BLACK MONTH - zniżki aż do 50% - KUP TERAZ
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Joga a pilates – czym się różnią?

2022-07-29

Joga a pilates – czym się różnią?

Zarówno joga, jak i pilates poprawiają sprawność fizyczną poprzez aktywowanie mięśni głębokich w harmonii z oddechem. Efekty obu tych dyscyplin osiąga się jednak w nieco inny sposób. Interesuje Cię, czym różni się joga a pilates? Oto najważniejsze rozbieżności między nimi.

Jakie są najważniejsze różnice między jogą a pilatesem?

Joga czy pilates? Co wybrać? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto poznać więcej szczegółów, na temat tych dyscyplin. Przede wszystkim warto pamiętać, że joga to nie tylko ćwiczenia, ale także pewien styl życia. Poza regularną praktyką trzeba także pamiętać o etycznym i moralnym postępowaniu na co dzień, wycofaniu zmysłów, kontroli oddechu. Duże znaczenie ma także praca nad koncentracją oraz medytacja. Śmiało, można powiedzieć, że joga działa wszechstronnie i pomaga zadbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i o stan psychiczny. Jeśli więc lepiej poznasz filozofię życia, jaką jest joga i będzie Ci ona odpowiadać, warto spróbować.

Pilates a joga – jakie są różnice? Pilates sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli planujesz popracować przede wszystkim nad swoim ciałem. Warto wspomnieć, że poza zwiększeniem jego elastyczności i zmniejszeniem ryzyka wystąpienia kontuzji, regularne ćwiczenia pozwolą także zadbać o przemianę materii oraz skutecznie walczyć z nieprawidłową postawą. Zarówno joga, jak i pilates ma wiele ważnych zalet dla zdrowia i samopoczucia człowieka.

Joga i pilates są niewymagającymi systemami ćwiczeń, dostępnymi niemal dla każdego. Oba opierają na pracy nad mięśniami, którą wykonuje się z pełną uważnością, koncentracją na ruchu i świadomością ciała. Do ich praktyki wystarczy jedynie mata do jogi, a opcjonalnie również dodatkowe akcesoria (np. kółko do jogi). Pomimo licznych podobieństw nie można jednak postawić między tymi dyscyplinami znaku równości.

Pochodzenie jogi i pilatesu

Zasadnicze różnice na linii joga a pilates wyjaśnia już samo ich pochodzenie oraz cel powstania. Joga została stworzona 5 tys. lat temu w Indiach jako część ośmiostopniowej ścieżki obejmującej: podstawowe zasady moralne i założenia indywidualnej samodyscypliny, pozycje jogi, kontrolę oddechu, panowanie nad zmysłami, koncentrację, medytację i samadhi (stan nadświadomości). I choć obecnie praktykuje się ją głównie dla korzyści fizycznych, z założenia ma służyć wzmocnieniu ciała oraz przygotowaniu go do długotrwałej medytacji. Tak tradycyjnie pojmowana joga stanowi część dalekowschodniego systemu filozoficznego, który łączy ciało i umysł na drodze do duchowego rozwoju i oświecenia.

Inaczej jest z pilatesem, gdzie nacisk pada na fizyczny aspekt ćwiczeń. Pod koniec I wojny światowej opracował go niemiecki sportowiec Joseph Pilates. Zainspirowany zachowaniem przeciągających się kotów zaproponował zestaw ćwiczeń opartych na ośmiu zasadach:

  • koncentracji,
  • oddechu,
  • środkowaniu,
  • kontroli,
  • precyzji,
  • ciągłym ruchu,
  • zrównoważonym rozwoju mięśni,
  • rutynie.

Przestrzeganie ich wszystkim pomaga w utrzymaniu sprawności i dobrego zdrowia poprzez wyciszenie, rozciągnięcie i wzmocnienie ciała.

Metoda ćwiczeń

Tym, co sprawia, że joga a pilates stanowią dwie różne dyscypliny, jest m.in. sposób pracy z mięśniami. Podczas gdy pilates polega na ich rozciąganiu, joga skupia się na wydłużaniu. Druga metoda pozwala na kontrolę ruchu, daje większe bezpieczeństwo oraz długotrwałe efekty. W żadnym przypadku nie dochodzi jednak do zwiększenia objętości mięśni, a jedynie ich wzmocnienia.

Niektórzy uznają pilates za dobry wstęp do praktyki jogi – system czerpie zresztą z niej niektóre pozycje, łącząc je z baletem i ćwiczeniami siłowymi. Ćwiczenia wykonuje się z dużą dokładnością i uważnością, co łączy pilates z jogą. Praktyka jogi polega jednak na wykonaniu sekwencji asan, w których pozostaje się na kilka oddechów, a następnie przechodzi do następnej pozycji. Na ogół wystarczy do tego gruba mata do jogi, ale w przypadku bardziej wymagających ruchów można się wspierać dodatkowymi pomocami. Natomiast podczas sesji pilatesu dynamicznie wykonuje się kilka powtórzeń tego samego ćwiczenia, również przy użyciu akcesoriów, takich jak roller czy wałki do jogi.

W pilatesie każdy ruch jest inicjowany przez oddech. Wdech następuje przez nos. Następnie powietrze trafia do klatki piersiowej, tyłu pleców i boków ciała, maksymalnie napinając i rozszerzając ten obszar. Wydech wykonuje się początkowo przez nos, a w końcowej fazie przez usta. W jodze oddech – choć równie ważny – prowadzi przez nos do brzucha, a tylko nieznacznie powiększa klatkę piersiową. Stanowi nieodłączną część nie tylko każdej asany, ale i całej praktyki. Sesję zapoczątkowują bowiem ćwiczenia oddechowe (tzw. pranajama) wprowadzające w stan wyciszenia i harmonii.

Efekty praktyki jogi i pilatesu – czego można się spodziewać?

Pomimo że joga a pilates różnią się metodą praktyki, dają podobne rezultaty, szczególnie na poziomie fizycznym. Dość wspomnieć o tym, że:

  • poprawiają elastyczność;
  • wzmacniają mięśnie głębokie;
  • zmniejszają bóle kręgosłupa;
  • pomagają osiągnąć smukłą sylwetkę i prawidłową postawę ciała;
  • ułatwiają utrzymanie równowagi;
  • poprawiają krążenie;
  • wspomagają odchudzanie.

Dzięki temu, że joga i pilates polegają na uważnych ruchach powiązanych z oddechem, korzystnie wpływają również na zdrowie psychiczne. Odprężają, koją nerwy i przywracają emocjonalną równowagę. Zauważają to szczególnie jogini – każda praktyka uwzględnia bowiem relaksację po głównych ćwiczeniach. Może być więc traktowana jako wyciszający rytuał, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej kadzidełka zapachowe czy misy dźwiękowe.

Dla kogo joga, a dla kogo pilates?

To sprawia, że pilates przyciąga raczej osoby, którym zależy głównie na osiągnięciu korzyści fizycznych. Dzięki temu, że jest bardziej dynamiczny, pozwala szybciej zrzucić zbędne kilogramy i osiągnąć atrakcyjną sylwetkę. Zaleca się go kobietom po ciąży, bo znakomicie ujędrnia ciało. Jego praktykę powinni też jednak rozważyć sportowcy uprawiający dyscypliny skracające mięśnie.

Joga lepiej sprawdza się natomiast po kontuzjach jako forma rehabilitacji oraz u osób z ograniczoną sprawnością ruchową i mobilnością (szczególnie kręgosłupa). Płynące z jej korzyści docenią też jednak wszyscy, którzy potrzebują ukojenia nerwów, spokoju i wyciszenia. Wreszcie joga okaże się odpowiednia dla każdego, kto poprzez ćwiczenia fizyczne chce wejść na ścieżkę duchowego rozwoju. Jako że za tym systemem ćwiczeń stoi filozofia, praktyka staje się stylem życia obejmującym również dietę i wartości etyczne.

Z historycznego punktu widzenia można by powiedzieć, że dla kultury Wschodu powstała joga, a pilates dla mieszkańców Zachodu. Na szczęście obie dyscypliny wyszły poza granice swoich krajów, dzięki czemu możemy bez ograniczeń próbować w nich swoich sił. Już wiesz, która z praktyk jest Ci bliższa? A może zechcesz ćwiczyć je obie? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, w YogaBazar znajdziesz ekologiczne maty do jogi i inne akcesoria przydatne w jodze i pilatesie.

Joga czy pilates? Postaw na eksperyment

Wiele osób ma trudności ze zdecydowaniem się na konkretną dyscyplinę. Nietrudno to zrozumieć, biorąc pod uwagę korzyści płynące z praktyki jogi i pilatesu. Jeśli wciąż zastanawiasz się: pilates czy joga, co wybrać? Pamiętaj, że warto zdecydować się na eksperyment. Kilka tygodni uprawiania jednej dyscypliny może pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji. Możesz zdecydować się na zajęcia prowadzone stacjonarnie lub przez internet.

Pilates a joga – wiesz już to, co najważniejsze. Niezależnie od tego, którą dyscyplinę wybierzesz, pamiętaj o ofercie naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam wszystko to, co potrzebne do zadbania o stan ciała i duszy. Warto wspomnieć, że mamy w ofercie także akcesoria potrzebne do relaksacji. Akcesoria do masażu, herbatki ekologiczne, kubki i zaparzacze, maty do akupresury to tylko niektóre z wielu kategorii, jakie warto odwiedzić w naszym sklepie.

Serdecznie zachęcamy do lektury artykułu dostępnego pod tym adresem: 
Joga i medytacja
Dowiecie się tam o fascynujących korzyściach płynących z połączenia jogi i medytacji!

Pozdrawiamy!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Koło Sayoga - Yoga Wheel Folk

Koło Sayoga - Yoga Wheel Folk

249,00 zł brutto149,40 zł brutto
pixel