10 LAT YOGABAZAR | -15% taniej na wszystko za zam. +229 zł z kodem 10-LECIE, -25% na nieprzecenione produkty Sayoga z kodem SAY25
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Manduka PRO - recenzja po roku użytkowania maty

2017-04-05

Manduka Black Mat Pro to najstarsza i najbardziej klasyczna mata w ofercie firmy Manduka. Ćwiczę na niej intensywnie już prawie rok i postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami.

Wszystkie maty z serii Pro wykonane są z bardzo gęstego, sztucznego materiału PVC, czyli polichlorku winylu. Rodzaj zastosowanego PVC w matach Manduki wyróżnia zamknięta struktura komórkowa. Brzmi to dość enigmatycznie, ale dzięki tej cesze mata nie nasiąka potem, nie namnażają się w niej bakterie i nie nabiera nieprzyjemnego zapachu (sprawdzone w praktyce). Nie jest to materiał ekologiczny, ale jest wykonany według zasady Zero Waste, polegającej na reutylizacji wszystkich produktów ubocznych powstających w procesie produkcji tak aby nic nie marnować i aby nie produkować śmieci. Dodatkowo maty z serii Pro mają dożywotnią gwarancję, ponieważ są praktycznie „nie do zdarcia” niezależnie od formy praktyki jogi. Po roku ćwiczenia minimum 5 razy w tygodniu na mojej macie nie widać zużycia.  

Black Mat Pro ma aż 6 mm grubości, co w połączeniu z wysoką gęstością materiału daje bardzo dobrą izolację od podłogi (która bywa zimna) i świetną amortyzację, dzięki czemu chroni stawy, np. podczas ćwiczeń w klęku – przydatne wtedy, gdy nie mamy koca pod ręką. Wymiary mojej maty to 66 cm szerokości i 216 cm długości (standardowa długość to 180 cm). Daje mi to komfort szczególnie w trakcie wykonywania dynamicznych sekwencji ćwiczeń, np. powitania Słońca, ponieważ po prostu swobodnie mieszczę się na macie. Masywne rozmiary maty wpływają jednak na wagę. 4,1 kg (3,2 kg przy dł. 180 cm) to za dużo na codzienne noszenie. Dlatego najlepiej trzymać tę matę w jednym miejscu, najlepiej tam, gdzie najczęściej odbywa się nasza praktyka. Dodatkowym minusem z tego wynikającym jest aktualnie mała oferta pokrowców zdolnych pomieścić i utrzymać Black Mat Pro.

Jedną z najważniejszych cech maty jest jej antypoślizgowość. Manduka Black Mat Pro bardzo dobrze chroni przed ślizganiem się, aczkolwiek nie wszystkich. Nie jest to z pewnością mata, którą poleciłbym osobom, które mają duży kłopot np. z uciekającymi rękami w psie z głową do dołu. Black Mat Pro jest stworzona do zaawansowanej praktyki, również tej dynamicznej, dlatego jej antypoślizgowość jest wyważona tak, żeby nie krępować swobody przejścia z jednej pozycji w drugą. Dla osób, które szukają remedium na ślizgające się stopy i ręce, polecam maty z serii eKO.  

Matę Manduka Black Pro można opisać jako produkt, którego właściwości poprawiają się z każdym użyciem. Im więcej na niej ćwiczymy, tym lepiej zachowuje się w trakcie praktyki jogi. Chociaż niektórym osobom może zająć 2-3 miesiące, żeby się do niej przyzwyczaić, większość z nich później nie wyobraża sobie korzystania z innej maty, tak jak ja. Warto jednak zaznaczyć, że zdarzają się przypadki zwrotów, głównie ze względu na ewentualne ślizganie się maty. Z tego powodu dobrze jest dobrze przemyśleć, czy jest to dla nas najlepszy wybór, tym bardziej że jest to również najdroższa mata na rynku.

Jeśli szukasz innych mat do jogi, warto zajrzeć na stronę naszego sklepu, gdzie dostępne są różnorodne modele o różnych właściwościach, które mogą bardziej odpowiadać indywidualnym preferencjom i potrzebom ćwiczącego.

Pozdrawiam


Autor: Marek Rogowski, właściciel sklepu Yoga Bazar

Zapraszamy również do zapoznania się z recenzją naszej innej maty! Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga na stronie https://yogabazar.pl/Manduka-eKO-Superlite-recenzja-maty-podroznej-blog-pol-1460454855.html. Tam znajdziesz pełną recenzję maty podróżnej "Manduka eKO Superlite", w której przedstawiamy szczegółowe informacje na temat jakości wykonania, wytrzymałości, antypoślizgowości oraz innych istotnych cech maty.
Pozdrawiamy!

Polecane

Mata do jogi Manduka Pro 6mm - Black

Mata do jogi Manduka Pro 6mm - Black

599,00 zł - 684,50 zł brutto
pixel