-10% taniej na wszystko za zam. +299 zł i -15% na markę Sayoga z kodem MAJOWKA lub -17% i 22% taniej z kodem BUYSMART za zam. +1299 zł!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Manduka PRO czy eKO? Dowiedz się, który rodzaj maty wybrać!

2018-03-01

Manduka to czołowy producent akcesoriów do jogi na Świecie z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Prawie 20-letnią historię marki zapoczątkował Peter Sterios, architekt, który poświęcił się jodze. Zaprojektował matę, znaną dzisiaj jako Black Mat Pro, i rozesłał ją do wszystkich cenionych przez siebie nauczycieli. Po zebraniu świetnych recenzji, zdecydował się rozwinąć działalność. Nazwę firmy wziął od Mandukasany, pozycji żaby, ulubionej asany swojego mentora Shandora Remete. Stąd też logo – wpadające w oko żabki. Wszystkie produkty Manudki cechuje dbałość o każdy detal. Jakość materiału, staranne wykończenie, estetyczne i pomysłowe opakowanie, dbałość o ekologię oraz zachęcająca ekspozycja – to wszystko składa się na wyjątkowość ich produktów.

Maty Manduki dzielą się na 2 główne serie: PRO i eKO. Maty PRO są wykonane ze specjalnie przygotowanego polichlorku winylu, maty eKO z naturalnego kauczuku. Wszystkie maty mają certyfikat OEKO-TEX, który gwarantuje, że są wolne od wszelkich niebezpiecznych substancji. Kupując je, mamy pewność, że ich produkcja nie przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Każda mata jest stworzona z materiałów o zamkniętej strukturze komórkowej, co zapobiega nasiąkaniu potem i namnażaniu się bakterii.

Seria PRO dzielą się na: PRO i PRO Lite.


Manduka Pro Mat – najstarsza mata, od niej zaczęła się historia firmy. Dostępna w dwóch długościach – 180 i 216 cm. Szeroka na 66 cm i gruba na 6 mm. Wyjątkowa gęstość materiału zapewnia doskonałą amortyzację, przyczepność oraz wytrzymałość. Właściwości maty polepszają się w trakcie użytkowania. Sam korzystam z tej maty i mogę ją z pełną odpowiedzialnością polecić każdej oddanej swojej praktyce osobie. Szczególnie polecam tym, którzy ćwiczą jogę dynamiczną oraz osobom spędzającym dużo czasu na ćwiczeniu asan. Swoją rekomendację podpieram dożywotnią gwarancją producenta. Manduka Mat Pro jest jednak bardzo ciężka, dłuższa wersja waży aż 4.1 kg. Nie nadaje się z tego powodu do częstego przenoszenia. Najlepiej trzymać ją w miejscu, w którym ćwiczymy. Ma mało wariantów kolorystycznych, jedynie 3.

Manduka Pro Lite – lżejsza wersja swojego większego kolegi. Dostępna w długościach 180 i 200 cm. Szeroka na 61 cm i gruba na 4,5 mm. Ten sam materiał co w Manduka Pro Mat, posiadający te same właściwości. Amortyzacja jest mniejsza, lecz wynika to wyłącznie z cieńszej warstwy materiału. Manduka Pro Lite to profesjonalna mata do praktyki zalecana dla regularnie ćwiczących osób. Odpowiednia dla zaawansowanej praktyki, dla osób o drobnej budowie jest bardzo dobra do jogi dynamicznej. Lepiej nadaje się do transportu niż Manduka Pro. Polecam ją także każdemu, kto ceni sobie komfort podczas wykonywania asan. Jest lżejsza i mniejsza. Ma również więcej opcji kolorystycznych. Posiada dożywotnią gwarancję producenta.

Seria eKO dzieli się na: eKO, eKOLite i eKO SuperLite Travel.


Manduka eKO Mat – kolejna profesjonalna mata w ofercie Manduki. Dostępna jest w długościach 180 i 200 cm. Szerokość maty to 66 cm, grubość 5 mm. Od poprzednich mat odróżnia ją zastosowany materiał. Jest wykonana z naturalnego kauczuku, pozyskiwanego z odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Ma silne właściwości antypoślizgowe. Według Marty Szczerek, naszej instruktorki, trzeba wręcz na nią uważać, ponieważ potrafi wyrwać włosy :) Spełni również oczekiwania osób, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne, ponieważ Manduka eKO Mat jest w pełni biodegradowalna.

Manduka eKO Lite – cieńszy wariant Manduka eKO Mat, ma 3 lub 4 mm grubości, 180 cm długości oraz 61 cm szerokości. Zastosowane materiały są identyczne z tymi zastosowanymi w cięższej odpowiedniczce. Ma te same właściwości, jednakże mniejsza grubość sprawia, że w mniejszym stopniu amortyzuje obciążenia. Jest idealna do mniej intensywnej praktyki. Nadaje się do częstego transportu.

Manduka eKO SuperLite Travel – najcieńsza mata dostępna na rynku, zaledwie 2 mm. Kolejna wizytówka Manduki. Mata zaprojektowana dla osób, które często podróżują, a nie chcą zaprzestawać praktyki jogi. Przy wspomnianej grubości, wadze poniżej 1kg oraz długości 170 cm i szerokości 61 cm, można ją swobodnie złożyć w kostkę i zmieścić do małej torby podróżnej. Wykonana z identycznego materiału, co pozostałe maty z serii eKO.

W parze z jakością Manduki idzie dość wysoka cena jaką trzeba zapłacić za matę. Warto jednak pamiętać, że są to maty na lata więc koszt rozkłada się na bardzo długi czas użytkowania maty.

UWAGA! Kilka słów na temat przyczepności obu rodzajów mat


Seria eKO to maty, które są zdecydowanie najbardziej antypoślizgowe na rynku. Nie słyszałem o osobie, która miałaby problem ze ślizgającymi się rękami, szczególnie przy matach eKO Lite i eKO. To właśnie tę serię polecamy osobom, które mają problem ze ślizgającymi się rękami.

W przypadku maty z serii PRO sprawa ma się następująco. Maty te nabierają coraz lepszych właściwości antypoślizgowych wraz z czasem. Im regularniejsza i intensywniejsza praktyka tym mata zaczyna coraz lepiej z nami „współpracować”.

Dodatkowo, aby wspomóc proces „wyrabiania się” maty, zalecam dokładne jej przepłukanie prysznicem (bez detergentów, ew. zwykłym szarym mydłem) i wyszorowanie jej szorstką gąbką (w przypadku użycia mydła trzeba bardzo dokładnie wypłukać i wyszorować matę) – daje to bardzo dobry efekt, ponieważ zmywa poprodukcyjny nalot, który sprawia, że mata bardziej się ślizga.

Na koniec jeszcze dwa słowa. Mata PRO zdecydowanie mniej „wybacza” – w tym sensie, że przy problemach z odpowiednio mocnym dociskiem dłoni do podłoża w pozycji psa ręce rzeczywiście mogą się w pierwszych tygodniach/miesiącach (czas zależy od regularności i intensywności praktyki) na tej macie rozjeżdżać. Ma to swoje wytłumaczenie – ta mata jest przeznaczona do zaawansowanej i intensywnej praktyki, także form dynamicznych jak Ashtanga i z tego powodu przyczepność nie może być aż tak duża jak w serii eKO, ponieważ musi gwarantować płynność ruchu.

Zapraszamy równieżdo zapoznania się z recenzją naszej maty do jogi Manduka po roku użytkowania! Dzielimy się tam naszymi wrażeniami i doświadczeniami z korzystania z tej maty przez cały rok!

Udanej praktyki!

Polecane

Mata do jogi Manduka Pro 6mm - Black Magic

Mata do jogi Manduka Pro 6mm - Black Magic

599,00 zł brutto509,15 zł brutto
Mata do jogi Manduka Pro 6mm - Black

Mata do jogi Manduka Pro 6mm - Black

599,00 zł - 684,50 zł brutto509,15 zł - 581,83 zł brutto
pixel