WYPRZEDAŻ POŚWIĄTECZNA ze zniżkami do -50% SPRAWDŹ | Łącz promocje z kodem POSWIETACH z rabatem -10% na cały asortyment
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ćwiczenia z kołem – wszystko co musisz wiedzieć o yoga wheel session!

2021-12-23

Koło do jogi, tzw. yoga wheel, należy do najmodniejszych jogowych akcesoriów. Jednak nie ze względu na modę warto go używać. Ćwiczenia z kołem do jogi poprawiają elastyczność, otwierają klatkę piersiową, zwiększają wytrzymałość i skutecznie urozmaicają domowe sesje. To doskonałe narzędzie na każdy etap praktyki, nie tylko jogi, ale też fitnessu, pilatesu czy stretchingu. Chcesz mieć je w swoim niezbędniku? Szukasz inspiracji do samodzielnych sesji? Dowiedz się, jakie koło wybrać i jak z niego korzystać.

Jakie koła do praktyki wybrać?

Szalona popularność kółka sprawiła, że na rynku istnieje dość duży wybór tych akcesoriów. Poszczególne koła do jogi różnią się od siebie wymiarami, materiałem i designem. Dlatego jeśli zastanawiasz się, na jaki model postawić, zwróć uwagę na te parametry. Ich dopasowanie do etapu zaawansowania, możliwości ciała i osobistych preferencji pozwoli Ci uzyskać maksimum korzyści z praktyki.

Podstawę koła stanowi wytrzymały, okrągły stelaż o udźwigu 120-150 kg oraz średnicy ok. 31-33 cm. Jest wykonany z tworzywa sztucznego, najczęściej plastiku ABS lub polipropylenu, jak w czarnych kołach do jogi Yoga Bazar. Na nim może znajdować się tylko miękka i antypoślizgowa pianka (EVA, TPE) albo dodatkowa warstwa z korka naturalnego.

Dzięki zastosowaniu tych materiałów ćwiczenia z kołem do jogi wykonuje się komfortowo. Akcesorium nie powoduje bowiem otarć ani uwierania, nawet jeśli praktykujesz w samym topie sportowym. Dodatkowo model w wersji korkowej, który znajdziesz np. w ofercie marki Sayoga, chroni przed osadzaniem się kurzu i rozwojem bakterii, co powinno szczególnie ucieszyć alergików. Jest też przyjaźniejszy dla środowiska. Możesz więc po niego sięgnąć, jeśli dokonujesz zakupów z chęcią zmniejszenia negatywnego wpływu na planetę.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze yoga wheel, jest jego szerokość. Zazwyczaj wynosi ona od 11 do 14 cm, co pozwala na lepsze dopasowanie modelu do etapu zaawansowania. Doświadczeni jogini mogą bez obaw sięgnąć po nieco węższe akcesorium. Natomiast osobom początkującym komfort, poczucie stabilności i bezpieczeństwa zapewni model o wymiarach 13-14 cm, np. koło do jogi Samsara. A jeśli chcesz wykonywać głównie balansowe ćwiczenia z kołem do jogi? W takim razie postaw na szerszy przyrząd z antypoślizgowymi wypustkami, taki jak koło do jogi Samsara Premium.

Gdy już wybierzesz idealne wymiary i materiał Twojego koła do jogi, pozostaje tylko dopasowanie designu akcesorium. W ofercie Yoga Bazar znajdziesz jednokolorowe modele w odcieniach od klasycznej czerni po energetyczny róż. Nie brakuje też wzorzystych kół w stylu orientalnym czy etno. Dzięki temu łatwiej dostosujesz narzędzie do swojego gustu, aby wzbogacić praktykę o doznania estetyczne i czerpać z niej jeszcze więcej przyjemności.

Koło do jogi korkowe Samsara wzór Ethno

Jak używać koła w trakcie ćwiczeń?

Koło już wybrane, a Ty potrzebujesz jeszcze tylko inspiracji do praktyki? A może wciąż nie masz pewności, czy modne akcesorium na pewno Ci się przyda? Jego szerokie możliwości mogą Cię zaskoczyć!

Ćwiczenia z kołem do jogi koncentrują się przede wszystkim na poprawie elastyczności, mobilności i równowagi, otwarciu klatki piersiowej i bioder, rozluźnieniu kręgosłupa oraz wzmocnieniu całego ciała. Z tego powodu yoga wheel znakomicie sprawdza się w wielu asanach rozciągających, skrętach oraz wygięciach do tyłu jako pomoc na drodze do samodzielnego osiągnięcia pełnych pozycji. Nie zawodzi również podczas relaksacji. Delikatny masaż kręgosłupa na kółku odpręża plecy i usuwa napięcia z szyi oraz barków. Dla intensywniejszego efektu rozluźnienia, warto sięgać również po inne pomoce, takie jak mata do akupresury.

Jak używać koła w praktyce? Możesz oprzeć na nim jej całość lub włączyć je tylko do wybranych asan. W zależności od pozycji narzędzie posłuży Ci za podparcie dla pleców, nóg, bioder albo rąk. Oto przykładowe ćwiczenia z kołem do jogi, które warto wykonać na różnych etapach zaawansowania.

  • Usiądź ze skrzyżowanymi nogami, postaw koło za sobą i oprzyj na nim plecy – w ten sposób się zrelaksujesz i stworzysz więcej miejsca w klatce piersiowej.
  • Podłóż akcesorium pod biodra w pozycji budowania mostu – rozciągniesz biodra i otworzysz klatkę piersiową.
  • Oprzyj na przyrządzie biodra i lędźwia podczas świecy – pomoże Ci to utrzymać stabilną pozycję przez dłuższy czas bez konieczności jej korygowania.
  • Jeśli w pozycji pługa masz trudności z ułożeniem stóp na macie – połóż je na kole.
  • Natomiast w pozycji rozciągającego się szczeniaczka lub dziecka oprzyj na akcesorium przedramiona.
  • W przygotowaniu do szpagatu podeprzyj na kole wysuniętą do przodu nogę.
  • Wreszcie ćwiczenia z kołem do jogi pomogą Ci w osiągnięciu zaawansowanych wygięć kręgosłupa, np. pozycji ryby czy kapotasany.

Koło do jogi - czarne

A to jeszcze nie wszystko, bo akcesorium to z powodzeniem zastępuje w niektórych asanach inne akcesoria do jogi. W pozycjach rozciągających, w których brakuje Ci jeszcze pełnej elastyczności, narzędzie sprawdzi się zamiast paska do jogi. Możesz na przykład położyć kółko za stopami w skłonie do przodu na siedząco. Natomiast podczas nieco bardziej zaawansowanej sesji pomocne okaże się założenie przyrządu za stopę w pozycji stojącej z nogą wyciągniętą do przodu lub do boku. Yoga wheel ułatwi Ci też wykonanie jednonogiego króla gołębi.

Poza tym w wybranych pozycjach koło spełni podobne zadanie co klocki do jogi. Będzie jednak wymagało większej pracy nad równowagą. Ćwiczenia z kołem do jogi, jakie możesz wykonać, to np. pozycja trójkąta albo skręconego kąta. Pasek do jogi czy blok nie zawsze uda Ci się jednak zamienić na kółko, dlatego te akcesoria również warto mieć w swoim jogowym zestawie.

Jak urozmaicić praktykę jogi z kołem do ćwiczeń?

Czy wiesz, że z pomocą koła wykonasz także modyfikacje wielu znanych asan? Jeśli do codziennej praktyki zniechęcają Cię nuda i rutyna, kółko sprawi, że Twoja mata do jogi nie będzie się już kurzyć. Z nim nawet najbardziej wymagające pozycje okażą się łatwiej osiągalne. Cała sesja jogi przyniesie zaś mnóstwo nowych doświadczeń, wyzwań i satysfakcji.

Jakie ćwiczenia z kołem do jogi warto wykonać, aby urozmaicić praktykę własną? W pozycji sprintera oprzyj nogę z tyłu na kole. W desce połóż na yoga wheel obie stopy, a w bocznej desce wesprzyj na nim rękę. Jeśli jesteś już na wysokim poziomie zaawansowania, spróbuj wykonać efektowną pozycję skorpiona, opierając nogi na kółku. Możesz też wykorzystać narzędzie podczas stania na głowie, a także próbować utrzymać na nim równowagę w ćwiczeniach balansowych. Tak oto dzięki temu akcesorium wejdziesz w nowe wersje asan, czerpiąc z nich jeszcze więcej siły i elastyczności.

Możliwości zastosowania koła do jogi wydają się tak szerokie, jak wyobraźnia jogina. Akcesorium zachęca do eksperymentowania z różnymi pozycjami, oczywiście w granicach bezpieczeństwa i możliwości swojego ciała. Dlatego szukaj sposobów na pracę z kółkiem, a Twoja praktyka już nigdy nie będzie monotonna. A może chcesz zyskać jeszcze więcej pomysłów na ćwiczenia z kołem do jogi? Koniecznie zajrzyj do książki Agnieszki Robakiewicz „Yoga Workout Wheel”. Na 70 stronach znajdziesz zdjęcia i opisy podstawowych pozycji w wykonaniu prekursorki jogi z kołem w Polsce.

Koło do jogi Sayoga - Yoga Wheel Mandala

Koło do jogi to nowe doświadczenia na macie, zwiększona elastyczność i więcej luzu w ciele. Masz ochotę spróbować czegoś nowego w samodzielnej praktyce? Wybierz yoga wheel z oferty Yoga Bazar i przekonaj się, że ćwiczenia z kołem do jogi są efektywniejsze, przyjemne i jeszcze ciekawsze.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel