O co chodzi z Zero Waste? Nasz wkład w dbanie o Planetę!
O co chodzi z Zero Waste? Nasz wkład w dbanie o Planetę!
2020-01-29
*|MC:SUBJECT|**|MC_PREVIEW_TEXT|*
Czy wiecie, że przeciętny Polak wytwarza ponad 300kg odpadów rocznie?! Brzmi strasznie, prawda? Niestety jest to prawda, a liczby kilogramów rosną z roku na rok…
O tym, że należy żyć wg. zasady zero-waste słyszymy ciągle (z resztą bardzo słusznie), jednak wciąż nie każdy się do tego stosuje. Część nie wie o co chodzi, część uważa, że jako jednostka nie jesteśmy w stanie za wiele zrobić. Nic bardziej mylnego! Trzeba po prostu zacząć i zachęcać innych, aby robili to samo.
O co chodzi z tym całym Zero Waste?
Część osób uważa, że bycie ekologicznym oznacza wyrzucenie całego plastiku jaki znajduje się w naszym otoczeniu. Otóż nie do końca o to chodzi. Powiedzmy, że masz w domu pojemniki plastikowe. Czy to znaczy, że musisz je jak najszybciej wyrzucić i pobiec do sklepu po ich szklany odpowiednik?
Skądże znowu! Należy maksymalnie wyeksploatować to, co się ma, a później w odpowiedni sposób się tego pozbyć i zastąpić to „zdrowszym” dla Planety rozwiązaniem.
Najważniejsze to wyrobić w sobie nawyk i zacząć od małych kroczków. Noś przy sobie swoją torbę na zakupy, wykorzystuj „resztki” z lodówki do stworzenia dania (wychodzą zaskakująco smaczne, sprawdzony patent ;) ), segreguj śmieci, miej własny kubek na kawę, odmawiaj używania słomek plastikowych, wybieraj napoje w szklanych butelkach zamiast puszek etc.
Jak możesz przyczynić się do poprawienia stanu naszej Planety?
Poniżej zasada 5R, która pomoże Ci zapamiętać co robić, aby przybliżyć się do życia bez śmieci:
REFUSE (odmawiaj) – Pani w warzywniaku pakuje Twoje dwa pomidory na śniadanie do torebki foliowej? Odmawiaj. Noś ze sobą własną eko-torbę na zakupy.
REDUCE (ograniczaj) – zminimalizuj liczbę przedmiotów, których używasz. Kupuj nowe dopiero gdy stare przestają nadawać się do użytku.
REUSE (wykorzystuj ponownie) – staraj się unikać jednorazowych rozwiązań. Zamień plastikowe butelki z wodą na butelki i dzbanki filtrujące. (Nie dość, że pomożesz Planecie to jeszcze zaoszczędzisz znaczną sumę pieniędzy) Nie wyrzucaj tego, co na pierwszy rzut oka może wydawać się już śmieciem – np. fusy po kawie możesz wykorzystać do nawożenia kwiatów, lub do zrobienia własnego peelingu, wiedziałeś?
RECYCLE (przetwarzaj, segreguj) – wiedziałeś, że papier można przetwarzać 6-krotnie? Albo, że z recyklingowanych butelek PET można stworzyć ubrania? Serio! Dlatego segreguj śmieci i wrzucaj do odpowiednich pojemników.
ROT (kompostuj) – odpadki bio wrzucaj do jednego pojemnika – można z nich otrzymać naturalny nawóz, a nawet energię!
Jak Yoga Bazar przyczynia się do ruchu Zero Waste?
Prowadząc sklep internetowy i zapewniając najwyższej jakości produkty, warto zadbać o to, aby przy wysyłce towaru dotarł on do klienta w takim samym stanie, w jakim został nadany. Do tej pory najpowszechniejszym rozwiązaniem do zabezpieczania paczek były wypełnienia plastikowe, folia bąbelkowa… Ale na szczęście (dla nas i naszej Planety) pojawiają się coraz sensowniejsze opcje dla pozbycia się tego problemu.
Długo myśleliśmy nad rozwiązaniem, które pozwoli bardzo dobrze zabezpieczyć Waszą paczkę, a do tego nie będzie przyczyniało się tonięcia Ziemi w coraz to większej ilości śmieci. Mawiają, że kto szuka, nie błądzi i rzeczywiście, znaleźliśmy patent, który w naszej opinii wydaje się całkiem super :)
Od Nowego Roku ruszyliśmy z naszym postanowieniem, aby Wasze paczki były zabezpieczane wyłącznie papierem! Znaleźliśmy specjalne owijki papierowe (które przypominają troszkę plaster miodu) i to w nie zawijamy wszystkie mniejsze produkty, aby podczas transportu się nie uszkodziły. W dużym skrócie jest to rozwiązanie zastępujące folię bąbelkową.
Za wypełnienie, które zapobiega przesuwaniu się towaru wewnątrz paczki (co nierzadko powoduje uszkodzenie produktów, szczególnie jeśli zamawianych jest kilka rzeczy) również służy nam papier! Kawałki papieru świetnie wpasowują się w nadmierną, wolną przestrzeń w paczce i świetnie amortyzują towar w czasie transportu.
Wybaczcie nam proszę, jeśli zdarzy się, że wyjątkowo podatny na uszkodzenie produkt dotrze do Was dodatkowo zabezpieczony folią – jeszcze się uczymy i czasami bardziej wymagające produkty najlepiej wspomóc, aby trafiły do Was w całości!