż nie czujesz się gotowa, nie zmuszaj się do ćwiczeń. Twój komfort i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Jeśli chodzi o tematy takie jak joga po ciąży, wiele wartościowej wiedzy możesz znaleźć nie tylko w książkach, ale także online. Na naszym blogu poruszaliśmy już tematy takie jak: „Czy można ćwiczyć jogę w ciąży?”, „Joga twarzy – poradnik dla początkujących”, „W co się ubrać na jogę? Komfort to podstawa”. Znajdziesz także wiele innych wpisów, które mogą okazać się bardzo przydatne zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Korzystaj jedynie z wartościowych źródeł wiedzy, aby mieć pewność, że przyswajasz przydatne informacje, których wykorzystanie w życiu nie spowoduje niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji.

Pamiętaj, że dla organizmu ciąża i poród to duży wysiłek, a Twoje możliwości mogą nie być już tak imponujące, jak kiedyś. Joga po cesarce lub naturalnym porodzie? Przynajmniej kilka pierwszych treningów warto odbyć w towarzystwie wykwalifikowanego instruktora.

pixel