10 LAT YOGABAZAR | -15% taniej na wszystko za zam. +229 zł z kodem 10-LECIE, -25% na nieprzecenione produkty Sayoga z kodem SAY25
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak używać kadzidełek zapachowych?

2021-11-30

Zapachy mogą poprawiać samopoczucie i pozytywnie wpływać na kondycję fizyczną. Na tym mechanizmie opiera się działanie kadzidełek, czyli substancji zapachowych, które po zapaleniu uwalniają różne aromaty o określonych właściwościach. Dowiedz się, w jaki sposób działają i jak używać kadzidełek, aby bezpiecznie czerpać z nich korzyści.
 

Kadzidełka to wonne połączenie składników roślinnych i zwierzęcych wykorzystywane najczęściej podczas rytuałów religijnych, relaksacyjnych, jogi czy medytacji. Powstają z naturalnych surowców takich jak: kora, owoce i nasiona, żywice, liście, korzenie, kwiaty i substancje odzwierzęce. Mogą występować pod różnymi postaciami od klasycznego patyczka przez stożek i kostkę po susz. Ich forma decyduje o tym, jak używać kadzidełek. Receptura wpływa natomiast na ich aromat i działanie.
 

Jak działają kadzidełka?

 

Kadzidła po zapaleniu wydzielają substancje zapachowe. Unoszące się w powietrzu cząsteczki docierają do chemoreceptorów w nosie. Te zaś przekazują informację o ich obecności do układu limbicznego odpowiedzialnego za kontrolę emocji. W zależności od tego, jaki zapach zostanie rozpoznany, w organizmie zajdzie inna reakcja.
 

O jej charakterze w dużej mierze decydują czynniki indywidualne. Określone aromaty mogą bowiem przywodzić inne skojarzenia i konkretne wspomnienia. Generalnie uznaje się jednak, że słodkie zapachy przywołują pozytywne uczucia i wartości. Gorzkie i cierpkie wspomagają natomiast proces uwalniania się od lęków, przykrych sytuacji oraz negatywnych odczuć. Tak oto kadzidełka zapachowe mogą:
 

 • obniżać poziom stresu i relaksować (np. lawenda);
 • dodawać energii (np. trawa cytrynowa, cynamon);
 • poprawiać koncentrację, pobudzać kreatywność i wzmacniać zdolności umysłowe (np. cytryna, bazylia);
 • oczyszczać z negatywnej energii (np. Palo Santo);
 • działać jak afrodyzjak (np. paczula, ylang-ylang).
   

Ich działanie jest jednak znacznie szersze. Aromat kadzideł oddziałuje na kondycję fizyczną - może łagodzić objawy wielu chorób. Wpływa też na inne organizmy żywe. Niektóre zapachy, np. Palo Santo odstraszają komary i owady. Działają też bakteriobójczo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, czego przykładem jest kadzidło z drzewa herbacianego. Dzięki wszechstronnym właściwościom możesz stosować kadzidełka w wielu różnych celach, np. jako akcesoria do relaksacji, wsparcie w nauce i pracy czy naturalne odświeżacze powietrza.

Tybetańskie kadzidła 20 g - współczucie

Czy kadzidełka mają właściwości lecznicze?

 

Ajurweda od tysięcy lat wspomagająco wykorzystuje kadzidła w leczeniu dolegliwości psychicznych i fizycznych. Specjaliści od tej starożytnej medycyny dobrze wiedzą, jak używać kadzidełek, aby uzyskać zamierzony efekt zdrowotny. Stosują np. kadzidło z paczuli do wzmocnienia układu nerwowego. Sosna i eukaliptus służą im za pomoc przy przeziębieniu, a kadzidełka goździkowe znajdują zastosowanie w łagodzeniu zatrucia pokarmowego. Kadzidełka mogą też zmniejszać objawy astmy (eukaliptusowe), alergii (drzewo herbaciane), stanów zapalnych skóry (drzewo herbaciane), zapalenia dróg moczowych (frankincense) czy bólu głowy (mandarynkowy). Wiedza na ten temat upowszechnia się również w kulturze Zachodniej, od lat stanowiąc przedmiot zainteresowania naukowców. Dzięki temu zyskujemy coraz więcej odpowiedzi na pytania o lecznicze działanie kadzidełek.
 

W 2008 r. ciekawego odkrycia dokonali biolodzy z Uniwersytetów Johnsa Hopkinsa i Hebrajskiego w Jerozolimie. Dowiedli oni, że palenie kadzidła Boswellia aktywuje nie w pełni poznane jeszcze kanały jonowe w mózgu, w efekcie czego zmniejszają się objawy lęku i depresji. Badacze z Wydziału Farmaceutycznego w Uniwersytetu w Południowej Dakocie udowodnili, że olejek z drzewa sandałowego hamuje rozwój nowotworów. Kadzidło z żywicy Boswellia frereana pomaga natomiast w łagodzeniu artretyzmu i choroby zwyrodnieniowej stawów, co zbadali naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff.
 

Kilka lat temu media obiegła również wiadomość o wynikach eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Karolinie Północnej. W jego ramach badacze przez trzy godziny palili kolejno kadzidła arabskie i indyjskie w pomieszczeniu o wymiarach średniej wielkości pokoju. W tym samym miejscu wraz z kadzidełkami na 24 godziny zostały zamknięte komórki ludzkich płuc. Po zakończeniu badania okazało się, że w obu przypadkach w komórkach rozwinął się stan zapalny. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że eksperyment przeprowadzono w ekstremalnych warunkach dalekich od tych panujących podczas domowych rytuałów. Jego wynik zdecydowanie wskazuje na konieczność stosowania substancji zapachowych z umiarem. Same w sobie nie są bowiem szkodliwe. Brak wiedzy na temat tego, jak używać kadzidełek bezpiecznie, może jednak przynieść negatywne skutki.
 

By doświadczyć pozytywnego wpływu kadzideł, nie należy ich palić zbyt często i długo. Kadzidła spalają się średnio w ciągu kilkudziesięciu minut. Nie musisz jednak zużywać ich w całości. Wystarczy zwykle kilka minut, aby wypełnić pomieszczenie aromatem, który utrzyma się przez kolejne godziny. Poza tym po każdym rytuale dobrze przewietrz okadzone pomieszczenie. Zwróć też uwagę na jakość i skład kadzideł. Wybieraj tylko w 100% naturalne kompozycje zapachowe, takie jak te, które oferujemy w Yoga Bazar. Są pozbawione toksycznych substancji, których wdychanie może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Kadzidło ziołowe z uchwytem - Sensuality

Jak palić kadzidełka do jogi i medytacji?

 

Kadzidełka to bardzo popularne akcesoria do medytacji i jogi, gdyż wspierają koncentrację, pomagają odzyskać spokój i przywracają równowagę. Chcesz wprowadzić zwyczaj ich palenia do tych praktyk, ale nie wiesz, jak używać kadzidełek? Ich forma decyduje o sposobie palenia.
 

Popularne kadzidełka patyczkowe i stożkowe wystarczy podpalić na końcu, a następnie umieścić na przeznaczonej do nich podstawce. Kadzidła w kostce należy palić w specjalnym dyfuzorze, rozgrzewając je ogniem świeczki. Jeśli natomiast korzystasz ze sproszkowanego produktu, najpierw musisz rozżarzyć w kadzielniczce lub na żaroodpornym naczyniu węgielek, a potem posypać go małą ilością suszu. Jeszcze inaczej pali się Palo Santo. Drewienko najpierw się rozżarza, a następnie gasi, pozwalając unosić się dymowi. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Jak palić Palo Santo?.

Palo Santo 50g

Uwaga, w żadnym wypadku nie pozostawiaj palących się kadzideł bez nadzoru. Zadbaj też o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni mebli.
 

Poza opanowaniem właściwej techniki palenia kadzideł, warto też stworzyć spokojne warunki do przeprowadzenia kadzidlanego rytuału. By w pełni doświadczyć aromatycznego działania substancji zapachowych, znajdź spokojną, uporządkowaną przestrzeń do praktyki. Usiądź wygodnie i weź kilka głębokich oddechów, otwierając się na roztaczający się wokół aromat. Możesz też wybrać intencję oraz delikatnie okadzić siebie i najbliższe otoczenie unoszącym się z kadzidełka dymem. Alternatywnie lub dla wzmocnienia wrażeń zapachowych warto sięgnąć również po świece relaksacyjne z olejkami eterycznymi. Dadzą podobny efekt spokoju i odprężenia.
 

Chcesz wypróbować kadzidełka podczas jogi, medytacji i praktyk relaksacyjnych? Wybierz z oferty Yoga Bazar w 100% naturalne, wyrabiane przez azjatyckich rzemieślników produkty i czerp korzyści z ich działania podczas codziennych zajęć i rytuałów.

Kadzidełka zapachowe – jak używać? Wiele osób zastanawia się nad tą kwestią. Trudno się temu dziwić, odpoczynek w otoczeniu pięknej woni to bowiem skuteczny sposób na odprężenie, relaks i zapomnienie o problemach. Jak palić kadzidła patyczki i inne? O czym warto pamiętać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne ważne pytania.

Jak palić kadzidła patyczki?

Zastanawiasz się, jak używać kadzidełek patyczki? Okazuje się, że to nic trudnego. Po prostu umieść je na przeznaczonej podstawce, a następnie podpal, zdmuchnij ogień po kilku sekundach i gotowe. Takie kadzidełka są wyjątkowo popularne. Jedną z największych zalet jest różnorodność produktów, dzięki czemu każdy może znaleźć swój ulubiony aromat. Warto także wspomnieć, że takie kadzidełka palą się na tyle długo, aby móc się zrelaksować i wyciszyć, a jednocześnie nie powinno być problemu z wypaleniem jednego takiego kadzidełka podczas jednej sesji. Gdy nadejdzie konieczność zgaszenia takiego kadzidła, wystarczy po prostu włożyć jego końcówkę do piasku lub wody.

Jeśli mowa o tym, jak używać kadzidełka w formie patyczka, warto także dowiedzieć się, że należy robić to regularnie. Jest to bowiem świetny sposób na zadbanie o wyciszenie, relaks i harmonię w swoim życiu. Jeśli będziesz korzystać z właściwości kadzidełek na co dzień, przekonasz się, że naprawdę warto. Miła woń sprawdzi się świetnie nie tylko podczas medytacji, czy też praktyki jogi. Warto postawić na nią także przy okazji zabiegów domowego SPA. Przyjemny zapach udoskonali także chwile z książką, seans filmowy w domu, czy też relaks z bliską osobą przy graniu w grę planszową. Zapach kadzidełek sprawdzi się także na spotkaniu z przyjaciółmi, czy też podczas obiadu rodzinnego w domu. Zawsze, gdy ważna jest miła atmosfera i możliwość rozluźnienia, bardzo dobrze sprawdzą się kadzidełka. Jak palić i jak je gasić to najważniejsze, co warto wiedzieć.

Możesz także zastanawiać się, jak palić kadzidła patyczki bez podstawki. Jest kilka sposobów, które możesz wykorzystać, ale najlepiej jednak wybierać profesjonalne produkty. Jeśli nie masz takiej możliwości, użyj doniczki wypełnionej ziemią.

Po prostu umieść w niej patyczek zapachowy w pozycji pionowej, a następnie podpal końcówkę, odczekaj chwilę, zdmuchnij płomień i gotowe. Pamiętaj jednak, że kadzidła do medytacji najlepiej palić na specjalnej podstawce.

Bez wątpienia wiele zalet mają patyczki zapachowe. Jak używać innych kadzidełek? W naszym poradniku znajdziesz instrukcję obsługi do najpopularniejszych produktów. Zapoznaj się z poradami, a dowiesz się, co możesz zrobić, aby cieszyć się najlepszymi właściwościami wdychania woni kadzidełek zapachowych.

Kadzidełka – jak używać?

Poza kadzidłami patyczkowymi popularne są także kadzidełka stożkowe. Jak używać takiego produktu? Postępuj tak samo, jak w przypadku kadzidełek patyczkowych. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości podstawkę. Warto zwrócić uwagę na produkty takie jak:

 • Podstawka na kadzidła, 7 czakr – sprawdzi się doskonale, jeśli kadzidła stożkowe i patyczkowe to Twoje ulubione. Podstawka jest bardzo wytrzymała i może posłużyć przez wiele lat. Dużą zaletą jest to, że przedstawia symbole 7 czakr. Ten produkt sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku osób pracujących nad zrównoważeniem ośrodków energetycznych.
 • Podstawka na kadzidła, półksiężyc – kolejna świetna propozycja dla fanów kadzidełek stożkowych i patyczkowych. Podstawka jest ozdobiona metalowym półksiężycem, a także gwiazdkami.
 • Podstawka na kadzidła, gwiazda – ma takie same zalety jak poprzedni produkt, w tym przypadku, zamiast półksiężyca można cieszyć się widokiem metalowej blaszki z symbolem gwiazdy.
 • Podstawka z symbolem OM – sprawdzi się świetnie, jeśli szukasz minimalistycznej podstawki w orientalnym stylu. Zastanawiasz się, jak palić kadzidełka stożkowe? Ta ręcznie wykonana podstawka to strzał w dziesiątkę.
 • Podstawka ze steatytu, Ręka Fatimy – jest wyposażona w 2 otwory na kadzidła stożkowe, co jest dużą zaletą. Sprawdzi się też w przypadku kadzidełek japońskich i indyjskich.
 • Podstawka na kadzidła, Ganesh – wykonana z drewna papri. Podstawka jest ozdobiona wizerunkiem popularnego w hinduizmie boga szczęścia, dobrobytu i powodzenia.

Bez wątpienia dobra podstawka jest ważna, jeśli chodzi o kadzidełka. Jak używać takiej podstawki? Wystarczy po prostu umieścić kadzidełko w wyznaczonym miejscu i gotowe. Popiół z palenia pozostanie na powierzchni podstawki, a więc unikniesz bałaganu. Po ostygnięciu popiołu wystarczy wysypać resztki do odpowiedniego pojemnika na odpady i gotowe.

Czy palenie kadzidełek jest szkodliwe?

Przez mity wiele osób zastanawia się, czy palenie kadzidełek jest szkodliwe? Jeśli też szukasz odpowiedzi na to pytanie, musisz wiedzieć, że brzmi ona: Oczywiście, że nie. Trzeba jedynie pamiętać, aby robić to zgodnie z instrukcją, a nie tylko nie zaszkodzisz sobie, a nawet pomożesz. Warto bowiem wspomnieć, że kadzidełka właściwości mają naprawdę wiele.

Kadzidełka mogą na przykład świetnie oczyszczać. Wystarczy zastosować kadzidło w rytuale oczyszczania, aby przekonać się, jak bardzo może pomóc. Kadzidełka mogą poprawiać także samopoczucie. Świetnie działa na przykład orzeźwiające Palo Santo, które sprawdzi się doskonale, jeśli lubisz połączenie rześkich nut z nutami leśnymi. Niektóre kadzidła wykorzystuje się także, aby złagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Czy kadzidełka są szkodliwe? Wiesz już, że nie. Pamiętaj jednak, aby kupować produkty w zaufanych sklepach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrane kadzidełko Ci nie zaszkodzi. Taki produkt powinien być wykonany ze świetnej jakości surowca. Lepiej unikaj kadzideł, których składu nie jesteś w stanie poznać. Pamiętaj także, aby upewnić się, że wybrane kadzidło nie zawiera składników, na które masz uczulenie. Warto także sprawdzić, czy w Twoim przypadku nie występują przeciwwskazania do wdychania woni kadzidła. Mowa tutaj o problemach z oddychaniem, czy też zaburzeniach lękowych. Od używania kadzideł zapachowych powinny powstrzymać się także kobiety w ciąży. Także wówczas, gdy w domu jest dziecko poniżej 3 roku życia, warto zrezygnować z palenia kadzidełek zapachowych. Jeśli nie ma tych przeciwwskazań, możesz korzystać bez obaw z produktów takich jak kadzidełka. Szkodliwość wdychania aromatycznego dymu to coś, o co nie musisz się martwić, jeśli stawiasz na produkt dobrej jakości.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różnorodne kadzidełka. Czy są szkodliwe? Oczywiście, że nie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania, możesz śmiało wybrać naszą ofertę. Znajdziesz tutaj produkty świetnej jakości, różnego rodzaju kadzidełka zachwycające pięknem zapachów i długością palenia.

Kadzidełka i nie tylko – postaw na sprawdzoną ofertę

Wiesz już wszystko, co trzeba, jeśli chodzi o temat: kadzidło jak używać. Teraz warto sprawdzić, co ma do zaoferowania nasz sklep z akcesoriami do jogi. Znajdziesz tutaj produkty takie jak:

 • Kadzidła tybetańskie – mogą palić się nawet przez godzinę. Sprawdzą się doskonale podczas jogi, medytacji, relaksu, a nawet spotkań z bliskimi.
 • Kadzidła w proszku – są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu, nie potrzebujesz także dużo miejsca, aby je przechowywać. W naszym sklepie znajdziesz kilka wariantów.
 • Kadzidła w kostce – orchidea, magiczna lawenda, a może Palo Santo? Możliwości jest wiele. Podczas produkcji kadzidełek w kostce wykorzystuje się składniki pochodzenia naturalnego.
 • Kadzidła ziołowe – zachwycają aromatem i są bardzo różnorodne. Dużą zaletą takich kadzidełek jest to, że palą się długo i można używać ich kilkukrotnie. Niedokończony patyczek wystarczy po prostu przełamać, aby użyć kadzidła ponownie.
 • Woreczki zapachowe – nie są to tradycyjne kadzidła, ale woreczki także sprawdzą się świetnie, jeśli chcesz się oczyścić i zrelaksować. W naszym sklepie znajdziesz woreczek zapachowy Palo Santo.

Pamiętaj, że „jak używać kadzidła” to jeden z wielu ważnych tematów, które poruszamy na naszym blogu. Sprawdź także inne wpisy, aby jeszcze lepiej zadbać o spokój i harmonię w swoim życiu. Na naszym blogu znajdziesz tematy takie jak: „Czy joga jest dobra na kręgosłup?”, „W co się ubrać na jogę?”, „Jaką poduszkę do medytacji wybrać?”, „10 zasad upraszczania życia” i wiele innych ciekawych tematów.

Jeśli artykuł przypadł Ci do gustu, serdecznie zachęcamy do lektury naszego kolejnego tekstu, w którym omawiamy temat palenia palo santo.

link: Jak palić Palo Santo. Kadzidlany rytuał krok po kroku

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel