WAKACYJNA WYPRZEDAŻ - nawet 70% taniej! KUP TERAZ | 15% rabatu na nieprzecenione produkty z kodem LATO
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kochajmy się!

2018-07-03
Seks jest niezwykle ważną częścią relacji. Panuje dosyć powszechne przekonanie, że żar namiętności z pierwszych miesięcy związku z czasem słabnie a częstotliwość zbliżeń maleje i jest to absolutnie normalne. Otóż nie musi tak być

Umiejętnie podsycany ogień może płonąć nieustannie przez wiele wiele lat. A dlaczego warto utrzymywać te wysoką temperaturę w sypialni? Otóż dlatego, że wynika z niej olbrzymia ilość korzyści dla związku i dla każdego z nas z osobna. Bliskość fizyczna, udany seks ,zwiększają poziom zaufania w związku i zacieśniają więź emocjonalną. Mamy również wiele korzyści czysto fizycznych, zdrowotnych.

FCo się dzieje w naszym mózgu, kiedy ciało płonie w ekstazie?

Zalewa nas fala endorfin – działających przeciwbólowo, antydepresyjnie i rozluźniająco na układ kostno-mięśniowy. Problemy z zasypianiem znikają. Wydzielają się neurotransmitery i hormony odpowiedzialne za poczucie szczęścia, pogłębiające siłę wzajemnego przywiązania, bliskości i miłości. Stres ulatnia się, ustępując miejsca uczuciu odprężenia i błogości. Układ sercowo –naczyniowy jest wzmacniany, zwiększa się elastyczność naczyń i wydolność serca, co zapobiega chorobom układu krążenia w przyszłości i zwiększa naszą odporność na infekcje. Przysadka mózgowa wydziela hormony pobudzające nasze gonady do pracy, zwiększając we krwi poziom estrogenów i testosteronu, co z kolei pobudza nasze libido. Czyli - im częściej się kochamy, tym większą mamy na to ochotę. Wysoki poziom hormonów płciowych we krwi sprawia, że skóra i włosy są błyszczące i elastyczne, zmysły wyostrzone, a kreatywność i sprawność intelektualna osiągają najwyższy możliwy dla nas poziom. Warto mieć na szafce nocnej notes, ponieważ najlepsze pomysły najczęściej rodzą się właśnie w sypialni.

Zachęcam do tworzenia własnych zwyczajów, rytuałów w związku, ponieważ są niezwykle mocnym spoiwem dla par. Jednym z najcenniejszych rytuałów jest wspólne kończenie dnia, wspólne kładzenie się do łóżka, wspólne zasypianie, nawet jeżeli chcemy tylko potrzymać się za ręce, przytulić, poszeptać. Warto również wspólnie zaczynać dzień, nawet, jeżeli nasze godziny pracy i obowiązki znacznie się różnią. Duży poziom testosteronu o świcie i fizjologiczna poranna erekcja powodują, że zwłaszcza panowie mają po przebudzeniu dużą ochotę na seks. Warto nastawić budzik wcześniej i popłynąć na fali pożądania. To nam daje radość i energię na cały dzień, a korzyści dla trwałości relacji są ogromne.

Seks, bliskość i intymność nie powinny nigdy zanikać w związku z upływem lat. Aby tak było, wystarczy je umiejętnie pielęgnować.Oczywiście jak w każdej sferze życia, mogą pojawić się problemy związane z różnymi sytuacjami zdrowotnymi i z naturalnym procesem starzenia się. O tym wszystkim możemy porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, który postara się pomóc, ewentualnie skieruje do odpowiedniego specjalisty. Nie unikajmy tematu seksu na wizytach lekarskich z powodu skrępowania. Nie pozbawiajmy się tej cudownej strefy życia nadającej światu niezwykłych barw.

Kilka słów o autorze:

Zofia Lorens-Litka – internistka i terapeutka medycyny chińskiej. Wykorzystuje w terapii m.in. masaże shiatsu i Lomi Lomi oraz leczenie dietą.
pixel