-10% taniej na wszystko za zam. +299 zł i -15% na markę Sayoga z kodem rabatowym WIOSENNIE | Darmowa dostawa od 100 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rzeczy, których nie wiedzieliście o zużywaniu się mat

2019-08-08
Kupując matę do jogi chcielibyśmy aby służyła ona nam jak najdłużej. To normalne i prawidłowe podejście do sprawy. Niestety materiały, z których wykonane są maty, tak jak zalety, mają również swoje ograniczenia. Mówiąc w skrócie: zużywają się. Stopień zużycia zależy też od innych czynników takich jak rodzaj czy częstotliwość praktyki. W tym artykule pokrótce przedstawimy czego możecie się spodziewać po danym rodzaju maty do jogi.

Maty z PVC

PVC to materiał zdecydowanie najodporniejszy na zużycie. Jest najłatwiejszy w pielęgnacji i wybacza najwięcej "nadużyć" ze strony użytkownika. Na macie z PVC można czasem nawet ćwiczyć w butach (np. fitness czy pilates) bez większego stresu o uszkodzenie maty. Maty do jogi tego typy nawet po wielu latach potrafią wyglądać jak nowe. Jest to materiał tak trwały, że Manduka daje na swoje maty z PVC dożywotnią gwarancję na zużycie. Dzięki temu takie maty świetnie zniosą nawet intensywną praktykę Ashtangi lub Vinyasy. Minusem PVC jest to, że musi się on "dotrzeć" na początku praktyki, aby osiągnąć optymalną antypoślizgowość, a nawet wtedy nie będzie ona aż tak wysoka jak antypoślizgowość szorstkiej maty kauczukowej.

Maty z naturalnego kauczuku

W przypadku kauczuku problem ze zużywaniem się jest chyba największy i wzbudzający najwięcej kontrowersji. Maty kauczukowe są bardzo popularne wśród początkujących i zaawansowanych adeptów jogi ze względu na swoją ponadprzeciętną antypoślizgowość. Niestety kosztem tej cechy jest właśnie zużycie. W zależności od rodzaju, częstotliwości i intensywności praktyki mata kauczukowa pokaże pierwsze ślady zużycia po kilku lub kilkunastu miesiącach użytkowania. Będzie to charakterystyczne wytarcie w miejscu rąk i stóp - takie drobne dziurki. Jest to naturalny proces wycierania się maty kauczukowej i należy się z nim pogodzić. Mata przez długi czas jest w pełni funkcjonalna, nawet jeśli widać na niej wyżej wspomniane ślady użytkowania, przez co nie jest to podstawą do reklamacji. Producenci mat kauczukowych wiedzą, że takie zużycie następuje i informują przy swoich produktach o tzw. wear and tear (ang. naturalne zużycie materiału). Z tego względu polecamy maty kauczukowe głównie do łagodnej praktyki - spokojnych/statycznych rodzajów jogi. Niestety style takie jak Ashtanga czy Vinyasa potrafią bardzo szybko "wykończyć" matę kauczukową (wyjątkiem jest mata Jade Elite S, stworzona z myślą o praktyce intensywnej). Taka jest cena wyjątkowej antypoślizgowości tych mat. Naturalny kauczuk się zużywa i nic na to nie poradzimy ;)

Maty z TPE

TPE jest materiałem jednocześnie delikatnym i trwałym. Delikatnym, ponieważ potrafi łatwo się odkształcić jeśli np. źle ją złożymy i mocno ściśniemy lub na długo przystawimy np. krzesłem. Trwałym, ponieważ nie ściera się szybko i potrafi służyć przez długie lata podczas praktyki jogi. Na maty z TPE nie wolno wchodzić butach aby ćwiczyć np. fitness. Ze względu na swoją dość dużą "miękkość" TPE nie polecamy do Ashtangi i innych dynamicznych stylów jogi, które potrzebują jak najbardziej stabilnego podłoża.

Maty z PU (poliuretan)

Maty z PU zawsze występują z jakimś dodatkowym materiałem, najczęściej PVC lub kauczukiem, który stanowi spód maty. PU to jedynie wierzchnia warstwa, na której się ćwiczy. Poliuretan jest bardzo przyjemny w dotyku (gładki) i jednocześnie mocno antypoślizgowy. Niestety szybko się brudzi, szczególnie jeśli na ręce został naniesiony kosmetyk (krem, olejek etc.). Jeśli nie zadbamy o ten aspekt, ładna mata z PU łatwo może stracić swoje walory estetyczne. Po pewnym czasie warstwa z PU zacznie się ścierać. PU to dobry wybór dla wymagających joginów.

Maty z mikrofibry

Mikrofibra to świetny materiał do hot yogi lub dla ludzi, którzy intensywnie się pocą podczas ćwiczeń. To tak naprawdę jedyny materiał, który zapewni im antypoślizgowość podczas sesji. Jako, że siła mikrofibry tkwi w chłonięciu potu - musimy zdawać sobie sprawę, że tę matę trzeba odpowiednio pielęgnować i czyścić aby nie gromadziła nieprzyjemnego zapachu i nie wybrudziła się. Jest to materiał dość odporny na uszkodzenia czy zużycie jednak jako, że jest przeznaczony do intensywnej praktyki, można się spodziewać, że po jakimś czasie w miejscu rąk i stóp pojawią się lekkie ślady wytarcia mikrofibry.



Jak widzicie, żadna z mat nie jest idealna. Przy wyborze swojej maty, musicie zastanowić się nad najbardziej pożądanymi cechami oraz nad wadami, które jesteście w stanie zaakceptować. Maty kauczukowe są super-antypoślizgowe, ale nie trwają wiecznie. Z kolei PVC może służyć przez bardzo długie lata, jednak nie zapewni nigdy takiego poziomu antypoślizgowości co kauczuk itp. itd. Warto też pamiętać o tym, że zużycie maty spowodowane zwykłym użytkowaniem, nawet w okresie jej gwarancji, nie jest podstawą do reklamacji i nie jest uznawane przez producentów.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

pixel