Naturalny korek: czym podbija serca joginów?
2020-06-02
Korek, dzięki swoim licznym właściwościom, zdobywa uznanie wśród joginów oraz producentów akcesoriów do jogi. To ekologiczna alternatywa dla mat, kół czy klocków ze sztucznych materiałów. Używanie w codziennej praktyce korkowych pomocy to świadoma inwestycja w dobro naszej planety. Korek jest bowiem surowcem w 100% naturalnym, pochodzącym z kory drzewa korkowego. Jej zbieranie nie uszkadza pnia, a ona sama regeneruje się w ciągu 10 lat. Natomiast po zużyciu materiał ulega biodegradacji, co sprawia, że w całym cyklu życia nie odciska negatywnego śladu w środowisku.
W nie mniejszym stopniu działanie korka doceniają osoby pocące się w czasie praktyki. Zawarta w ścianach komórek korka oleista substancja – suberyna – w kontakcie z wilgocią zwiększa jego przyczepność, zapewniając w ten sposób stabilność podczas dynamicznych ćwiczeń.
Materiał ten, dzięki temu, że nie absorbuje kurzu i potu, nie wymaga też skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. To wszystko sprawia, że korek znalazł szerokie zastosowanie w wielu akcesoriach do jogi.
Połączenie korka i kauczuku znalazło swoje zastosowanie w macie Cork Mat marki Sayoga. Kauczukowe podłoże zapewnia w nim maksymalną przyczepność, a korkowa powierzchnia uzupełniona o innowacyjną technologię sweat activated grip stabilizuje spocone stopy i dłonie podczas intensywnej praktyki. Warstwy te zostały scalone bez użycia szkodliwych dla zdrowia klejów, dzięki czemu mata jest w 100% naturalna i ulega całkowitej biodegradacji.
Przyjemna faktura korka sprawia, że materiał ten świetnie sprawdza się jako wierzchnia warstwa w kołach do jogi. Nie uwiera, nie drapie i nie powoduje otarć, czym zwiększa przyjemność płynącą z rozciągania. W korkowym kole do jogi Sayoga komfort praktyki dodatkowo zwiększa znajdująca się pod korkiem lekka i miękka pianka TPE. Natomiast wytrzymały stelaż z plastiku ABS odpowiada za pełną stabilizację w czasie ćwiczeń. Podobnie jak w innych produktach tej marki, zastosowano tu korek pochodzący z Portugalii – światowego królestwa tego surowca. Uznana jakość, duża gęstość oraz odpowiedni rozmiar ziarna spowalniają typowy dla tego materiału proces kruszenia się i ścierania.
Korek cieszy się rosnącą popularnością, szczególnie wśród joginów dbających o zdrowie i ekologiczne nawyki. Używanie korkowych akcesoriów do jogi pozwala bowiem na praktykę w zgodzie z wartościami bez rezygnacji z jej wygody i przyjemności.
Korek – jakie ma właściwości?
Dzięki naturalnemu pochodzeniu korek pozytywnie wpływa nie tylko na przyrodę, ale i nasze zdrowie. Jako materiał termoizolacyjny chroni przed chłodem w czasie praktyki. Poza tym nie wchłania głęboko wilgoci, nie zatrzymuje kurzu, a tym samym nie sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. To dobra wiadomość dla alergików uczulonych na kurz, roztocza i tworzywa sztuczne, ale też wszystkich, którzy przywiązują dużą wagę do swojego zdrowia i dobrego samopoczucia.W nie mniejszym stopniu działanie korka doceniają osoby pocące się w czasie praktyki. Zawarta w ścianach komórek korka oleista substancja – suberyna – w kontakcie z wilgocią zwiększa jego przyczepność, zapewniając w ten sposób stabilność podczas dynamicznych ćwiczeń.
Materiał ten, dzięki temu, że nie absorbuje kurzu i potu, nie wymaga też skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. To wszystko sprawia, że korek znalazł szerokie zastosowanie w wielu akcesoriach do jogi.
Korkowe maty do jogi – czym się charakteryzują?
W matach do jogi korek wykorzystuje się najczęściej jako wierzchnią warstwę pokrywającą kauczukowy spód. Przyjemna w dotyku faktura niweluje szorstkość naturalnego kauczuku, dzięki czemu umożliwia płynne, energiczne przejścia w takich praktykach jak: Ashtanga joga, power joga czy Vinyasa.Połączenie korka i kauczuku znalazło swoje zastosowanie w macie Cork Mat marki Sayoga. Kauczukowe podłoże zapewnia w nim maksymalną przyczepność, a korkowa powierzchnia uzupełniona o innowacyjną technologię sweat activated grip stabilizuje spocone stopy i dłonie podczas intensywnej praktyki. Warstwy te zostały scalone bez użycia szkodliwych dla zdrowia klejów, dzięki czemu mata jest w 100% naturalna i ulega całkowitej biodegradacji.
Akcesoria do jogi z korka – czym różnią się od tych z innych materiałów?
Z korka – częściowo lub w całości – wykonuje się także m.in. koła (jak np. Sayoga Wheel), wałki, rollery czy klocki do jogi. Po wieloma względami przewyższają one pomoce ze sztucznych materiałów. Dla przykładu, klocki do jogi z korka marki Bodhi są bardziej ekologiczne niż z te pianki oraz znacznie lżejsze i przyjemniejsze w dotyku od drewnianych. Dzięki temu można je zabrać w podróż lub w plener i wygodniej nimi operować podczas praktyki, zwłaszcza że są stabilne i wytrzymałe.Przyjemna faktura korka sprawia, że materiał ten świetnie sprawdza się jako wierzchnia warstwa w kołach do jogi. Nie uwiera, nie drapie i nie powoduje otarć, czym zwiększa przyjemność płynącą z rozciągania. W korkowym kole do jogi Sayoga komfort praktyki dodatkowo zwiększa znajdująca się pod korkiem lekka i miękka pianka TPE. Natomiast wytrzymały stelaż z plastiku ABS odpowiada za pełną stabilizację w czasie ćwiczeń. Podobnie jak w innych produktach tej marki, zastosowano tu korek pochodzący z Portugalii – światowego królestwa tego surowca. Uznana jakość, duża gęstość oraz odpowiedni rozmiar ziarna spowalniają typowy dla tego materiału proces kruszenia się i ścierania.
Korek cieszy się rosnącą popularnością, szczególnie wśród joginów dbających o zdrowie i ekologiczne nawyki. Używanie korkowych akcesoriów do jogi pozwala bowiem na praktykę w zgodzie z wartościami bez rezygnacji z jej wygody i przyjemności.