O ślizganiu się na macie słów kilka...
Każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. Jednakże co do jednego wszyscy jesteśmy zgodni – chcemy by wybrana mata chroniła nas przed ślizganiem się w trakcie wykonywania asan. I tu bardzo łatwo o rozczarowanie, szczególnie u osób początkujących, ponieważ są maty mniej i bardziej antypoślizgowe, lecz żadna nie zagwarantuje nam absolutnego braku poślizgu.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że mata to tylko jeden z trzech czynników decydujących o stabilności w asanach. Dwa pozostałe są pochodną stopnia zaawansowania w praktyce jogi, są to: technika wykonywania danej asany oraz siła i elastyczność naszego ciała. Na problemy z rzyczepnością może wpływać także skłonność do obfitego pocenia się w trakcie ćwiczeń.
W tym poście nie zabraknie informacji dotyczących zarówno tego, jak dobierać matę pod kątem antypoślizgowości (a także, co zrobić, by osiągnęła maksimum swoich możliwości), jak również akcesoriów dodatkowych pomocnych w zapanowaniu nad „uciekającymi” rękami i stopami.
Zanim jednak do tego przejdziemy, chcielibyśmy poświęcić kilka zdań omówieniu wpływu techniki oraz siły i elastyczności naszego ciała na ślizganie się na macie na przykładzie adho mukha svanasany, pozycji która sprawia najwięcej kłopotów w tym aspekcie.
Technika a ślizganie się na macie
W psie z głową do dołu, bo o nim mowa, wiele osób, szczególnie początkujących, ma problem z uciekającymi do przodu rękami, które zamiast stabilnie zakotwiczyć się w jednym punkcie maty, powoli suną do przodu maty pociągając za sobą całe ciało. Uniemożliwia to prawidłowe wykonanie asany, a pierwszą nasuwającą się myślą jest to, że mamy śliską matę. Czasami jest to prawda, ale problem często leży w samej technice wykonywania asany. Zauważyliśmy, że osoby zaawansowane w praktyce jogi bardzo rzadko mają problem ze ślizganiem się nawet na nietypowych dla jogi podłożach.Co zrobić aby zapanować nad ślizganiem się w psie z głową do dołu?
Przede wszystkim pamiętaj aby:
-
symetrycznie rozkładać ciężar ciała pomiędzy nogi i ręce.
Najczęstszym błędem jest zbytnie opieranie ciężaru na rękach, przez co ręce zaczynają sunąć do przodu. Ciężar ciała należy cały czas „spychać” w kierunku stóp. - dokładnie dociskać całe dłonie i palce do maty i unikać w ten sposób tzw. „pajączka”. Palce dłoni powinny być rozłożone jak najszerzej. Najwięcej problemu sprawia dociśnięcie nasad palców wskazujących.
- rotować ramiona na zewnątrz, aby łopatki odsunęły się od siebie i „zagłębiły” w plecach. Prawidłowe wykonanie tego elementu ułatwia ustawienie ciała w pozycji, szczególnie wspomniany docisk dłoni do maty. Jest to dość trudny element do wykonania dla osób początkujących (w szczególności osób zmagających się z zablokowaniem w obrębie stawów obręczy barkowej).

Właściwości antypoślizgowe mat
Innym materiałem wyróżniającym się na tle antypoślizgowości jest TPE, jego dodatkowym atutem jest bardzo mała waga. Maty Lotus PRO i Lotus PRO Light wykonane są z TPE.
Jeśli szukasz remedium na ślizganie się na macie, maty z PVC nie będą dobrym wyborem. Co prawda, mają one dobre właściwości antypoślizgowe, lecz ustępują w tym elemencie matom z TPE i naturalnego kauczuku. Nadrabiają one jednak lepszą amortyzacją i trwałością.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE SPOCONYMI RĘKAMI i STOPAMI?
Wiele osób ślizga się z powodu pocenia się rąk i stóp. Problem nadmiernej potliwości znika wraz z postępami w praktyce, jednakże nie zawsze (zależy to od osobistych uwarunkowań, a także od stylu jogi), a do tego ten proces trwa zwykle długo. Z pomocą przychodzą akcesoria takie jak:- rękawiczki i skarpetki do jogi pokryte od spodu specjalną powierzchnią antypoślizgową
- ręczniki do jogi