WAKACYJNA WYPRZEDAŻ - nawet 70% taniej! KUP TERAZ | 15% rabatu na nieprzecenione produkty z kodem LATO
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

3 japońskie metody oczyszczania przestrzeni, które zmienią Twoje życie

2019-08-08
Co wspólnego ma porządek wokół nas z porządkiem w głowie i w życiu? Okazuje się, że bardzo wiele. To, co jest w nas, będzie i wokół nas i odwrotnie. Dom jest odzwierciedleniem naszego umysłu. Dlatego warto nauczyć się sztuki sprzątania i podjąć wyzwanie oczyszczania własnej życiowej przestrzeni. Dołączacie do nas? Co wspólnego ma porządek wokół nas z porządkiem w głowie i w życiu? Okazuje się, że bardzo wiele. To, co jest w nas, będzie i wokół nas i odwrotnie. Dom jest odzwierciedleniem naszego umysłu. Dlatego warto nauczyć się sztuki sprzątania i podjąć wyzwanie oczyszczania własnej życiowej przestrzeni. Dołączacie do nas?

Jak się za to zabrać?

Jeśli należycie do zapracowanych ludzi z dużego miasta, z pewnością nie przepadacie za sprzątaniem. Nie dziwię się. I nie potępiam. Są osoby, które tak bardzo potrzebują czystej przestrzeni wokół siebie, że sprzątają automatycznie, nawet, gdy są zmęczone. Ale jest wiele takich, które po prostu nie mają siły po całym dniu i starają się „nie widzieć” bałaganu wokół siebie. Niestety. Nawet, jeśli zamkniemy oczy, energia bałaganu będzie i tak oddziaływała na nasze ciało. Wszystko dlatego, że bałagan uniemożliwia krążenie energii chi w domu. A to z kolei wpływa na stagnację obiegu chi w naszym ciele. Czujemy się więc jeszcze bardziej zmęczeni i bez sił. Trzeba sporo determinacji, aby wyrwać się z tego błędnego koła. Zwłaszcza, jeśli dawno już nie przeprowadzaliśmy w swoim domu gruntownych porządków. Dominique Loreau radzi, aby w takim przypadku wprowadzić do rytmu dnia nawyki, związane ze sprzątaniem, które po jakimś czasie staną się dla nas rutyną. „Umycie zlewu zaraz po skorzystaniu z niego, odłożenie okularów na swoje miejsce, gdy już ich nie potrzebujemy, umycie podłogi rano, wszystkie te czynności mogą stać się odruchowe. Wprowadzenie pewnej rutyny, wykonywanie jednego po drugim […] może zmienić sprzątanie w rodzaj zabawy, rytuału” - pisze. Problem w tym, że nasz umysł łatwo przyswaja te nawyki, które sprawiają mu przyjemność. Moim sposobem na znalezienie przyjemności w sprzątaniu jest uczynienie z niego sesji uważności. Uczy tego Thih Nhat Hanh, który radzi, aby wszystkie czynności wykonywane były w sposób uważny, czyli będąc w pełni tu i teraz. Np. jeśli myjesz podłogę lub zamiatasz schody na te kilka chwil jesteś całkowicie tym zmywaniem/zamiataniem. Kiedy spróbowałam tego po raz pierwszy byłam bardzo zdumiona, ile radości dało posprzątanie 33 schodów prowadzących do moich drzwi wejściowych. Robiłam to najbardziej uważnie, jak tylko mogłam i zapamiętałam ich liczbę już na zawsze :) Po skończonej pracy czułam nie tylko satysfakcję z czystych schodów, ale przede wszystkim niesamowity spokój. „Mycie podłogi, froterowanie jej tak długo, aż będzie lśniąca, daje doskonałą okazję do odprężenia, zrelaksowania umysłu, zapomnienia o troskach. […] Byłoby cudownie, gdyby wszystko, czego się podejmujemy, przynosiło w tak krótkim czasie równie satysfakcjonujące rezultaty! Praca naszych rąk dostarcza głębokiego uczucia zadowolenia” - pisze Dominique Loreau. Jak naucza zen: „Wycieraj wszystko dokładnie, nie pozostawiaj nigdzie żadnych śladów, wymiataj przeszłość, troski i zmartwienia”.

Przejść do działania

Jest kilka dobrych metod sprzątania, ale właściwie wszystkie te najbardziej efektywne pochodzą z Japonii. Trudno się dziwić. Japończycy to urodzeni minimaliści, dla których rytuał codziennego sprzątania i pozostawienia domu nieskazitelnie czystego jest tak samo ważny, jak umycie zębów. Prawdopodobnie w dużej mierze właśnie dlatego, że wierzą zdecydowanie bardziej niż Europejczycy czy Amerykanie w filozofię feng shui i obieg energii chi. Czyste wnętrze oznacza zdrowe i szczęśliwe życie. Tam nikt w to nie wątpi. No to przyjrzyjmy się metodom sprzątania mistrzów domowych porządków:

1 Metoda KonMarie (Marie Kondo)

Chyba obecnie najbardziej popularna na świecie, głównie za sprawą bestsellerowej książki „Magia sprzątania”. Na czym ona polega w skrócie? Według Marie Kondo jest 6 podstawowych zasad sprzątania:
  1. Postanów, że posprzątasz
  2. Wyobraź sobie swój idealny styl życia (pomyśl w jakim domu chcesz mieszkać i jak chcesz w nim żyć)
  3. Dokończ proces wyrzucania (aby skutecznie posprzątać, najpierw zajmij się wyrzucaniem. Dopiero, kiedy zdecydujesz, co zatrzymać, możesz zacząć planować, gdzie to umieścić).
  4. Sortuj, kierując się kategorią przedmiotu, a nie lokalizacją (nie sprzątaj pomieszczeń w całości, tylko określone rzeczy np. wszystkie przybory do pisania z całego domu)
  5. Zachowaj właściwą kolejność porządkowania: ubrania, książki, papiery, komono (rzeczy różne), przedmioty o wartości sentymentalnej.
  6. Zapytaj siebie, czy dana rzecz wywołuje w tobie radość (jeśli tak - zatrzymaj ją, jeśli nie - pozbądź się).
„Kiedy uporządkujesz dom, możesz zacząć naprawdę żyć” - pisze Marie Kondo. I na tym właśnie polega owa „magia sprzątania”.

2 Metoda Hideko Yamashita

Propagatorka minimalizmu, japońska ekspertka od bałaganu Hideko Yamashita proponuje technikę, która jest zarazem umiejętnością selekcji przedmiotów oraz sztuką bycia. Daje nam ona wgląd w siebie i pozwala na uporządkowanie bałaganu w naszym domu i umyśle. Bo uporządkować otaczającą przestrzeń to uporządkować siebie. Zyskać wolność i spokój serca oraz umysłu. Oto jej trzy filary:
  1. Dan ( 断) czyli odmowa; to powiedzieć „nie” kolejnym nowym, a bezużytecznym rzeczom, które chcą stać częścią naszego życia;
  2. Sha (捨 ) czyli wyrzucanie: to pozbycie się przedmiotów, które przepełniają naszą przestrzeń;
  3. Ri ( 離) czyli odcięcie się: to rezygnacja z przywiązania do rzeczy.
Ten stan lekkości i wolności uzyskuje się dzięki powtarzaniu Dan i Sha, prowadzi on do odnalezienia naszego prawdziwego i głębokiego ja. W ten sposób zmiana dokonana w świecie widzialnym prowadzi do głębokiej zmiany w świecie niewidzialnym, samopoznania i zrozumienia, kim jesteśmy i kim chcemy być.

3 Metoda Fumio Sasaki

Najbardziej radykalna, bo polegająca na totalnym zminimalizowaniu swojej przestrzeni tak, aby porządkowanie właściwie ograniczało się do wycierania kurzu. Fumio Sasaki to facet, który był zestresowany, niepewny siebie i wciąż porównywał się do innych – dopóki któregoś dnia nie zdecydował się zmienić swojego życia, wyrzucając z domu wszystko powyżej niezbędnego minimum. Korzyści z tego były natychmiastowe i zdumiewające: po usunięciu „gratów” Sasaki nareszcie poczuł prawdziwą swobodę, spokój umysłu i radość z chwili obecnej. Mieszka w dwudziestometrowym mieszkaniu w Kioto, wyposażonym w małe drewniane pudełko, biurko i zwijany materac do spania. Ma trzy koszule, cztery pary spodni, cztery pary skarpet i kilka innych rzeczy. W swojej książce „Pożegnanie z nadmiarem” opisuje 55 porad, które pomagają pożegnać się ze swoimi rzeczami. Oto niektóre z nich:
  1. Wyrzućcie przekonanie, że nie potraficie nic wyrzucić
  2. Wyrzućcie to, z czego nie korzystaliście od roku
  3. Czy kupilibyście tę rzecz znowu, gdybyście ją stracili?
  4. Wypożyczajcie, co tylko się da
  5. Jedno więcej, jedno mniej (zawsze gdy coś kupicie, pozbywajcie się jednej rzeczy)

Ciesz się nowym wnętrzem i wolnością umysłu

Gdy już posprzątacie swój dom, uwolnicie swój umysł od ciągłego myślenia o nieporządku. Zyskacie czas i przestrzeń na to, aby zacząć żyć tak, jak zawsze pragnęliście. Czysty dom to czysty umysł, który staje się w pełni kreatywny, a jednocześnie spokojny i doceniający radość każdej chwili. „Pozbywanie się bałaganu we wszystkich jego formach pomaga odzyskać jasność myślenia i zachować prostotę w życiu. Gdy trzymasz wokół siebie tylko te rzeczy, których potrzebujesz podczas twojej osobistej podróży […], dużo łatwiej jest zrozumieć, jaka jest twoja misja na tym świecie. Ta wiedza z kolei daje poczucie spokoju i sensu, dzięki któremu już nigdy nie będziesz chcieć gromadzić wokół siebie bałaganu”. (Karen Kingston, Magia porządków z feng shui).

Kilka słów o autorze:

Natalia J. Kraus - slow life coach, instruktor balance yogi, blogerka i redaktor. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna magazynu „Joga”. Prowadzi warsztaty o życiu slow w dużym mieście, pisze m.in. dla magazynu „Joga”, portalu Yogabazar.pl, Joga-joga.pl, Lifearchitect.pl i innych.

Więcej info: www.nataliakraus.pl

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel